2011 SILVA National Orienteering League

Round 10, Launceston, 21 May

Placings in the junior division are given in brackets.

Results

Men

1 Julian Dent NSW 15.14 2 Simon Uppill SA 15.28 3 (1) Oscar Phillips TAS 15.48 4 (2) Max Neve VIC 16.03 5 (3) Ian Lawford ACT 16.14 6 Bruce Arthur VIC 16.17 7 (4) Lachlan Dow ACT 16.24 8 (5) Oliver Poland ACT 16.46 9 Rob Preston NSW 16.58 10 Murray Scown ACT 17.07 11 Reuben Smith SA 17.13 12 (6) Tom Goddard TAS 17.22 13= (7) Brodie Nankervis TAS 17.32 13= Ben Rattray SA 17.32 15 (8) Stuart Lawrie TAS 17.42 16 Ian Meyer NSW 18.10 17 Peter Preston NSW 18.14 18 (9) Todd Neve VIC 18.15 19 Evan Barr VIC 18.20 20 Warren Key VIC 18.27 21 (10) Oliver Crosato QLD 18.29 22 Andrew Hill NSW 18.45 23 Jim Russell VIC 19.09 24 (11) Shaun McDonough TAS 19.23 25 Morten Neve VIC 19.26 26 Piotr Czajkowski VIC 19.36 27 Blair Trewin VIC 19.46 28 David Brownridge VIC 19.48 29 Grant McDonald ACT 21.34 30 (12) Louis Coad TAS 21.47 31 (13) Scott Bowen ACT 23.37 Mathieu McGuire QLD DNF

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 49.24 (Lawford, Dow, Poland) 2 Southern Arrows 50.13 (Uppill, Smith, Rattray) 3 NSW Stingers 50.22 (Dent, R.Preston, Meyer) 4 Victorian Nuggets 50.35 (M.Neve, Arthur, T.Neve) 5 Tassie Foresters 50.42 (Phillips, Goddard, Nankervis) 6 Queensland Cyclones 18.29/1 (Crosato)

Teams junior

1 Canberra Cockatoos 49.24 (Lawford, Dow, Poland) 2 Tassie Foresters 50.42 (Phillips, Goddard, Nankervis) 3 Victorian Nuggets 34.18/2 (M.Neve, T.Neve) 4 Queensland Cyclones 18.29/1 (Crosato)

Women

1 Lizzie Ingham ACT 15.45 2= Mace Neve ACT 16.36 2= Shannon Jones ACT 16.36 4 Anna Sheldon QLD 16.41 5 Rachel Effeney QLD 17.02 6 Jasmine Neve VIC 17.14 7 Vanessa Round SA 17.25 8= Tracy Marsh NSW 17.35 8= Kathryn Ewels VIC 17.35 10 Natasha Key VIC 17.36 11 Susanne Casanova SA 17.42 12 Sarah Buckerfield TAS 17.47 13 (1) Belinda Lawford ACT 18.02 14 Aislinn Prendergast VIC 18.22 15 Felicity Brown NSW 18.43 16 Laurina Neumann QLD 19.03 17 Brea Pearce TAS 19.45 18 Clare Hawthorne VIC 20.39 19 Bridget Anderson QLD 20.41 20 Jenny Casanova SA 20.53 21 (2) Claire Butler TAS 21.07 22 Isobel Cusick TAS 21.34 23 (3) Rebecca Butler TAS 21.44 24 (4) Katelyn Effeney QLD 21.52 25 Cath Chalmers NSW 22.13 26 (5) Emily Cantwell QLD 22.38 27 (6) Emma Campbell TAS 23.23 28 (7) Jessie West TAS 23.24 29 (8) Amy Buckerfield TAS 23.41 30 Wendy Read QLD 24.51 31 (9) Rebecca Phillips TAS 30.50

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 48.57 (Ingham, M.Neve, Jones) 2 Victorian Nuggets 52.25 (J.Neve, Ewels, Key) 3 Queensland Cyclones 52.46 (Sheldon, R.Effeney, Neumann) 4 Southern Arrows 56.00 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 5 NSW Stingers 58.31 (Marsh, Brown, Chalmers) 6 Tassie Foresters 58.39 (S.Buckerfield, Pearce, Butler)

Teams junior

1 Tassie Foresters 66.14 (C.Butler, R.Butler, Campbell) 2 Queensland Cyclones 44.30/2 (K.Effeney, Cantwell) 3 Canberra Cockatoos 18.02/1 (Lawford)