National Orienteering League 2001

Round 1 (Eureka Challenge), Chinamans Flat, 10 March

This event took the form of a qualification race followed by a sprint final.

Qualification

Men (first 26 qualify for A final)

1 Rob Walter ACT 42.55 2 Tom Quayle ACT 45.38 3 Lorenzo Calabro QLD 46.13 4 Eric Morris NSW 46.22 5 Ben Rattray ACT 46.28 6 Dave Shepherd ACT 46.43 7 David Brickhill-Jones TAS 46.48 8= Reuben Smith SA 48.43 8= Warren Key VIC 48.43 10 Craig Dufty WA 48.47 11 Rob Preston NSW 49.35 12 Kerrin Rattray SA 50.07 13 Ian Prosser ACT 50.13 14 Glenn Meyer NSW 50.35 15 Alex Randall VIC 51.11 16 John Toomey WA 51.25 17 Scott Simson QLD 51.50 18 Tristram Miller ACT 52.03 19 Bruce Graham ACT 52.18 20 Alan Garde NSW 53.24 21 Anthony Scott ACT 53.38 22 Gareth Candy WA 53.59 23 Tom Walter ACT 54.37 24 Darren Southwell ACT 54.58 25 Michael White SA 55.04 26 Ben Schulz QLD 55.26 27= Bruce Arthur SA 55.36 27= Jim Russell VIC 55.36 29 Jason McCrae ACT 55.54 30 Lachlan Hallett SA 56.20 31 Graham Turner ACT 56.52 32 Adrian Jackson VIC 57.47 33 Dave Meyer NSW 58.11 34 Simon Goddard VIC 58.21 35 Eoin Rothery WA 59.01 36 Andy Hogg WA 59.27 37 Paul Liggins TAS 60.26 38 Alexander Stollznow NSW 61.46 39 Miguel Clark SA 62.58 40 Blair Trewin VIC 63.29 41 Ian Warren TAS 64.08 42 Matthew Schepisi VIC 64.48 43 Jamie Potter SA 65.05 44 Neil Simson QLD 68.43 45 Paul Marsh NSW 69.08 46 Oskar Booth ACT 73.36

Women (first 20 qualify for A final)

1 Natasha Key VIC 40.05 2 Jo Allison ACT 41.05 3 Kathryn Ewels VIC 42.45 4 Tracy Bluett NSW 43.06 5 Clare Hawthorne TAS 44.31 6 Karen Staudte WA 45.45 7 Carolyn Jackson VIC 46.34 8 Clemmie Thompson VIC 47.05 9 Georgie Macken NSW 47.14 10 Kirsten Fairfax TAS 47.24 11 Danielle Winslow TAS 47.33 12 Julie Calder NSW 48.26 13 Nicki Taws ACT 48.32 14 Mary Fien NSW 48.47 15 Julia Minty ACT 48.48 16 Georgie Statham TAS 49.15 17 Emily Viner VIC 50.04 18 Ilka Barr VIC 50.05 19 Susanne Casanova SA 50.16 20 Jenny Casanova SA 50.46 21 Rachel West WA 52.18 22 Sheralee Bailey NSW 53.15 23 Heather Smith SA 53.32 24 Mace Neve VIC 54.01 25 Melissa Thomas QLD 54.25 26 Shannon Jones ACT 54.39 27 Zoe Radford SA 55.13 28 Louise Fairfax TAS 57.01 29 Kate Radford SA 57.16 30 Natalie Smith WA 57.50 31 Michelle Scott QLD 59.19 32 Annwen Candy WA 62.48 33 Cath Chalmers WA 65.04 34 Susannah King VIC 65.22 35 Lian Prendergast VIC 66.35 36 Belinda Allison ACT 72.11 37 Hania Lada VIC 77.49 Allison Jones ACT DNF

Finals

Men A

1 Rob Walter ACT 11.20 2 Rob Preston NSW 11.44 3 Dave Shepherd ACT 11.47 4 David Brickhill-Jones TAS 12.16 5 Gareth Candy WA 12.26 6 Warren Key VIC 12.27 7 Glenn Meyer NSW 12.34 8 Scott Simson QLD 12.38 9 Ian Prosser ACT 12.49 10 Eric Morris NSW 12.59 11 Reuben Smith SA 13.00 12 Tom Quayle ACT 13.02 13 Alex Randall VIC 13.05 14 Tristram Miller ACT 13.11 15 John Toomey WA 13.27 16 Craig Dufty WA 13.37 17 Lorenzo Calabro QLD 13.41 18 Michael White SA 14.01 19 Bruce Graham ACT 14.09 20 Kerrin Rattray SA 14.25 21 Ben Schulz QLD 14.54 22 Anthony Scott ACT 16.07 23 Alan Garde NSW 17.19 24 Darren Southwell ACT 18.01 25 Tom Walter ACT 18.13 Ben Rattray ACT DNF

Men B

1 Jim Russell VIC 11.59 2 Eoin Rothery WA 13.22 3 Jason McCrae VIC 13.41 4= Andy Hogg WA 13.48 4= Lachlan Hallett SA 13.48 6 Graham Turner ACT 14.24 7 Dave Meyer NSW 14.54 8 Adrian Jackson VIC 14.57 9 Simon Goddard VIC 15.09 10 Paul Marsh NSW 15.23 11 Bruce Arthur SA 15.27 12 Ian Warren TAS 15.38 13 Jamie Potter SA 15.50 14 Oskar Booth ACT 16.15 15 Alexander Stollznow NSW 16.44 16 Matthew Schepisi VIC 16.46 17= Neil Simson QLD 17.12 17= Miguel Clark SA 17.12 19 Paul Liggins TAS 18.51

Teams

1 Canberra Cockatoos 13 (R.Walter, Shepherd, Prosser) 2 NSW Stingers 19 (Preston, G.Meyer, Morris) 3 Western Nomads 36 (Candy, Toomey, Dufty) 4 Queensland Cyclones 44 (S.Simson, Calabro, Schulz) 5 Victorian Nuggets 45 (Key, Randall, Russell) 6 Southern Arrows 49 (Smith, White, K.Rattray) 7 Tassie Foresters 85 (Brickhill-Jones, Warren, Liggins)

Women A

1 Natasha Key VIC 13.19 2 Clare Hawthorne TAS 13.49 3 Jo Allison ACT 14.02 4 Kathryn Ewels VIC 14.21 5 Julie Calder NSW 14.34 6 Mary Fien NSW 15.06 7 Tracy Bluett NSW 15.09 8 Karen Staudte WA 15.36 9= Georgie Macken NSW 15.48 9= Carolyn Jackson VIC 15.48 11 Clemmie Thompson VIC 15.52 12 Georgie Statham TAS 16.10 13 Julia Minty ACT 16.19 14 Emily Viner VIC 16.56 15 Danielle Winslow TAS 17.22 16 Ilka Barr VIC 17.33 17 Nicki Taws ACT 17.39 18 Susanne Casanova SA 18.16 19 Jenny Casanova SA 18.50 20 Kirsten Fairfax TAS 23.55

Women B

1 Melissa Thomas QLD 15.35 2 Zoe Radford SA 16.03 3 Shannon Jones ACT 16.46 4 Louise Fairfax TAS 17.06 5 Kate Radford SA 17.35 6 Natalie Smith WA 17.41 7 Michelle Scott QLD 18.21 8 Annwen Candy WA 19.01 9 Sheralee Bailey NSW 19.28 10 Cath Chalmers WA 19.58 11 Mace Neve VIC 20.27 12 Belinda Allison ACT 21.34 13 Rachel West WA 23.03 14 Susannah King VIC 23.36 15 Heather Smith SA 29.43 Allison Jones ACT 17.01

Teams

1 Victorian Nuggets 5 (Key, Ewels) 2 NSW Stingers 11 (Calder, Fien) 3 Tassie Foresters 14 (Hawthorne, Statham) 4 Canberra Cockatoos 16 (J.Allison, Minty) 5 Western Nomads 34 (Staudte, N.Smith) 6 Southern Arrows 37 (S.Casanova, J.Casanova) 7 Queensland Cyclones 48 (Thomas, Scott)