2008 SILVA National Orienteering League

Round 10, Littlechild Creek, 17 May

Results in the junior division are given in brackets.

Results

Men (2.7km)

1 Rob Walter ACT 15.49 2 Ben Rattray SA 16.28 3 Kerrin Rattray SA 16.55 4 (1) Leon Keely VIC 17.13 5 Jim Russell VIC 17.16 6 Eric Morris NSW 17.22 7 Ryan Smyth TAS 17.29 8 Chris Naunton VIC 17.30 9 Bruce Arthur VIC 17.35 10 Louis Elson TAS 17.55 11 Andy Hogg ACT 17.56 12 Paul Liggins TAS 18.01 13 Rob Preston NSW 18.02 14 Lee Andrewartha TAS 18.03 15 Simon Goddard VIC 18.10 16 (2) Oscar Phillips TAS 18.38 17 William Hawkins ACT 19.00 18 Jock Davis NSW 19.04 19 (3) Callum Fagg TAS 19.05 20 (4) Bryan Keely VIC 19.07 21 Matt Parton NSW 19.17 22 Seb Dunne ACT 19.19 23 (5) Joshua Blatchford NSW 19.22 24 (6) Morten Neve VIC 19.41 25 Dave Meyer NSW 19.42 26 Kieran Sullivan QLD 19.43 27 Ian Anderson QLD 20.00 28 Reuben Smith SA 20.04 29 (7) James Sheldon QLD 20.25 30 Mathieu McGuire QLD 20.31 31 (8) Nick Andrewartha TAS 20.43 32 David Brownridge VIC 21.02 33 (9) Anthony Brown TAS 22.03 34 John Nieuwenhoven SA 22.37 35 Lance Read QLD 23.03 36 Steve Doyle QLD 23.09 37 Lachlan Hallett SA 25.27 38 (10) Geoff Stacey ACT 25.34 39 (11) Patrick Watts TAS 28.24 40 (12) Oliver Crosato QLD 30.32 41 (13) Tristan Lee SA 37.32 42 Peter Effeney QLD 43.28 43 Rory Finlay VIC 52.45 Caine Batten QLD DNF Luke Topfer TAS DNF

Teams senior

1 Victorian Nuggets 51.59 (L.Keely, Russell, Naunton) 2 Canberra Cockatoos 52.45 (Walter, Hogg, Hawkins) 3 Tassie Foresters 53.25 (Smyth, Elson, Liggins) 4 Southern Arrows 53.27 (B.Rattray, K.Rattray, Smith) 5 NSW Stingers 54.28 (Morris, Preston, Davis) 6 Queensland Cyclones 60.08 (Sullivan, Anderson, Sheldon)

Teams junior

1 Victorian Nuggets 56.01 (L.Keely, B.Keely, Neve) 2 Tassie Foresters 58.26 (Phillips, Fagg, N.Andrewartha) 3 Queensland Cyclones 50.57/2 (Sheldon, Crosato) 4 NSW Stingers 19.22/1 (Blatchford) 5 Canberra Cockatoos 25.34/1 (Stacey) 6 Southern Arrows 37.32/1 (Lee)

Women (2.3km)

1 Jasmine Neve VIC 16.57 2 Shannon Jones ACT 17.15 3 Tracy Bluett NSW 17.26 4 Jo Allison ACT 17.48 5 Kathryn Ewels VIC 17.51 6 (1) Rachel Effeney QLD 17.52 7 Ilka Barr VIC 18.01 8 Vanessa Round SA 18.03 9 (2) Bridget Anderson QLD 18.10 10 Mace Neve ACT 18.16 11 (3) Aislinn Prendergast VIC 18.27 12 Julia Davies QLD 18.30 13 Susanne Casanova SA 18.45 14 Briohny Davey NSW 18.51 15 Cath Chalmers WA 19.50 16 Anna Sheldon QLD 20.01 17 (4) Laurina Neumann QLD 20.40 18 Jenny Casanova SA 22.03 19 Karen Blatchford NSW 22.38 20 (5) Krystal Neumann QLD 22.43 21 (6) Brea Pearce TAS 22.44 22 Kellie Whitfield WA 22.57 23 (7) Sarah Buckerfield TAS 24.32 24 Jessica Fuller-Smith TAS 25.31 25 Su Yan Tay QLD 25.37 26 Emma Warren TAS 28.19 27 Wendy Read QLD 30.15 Allison Jones ACT DNF

Teams senior

1 Victorian Nuggets 52.49 (J.Neve, Ewels, Barr) 2 Canberra Cockatoos 53.19 (S.Jones, Allison, M.Neve) 3 Queensland Cyclones 54.32 (Effeney, Anderson, Davies) 4 Southern Arrows 58.51 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 5 NSW Stingers 58.55 (Bluett, Davey, Blatchford) 6 Tassie Foresters 72.47 (Pearce, Buckerfield, Fuller-Smith) 7 Western Nomads 42.47/2 (Chalmers, Whitfield)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 56.42 (Effeney, Anderson, L.Neumann) 2 Tassie Foresters 47.16/2 (Pearce, Buckerfield) 3 Victorian Nuggets 18.27/1 (Prendergast)