2005 National Orienteering League

Round 1 (Australian 3-Days Prologue), Jindabyne, 25 March

Results

Placings in the Junior Division are given in brackets.

Men (3.1km)

1 Grant Bluett ACT 13.27 2 Rob Walter ACT 13.37 3 (1) Julian Dent NSW 13.48 4 Troy de Haas VIC 13.52 5 Tom Quayle ACT 13.56 6 David Shepherd ACT 14.04 7 Gareth Candy ACT 14.16 8 Eric Morris NSW 14.32 9 Kerrin Rattray SA 14.50 10= Rune Olsen VIC 14.51 10= Reuben Smith SA 14.51 12 Rob Preston NSW 15.00 13= Jim Russell VIC 15.10 13= Ben Rattray SA 15.10 15 Adrian Jackson VIC 15.12 16 Andy Hogg ACT 15.23 17 Warren Key VIC 15.25 18 Lachlan Hallett SA 15.27 19 (2) David Meyer NSW 15.34 20 (3) Matt Parton NSW 15.36 21 (4) Simon Uppill SA 15.45 22 Bruce Arthur VIC 15.47 23 Paul Liggins VIC 15.55 24 David Quayle ACT 15.56 25 Lorenzo Calabro QLD 15.59 26 Ian Meyer NSW 16.02 27 (5) Chris Naunton VIC 16.07 28 (6) Ryan Smyth TAS 16.08 29= (7) Lee Andrewartha TAS 16.09 29= Matthew Patten TAS 16.09 31 John Toomey WA 16.24 32 Craig Dufty WA 16.29 33 (8) Rhys Challen WA 16.33 34 Peter Preston NSW 16.37 35 Ian Anderson QLD 16.43 36 (9) Conrad Elson TAS 16.44 37 Adam Scammell VIC 16.50 38 (10) Murray Scown ACT 17.02 39 Glenn Meyer NSW 17.04 40 Nino Calabro QLD 17.12 41 Blair Trewin VIC 17.26 42 (11) Tristan Lee SA 17.32 43 Michael Derlacki ACT 17.42 44 Dane Cavanagh QLD 17.43 45 (12) Nick Andrewartha TAS 17.44 46 (13) Steven Cusworth VIC 17.50 47 Miguel Clark SA 17.57 48 Scott Simson QLD 18.01 49 (14) Matt Hope TAS 18.04 50 David Colls VIC 18.12 51 (15) Cody Whitfield WA 18.28 52 Lance Read QLD 19.06 53 (16) Sebastien Dunne ACT 19.16 54 (17) Matt Barratt TAS 19.18 55 (18) Seb Woof TAS 19.58 56 (19) Luke Topfer TAS 19.59 57 (20) Aaron Simson-Woods QLD 20.31 58 (21) Stephen Martin VIC 20.54 59 (22) Richard Pywell ACT 21.34 60 (23) Oliver Mitchell QLD 21.43 61 Matthew Bourke QLD 21.59 62 Ian Dalton WA 22.29 Martin Dent ACT DNF

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 41.00 (Bluett, Walter, T.Quayle) 2 NSW Stingers 43.20 (J.Dent, Morris, R.Preston) 3 Victorian Nuggets 43.53 (de Haas, Olsen, Russell) 4 Southern Arrows 44.51 (K.Rattray, Smith, B.Rattray) 5 Tassie Foresters 48.26 (Smyth, Patten, L.Andrewartha) 6 Western Nomads 49.26 (Toomey, Dufty, Challen) 7 Queensland Cyclones 49.54 (L.Calabro, Anderson, N.Calabro)

Teams junior

1 New South Wales 44.58 (J.Dent, D.Meyer, Parton) 2 Tasmania 49.01 (Smyth, L.Andrewartha, Elson) 3 Victoria 54.51 (Naunton, Cusworth, Martin) 4 ACT 57.52 (Scown, Dunne, Pywell) 5 South Australia 33.17/2 (Uppill, Lee) 6 Western Australia 35.01/2 (Challen, Whitfield) 7 Queensland 42.14/2 (Simson-Woods, Mitchell)

Women (2.6km)

1 Natasha Key VIC 14.10 2 Jo Allison ACT 14.17 3 (1) Hanny Allston TAS 14.21 4 Sara Gemperle SUI 14.51 5 Clare Hawthorne VIC 15.07 6 Tracy Bluett NSW 15.09 7 Grace Elson TAS 15.17 8 Kathryn Ewels VIC 15.26 9= Anna Danielsson ACT 15.32 9= Susanne Casanova SA 15.32 11 Rebecca Minty ACT 15.34 12 (2) Sophie Barker ACT 15.50 13 Allison Jones ACT 15.54 14 Orla Murray NSW 15.55 15 Mace Neve ACT 16.09 16 Wendy Read QLD 16.13 17= Rachel West WA 16.26 17= Anna Sheldon QLD 16.26 19 Briohny Davey NSW 16.32 20 (3) Zebedy Hallett SA 16.40 21 (4) Jasmine Neve VIC 16.49 22 Hania Lada VIC 17.17 23 Felicity Brown NSW 17.21 24 (5) Vanessa Round SA 17.39 25 Thorlene Egerton QLD 17.40 26 (6) Kellie Whitfield WA 18.04 27 Karen Staudte WA 18.05 28 Cath Chalmers WA 18.18 29 Zoe Radford SA 18.31 30 Julia Davies QLD 18.32 31 Sophie Giles WA 18.40 32 Catherine Murphy NSW 18.50 33 (7) Sarah Dunnage WA 18.58 34 (8) Amy Gibbens QLD 19.20 35 Leida Williams WA 19.21 36 (9) Ainsley Cavanagh SA 19.23 37 Kathie Dent ACT 19.38 38 (10) Rebecca Hembrow SA 19.49 39= Ilka Barr VIC 20.12 39= Emelie Agnedal SA 20.12 41 Gayle Quantock-Simson QLD 20.42 42 (11) Claire Hawkins QLD 20.57 43 Emma Prime VIC 21.05 44 (12) Bridie Kean VIC 21.21 45 (13) Chanel Tobler TAS 23.42 46 (14) Mallory Hughes SA 23.47 47 (15) Catherine Hewitt TAS 25.06 48 Kelly Roberts ACT 29.56 Danielle Winslow TAS DNF

Teams senior

1 Victorian Nuggets 44.43 (Key, Hawthorne, Ewels) 2 Canberra Cockatoos 45.21 (Allison, Danielsson, Minty) 3 NSW Stingers 47.36 (Bluett, Murray, Davey) 4 Southern Arrows 49.51 (Casanova, Hallett, Round) 5 Queensland Cyclones 50.19 ((Read, Sheldon, Egerton) 6 Western Nomads 52.35 (West, Whitfield, Staudte) 7 Tassie Foresters 53.20 (Allston, Elson, Tobler)

Teams junior

1 South Australia 54.08 (Hallett, Round, Hembrow) 2 Queensland 59.40 (Gibbens, Cavanagh, Hawkins) 3 Tasmania 63.09 (Allston, Tobler, Hewitt) 4 Western Australia 37.03/2 (Whitfield, Dunnage) 5 Victoria 38.10/2 (Neve, Kean) 6 ACT 15.50/1 (Barker)