2009 SILVA National Orienteering League

Round 10 (ACT Sprint Championships), Bruce CIT, 16 May

Placings in the junior division are given in brackets.

Results

Men (3.2km)

1 Simon Uppill SA 15.08 2 Julian Dent NSW 15.27 3 David Shepherd ACT 16.04 4 Bruce Arthur VIC 16.27 5 Bryan Keely VIC 16.47 6 Ryan Smyth TAS 16.50 7 Rob Walter ACT 17.03 8 Matt Parton NSW 17.06 9 (1) Max Neve VIC 17.07 10 Craig Dufty WA 17.13 11 (2) Lachlan Dow ACT 17.26 12 Chris Naunton VIC 17.35 13 Dave Meyer NSW 17.40 14 Andy Hogg ACT 17.49 15 Mathias Lang SA 17.50 16 (3) Oscar Phillips TAS 17.55 17 Kerrin Rattray SA 17.57 18 Mark Gregson QLD 18.01 19 Steven Todkill NSW 18.03 20 Eric Morris NSW 18.09 21= Jim Russell VIC 18.10 21= (4) Oliver Crosato QLD 18.10 23 Oliver Mitchell QLD 18.14 24 Patrick Saile TAS 18.20 25 (5) Alex Massey NSW 18.21 26 Jason McCrae ACT 18.22 27 David Birch VIC 18.29 28 (6) Rob Bennett NSW 18.36 29 Geoff Stacey ACT 18.43 30 Ian Meyer NSW 18.44 31 Ian Anderson QLD 18.51 32 Seb Dunne ACT 18.58 33= Ben Corry WA 19.11 33= Blair Trewin VIC 19.11 35 (7) Rory McComb SA 19.28 36 Rob Fell VIC 19.43 37 (8) Kurt Neumann QLD 19.48 38 David Brownridge VIC 19.57 39 (9) Huon Wilson NSW 20.07 40 Chris Helliwell ACT 21.05 41 (10) Luke Poland ACT 21.12 42 (11) Ian Lawford ACT 21.37 43 (12) Callum Fagg TAS 22.06 44 Jeremy Reading ACT 22.23 45 Davin Fifield ACT 22.38 46 Ben Rattray SA 23.02 47 (13) Robert McDonald ACT 23.35 48 Jose Zapata NSW 25.35 49 Matthias Boos NSW 25.37 50 Brett Leavers NSW 27.40 51 Patrick Murphy NSW 29.46 52 Sean Sunley VIC 31.02 53 Trent Seaman NSW 40.45 54 (14) Robert D’Ascenzo ACT 41.31 Evan Barr VIC DNF Tyson Hillyard SA DNF Mat McGuire QLD DNF John Nieuwenhoven SA DNF Garth Shun Wah NSW DNF Josh Blatchford NSW DNF Kasimir Gregory NSW DNF

Teams – senior

1 NSW Stingers 50.13 (Dent, Parton, D.Meyer) 2 Victorian Nuggets 50.21 (Arthur, Keely, Neve) 3 Canberra Cockatoos 50.33 (Shepherd, Walter, Dow) 4 Southern Arrows 50.55 (Uppill, Lang, K.Rattray) 5 Tassie Foresters 53.05 (Smyth, Phillips, Saile) 6 Queensland Cyclones 54.25 (Gregson, Crosato, Mitchell) 7 Western Nomads 36.24/2 (Dufty, Corry)

Teams – junior

1 NSW Stingers 57.04 (Massey, Bennett, Wilson) 2 Canberra Cockatoos 60.15 (Dow, Poland, Lawford) 3 Queensland Cyclones 37.58/2 (Crosato, Neumann) 4 Tassie Foresters 40.01/2 (Phillips, Fagg) 5 Victorian Nuggets 17.07/1 (Neve) 6 Southern Arrows 19.28/1 (McComb)

Women (2.4km)

1 Hanny Allston TAS 12.58 2 Shannon Jones ACT 13.40 3 Kathryn Ewels VIC 13.56 4 Jasmine Neve VIC 14.17 5= Vanessa Round SA 14.25 5= Anna Sheldon QLD 14.25 7 Rachel Effeney QLD 14.26 8 Natasha Key VIC 14.42 9 Felicity Brown NSW 14.51 10 Mace Neve ACT 14.52 11 Susanne Casanova SA 14.57 12 (1) Bridget Anderson QLD 15.05 13 (2) Belinda Lawford ACT 15.15 14 Tracy Marsh NSW 15.17 15 Briohny Davey NSW 15.46 16 Allison Jones ACT 16.08 17 (3) Lilian Burrill QLD 16.12 18 Jenny Casanova SA 16.13 19 Laurina Neumann QLD 16.23 20 (4) Sarah Buckerfield TAS 16.29 21 (5) Aislinn Prendergast VIC 16.44 22 Cath Chalmers WA 16.51 23= Catherine Murphy NSW 17.03 23= Wendy Read QLD 17.03 25 Clare Brownridge VIC 17.13 26 (6) Georgia Parsons ACT 17.20 27= (7=) Eleanor Ross NSW 17.31 27= (7=) Kristen Walker ACT 17.31 29 Thorlene Egerton VIC 17.34 30 (9) Krystal Neumann QLD 17.38 31 Clare Leung QLD 17.46 32 (10) Katelyn Effeney QLD 18.18 33= Heather McDonald ACT 18.23 33= Rachel West WA 18.23 35 (11) Mary Fleming VIC 18.24 36 Sandra Oliver ACT 19.12 37 (12) Naomi Mitchell ACT 19.13 38 (13) Emily Prudhoe NSW 19.19 39 Phoebe Dent NSW 19.21 40 (14) Bonnie Haiblen ACT 20.05 41 (15) Tamara Orr NSW 20.07 42 Clare Murphy NSW 20.46 43 Bethany Thompson ACT 21.06 44 (16) Jasmine Sunley VIC 21.32 45 (17) Sally-Anne Henderson NSW 25.14 Lucy McGarva ACT DNF

Teams – senior

1 Victorian Nuggets 42.55 (Ewels, J.Neve, Key) 2 Canberra Cockatoos 43.47 (S.Jones, M.Neve, Lawford) 3 Queensland Cyclones 43.56 (Sheldon, R.Effeney, Anderson) 4 Southern Arrows 45.35 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 5 NSW Stingers 45.54 (Brown, Marsh, Davey) 6 Tassie Foresters 29.27/2 (Allston, Buckerfield) 7 Western Nomads 35.14/2 (Chalmers, West)

Teams – junior

1 Queensland Cyclones 48.55 (Anderson, Burrill, Neumann) 2 Canberra Cockatoos 50.06 (Lawford, Parsons, Walker) 3 Victorian Nuggets 56.40 (Prendergast, Fleming, Sunley) 4 NSW Stingers 56.57 (Ross, Prudhoe, Orr) 5 Tassie Foresters 16.29/1 (Buckerfield)