National Orienteering League 2014

Round 10 (NSW Long Championships), Ben Bullen, 26 April

Results

M21E (12.0km)

1 Lachlan Dow ACT 64.29 2 Bryan Keely VIC 66.26 3 Dave Shepherd ACT 68.19 4 Matthew Crane ACT 68.56 5 Geoff Stacey ACT 73.00 6 Brodie Nankervis TAS 73.03 7 Matthew Parton NSW 74.03 8 Andrew Barnett ACT 74.19 9 Alex Massey NSW 75.59 10 Rob Baker VIC 76.32 11 David Brownridge VIC 78.44 12 Bruce Arthur VIC 79.19 13 Todd Neve VIC 80.38 14 Jim Russell VIC 83.00 15 Lukas Funk ACT 83.43 16 Simon Rouse VIC 85.42 17 Eric Morris NSW 85.53 18 Lachlan Hallett SA 91.04 19 Steven Todkill NSW 94.38 20 Amund Beitnes NOR 95.48 21 Cedric Dedieu NCL 103.24 22 Mathieu McGuire QLD 104.32 23 Ricky Thackray WA 110.14 24 Peter Hobbs VIC 111.48 25 James McQuillan NSW 137.10 26 Robert Herkes NSW 208.57 Ian Lawford ACT DNF Max Neve VIC DNF Blair Trewin VIC DNF Josh Blatchford NSW DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 201.44 (Dow, Shepherd, Crane) 2 Victorian Nuggets 221.42 (Keely, Baker, Brownridge) 3 NSW Stingers 235.55 (Parton, Massey, Morris) 4 Tassie Foresters 73.03/1 (Nankervis) 5 Southern Arrows 91.04/1 (Hallett) 6 Queensland Cyclones 104.32/1 (McGuire) 7 Western Nomads 110.14/1 (Thackray)

W21E (10.1km)

1 Hanny Allston TAS 60.48 2 Jasmine Neve VIC 69.28 3 Lizzie Ingham ACT 71.14 4 Jo Allison ACT 72.16 5 Aislinn Prendergast VIC 76.01 6 Anna Sheldon QLD 78.47 7 Belinda Lawford ACT 82.40 8 Susanne Casanova SA 85.11 9 Clare Baker VIC 85.24 10 Tracy Marsh NSW 87.44 11 Clare Brownridge VIC 88.26 12 Marina Iskhakova NSW 90.39 13 Mary Fleming VIC 92.29 14 Lisa Grant NSW 105.13 15 Jayne Sales NSW 117.25 16 Sally-Anne Henderson NSW 118.51 17 Natasha Sparg WA 153.43 Brook Martin NSW DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 226.10 (Ingham, Allison, Lawford) 2 Victorian Nuggets 230.53 (Neve, Prendergast, Baker) 3 NSW Stingers 283.36 (Marsh, Iskhakova, Grant) 4 Tassie Foresters 60.48/1 (Allston) 5 Queensland Cyclones 78.47/1 (Sheldon) 6 Southern Arrows 85.11/1 (Casanova) 7 Western Nomads 153.43 (Sparg)

M17-20E (10.1km)

1 Matt Doyle VIC 60.02 2 Henry McNulty WA 61.09 3 Oscar McNulty WA 62.50 4 Jarrah Day TAS 65.53 5 Toby Wilson NSW 69.26 6 Stephen Melhuish ACT 73.02 7 Angus Roberts NSW 74.07 8 David Tay QLD 75.01 9 Aidan Dawson NSW 75.18 10 Oisin Stronach TAS 77.12 11 Ashley Nankervis TAS 78.38 12 Oliver Mill ACT 79.41 13 Lawrence Jones NSW 92.25 Oliver Poland ACT DNF

Teams

1 NSW Stingers 218.51 (Wilson, Roberts, Dawson) 2 Tassie Foresters 221.43 (Day, Stronach, Nankervis) 3 Western Nomads 123.59/2 (H.McNulty, O.McNulty) 4 Canberra Cockatoos 152.43/2 (Melhuish, Mill) 5 Victorian Nuggets 60.02/1 (Doyle) 6 Queensland Cyclones 75.01/1 (Tay)

W17-20E (8.1km)

1 Nicola Blatchford NSW 72.10 2 Alison Burrill QLD 73.48 3 Anna Dowling TAS 76.25 4 Jacqui Doyle ACT 77.05 5 Michele Dawson NSW 77.15 6 Nicola Marshall TAS 77.59 7 Asha Steer VIC 82.20 8 Olivia Sprod SA 84.56 9 Bridget Bennett NSW 107.07 10 Amylee Robertson NSW 152.52

Teams

1 NSW Stingers 256.32 (Blatchford, Dawson, Bennett) 2 Tassie Foresters 154.24/2 (Dowling, Marshall) 3 Queensland Cyclones 73.48/1 (Burrill) 4 Canberra Cockatoos 77.05/1 (Doyle) 5 Victorian Nuggets 82.20/1 (Steer) 6 Southern Arrows 84.56/1 (Sprod)