2007 National Orienteering League

Round 1 (Australian 3-Days Prologue), Worlds End North, 6 April

Results in the junior division are given in brackets.

Results

Men (3.2km)

1 Matt Crane GBR 14.07 2 Troy de Haas VIC 14.11 3 David Shepherd ACT 14.20 4 Julian Dent NSW 14.24 5 Simon Uppill SA 14.42 6 Kerrin Rattray SA 15.40 7 Adrian Jackson VIC 15.45 8 Ryan Smyth TAS 15.51 9 Ben Rattray SA 16.03 10= Eric Morris NSW 16.11 10= Bruce Arthur SA 16.11 12 Jim Russell VIC 16.25 13 Evan Barr VIC 16.29 14 Warren Key VIC 16.36 15 Lachlan Hallett SA 16.44 16 Blair Trewin VIC 16.45 17 (1) Kieran Sullivan QLD 16.54 18 John Nieuwenhoven SA 17.00 19 (2) Bryan Keely VIC 17.09 20 Paul Liggins VIC 17.12 21 (3) Nick Andrewartha TAS 17.13 22 Chris Naunton VIC 17.21 23 Seb Dunne ACT 17.27 24 Craig Dufty WA 17.28 25 (4) Tristan Lee SA 17.33 26 (5) Liam Parton NSW 17.35 27 Matt Parton NSW 18.05 28 Lee Andrewartha TAS 18.11 29 Patrick Saile TAS 18.18 30 John Toomey WA 18.22 31 Piotr Czajkowski SA 18.31 32 (6) Morten Neve VIC 18.43 33 (7) Oscar Phillips TAS 18.45 34 Wes Dose SA 18.49 35 (8) Rob Fell VIC 19.01 36 Paul Pacque TAS 19.03 37 Dane Cavanagh QLD 19.06 38 (9) Anthony Brown TAS 19.17 39= (10=) Louis Elson TAS 19.35 39= (10=) Simon Mee QLD 19.35 41 David Brownridge VIC 19.37 42 Ian Anderson QLD 19.39 43 (12) Seb Woof TAS 19.50 44 (13) Leon Keely VIC 19.55 45 (14) Geoff Stacey ACT 19.59 46 (15) Rhys Challen WA 20.02 47 (16) Richard Pywell ACT 20.11 48 Greg Morcom SA 20.26 49 (17) Joshua Roberts NSW 20.30 50 (18) Aaron Simson-Woods QLD 20.45 51= (19=) Callum Fagg TAS 20.56 51= (19=) Steve Cusworth VIC 20.56 53 (21) Brook Kennedy VIC 21.01 54 (22) Gary Flynn QLD 21.16 55 (23) Thomas Top VIC 21.40 56 Conrad Elson TAS 21.51 57 (24) Max Neve VIC 22.07 58 Ian Dalton WA 22.09 59 (25) Mathieu McGuire QLD 22.12 60 (26) Joshua Blatchford NSW 22.53 61 (27) Max Sankauskas SA 24.01 62 (28) Michael Roberts SA 24.14 63 (29) Valentin Gafner WA 24.40 64 (30) Richard D’Abrera ACT 33.28

Teams – senior

1 Victorian Nuggets 46.05 (de Haas, Jackson, Arthur) 2 Southern Arrows 46.25 (Uppill, K.Rattray, B.Rattray) 3 NSW Stingers 48.10 (Dent, Morris, L.Parton) 4 Tassie Foresters 51.15 (Smyth, N.Andrewartha, L.Andrewartha) 5 Canberra Cockatoos 51.46 (Shepherd, Dunne, Stacey) 6 Queensland Cyclones 55.35 (Sullivan, Cavanagh, Mee) 7 Western Nomads 55.52 (Dufty, Toomey, Challen)

Teams – junior

1 Victorian Nuggets 54.53 (B.Keely, Morten Neve, Fell) 2 Tassie Foresters 55.15 (N.Andrewartha, Phillips, Brown) 3 Queensland Cyclones 57.45 (Sullivan, Mee, Flynn) 4 NSW Stingers 58.50 (L.Parton, Roberts, Simson-Woods) 5 Southern Arrows 65.48 (Lee, Sankauskas, Roberts) 6 Canberra Cockatoos 73.38 (Stacey, Pywell, D’Abrera) 7 Western Nomads 44.42/2 (Challen, Gafner)

Women (2.6km)

1 Hanny Allston TAS 12.54 2 Grace Elson TAS 14.04 3 Vanessa Round SA 14.31 4 Kirsten Fairfax VIC 14.35 5= Jo Allison ACT 14.54 5= Jasmine Neve VIC 14.54 7 Susanne Casanova SA 14.56 8 Anna Sheldon QLD 15.22 9 Tracy Bluett NSW 15.46 10 Kathryn Ewels VIC 15.59 11 Briohny Davey NSW 16.06 12 (1) Heather Harding ACT 16.29 13 (2) Belinda Lawford VIC 16.53 14 Zoe Radford SA 17.02 15 Kellie Whitfield WA 17.20 16 (3) Rachel Effeney QLD 17.21 17 (4) Bridget Anderson QLD 17.22 18 Rachel West WA 17.29 19 Wendy Read QLD 17.36 20 (5) Jessica Davis TAS 17.51 21 (6) Laurina Neumann QLD 17.54 22= Ainsley Cavanagh QLD 18.00 22= Jenny Casanova SA 18.00 24 Liga Arniece LAT 18.05 25 Mace Neve ACT 18.08 26 (7) Krystal Neumann QLD 18.20 27 (8) Clare Brownridge VIC 18.31 28 Clare Leung QLD 18.54 29 (9) Brea Pearce TAS 18.55 30 Jasmine Elson TAS 19.05 31 (10) Brooke Pye QLD 19.18 32 (11) Ineka Booth ACT 19.27 33 (12) Sarah Dunnage WA 19.39 34 Karen Staudte WA 19.42 35 (13) Heather McDonald ACT 19.56 36 (14) Bronwyn Steele NSW 19.58 37 Emma Warren TAS 20.15 38 (15) Kristen Walker ACT 20.23 39 Phoebe Dent NSW 20.32 40 (16) Aislinn Prendergast VIC 20.41 41 Yelena Fairfax VIC 20.50 42 Ilka Barr VIC 20.52 43 (17) Catherine Hewitt TAS 22.15 44 Louise Fairfax VIC 23.44 45 (18) Thea Richardson NSW 24.48 46 (19) Julia Sullivan QLD 26.55 47 (20) Kylee Gluskie TAS 27.13 48 (21) Robyn Charlton NSW 30.39

Teams – senior

1 Tassie Foresters 44.49 (Allston, Elson, Davis) 2 Victorian Nuggets 45.28 (K.Fairfax, J.Neve, Ewels) 3 Southern Arrows 46.29 (Round, S.Casanova, Radford) 4 Canberra Cockatoos 49.31 (Allison, Harding, M.Neve) 5 Queensland Cyclones 50.05 (Sheldon, Effeney, Anderson) 6 NSW Stingers 51.50 (Bluett, Davey, Steele) 7 Western Nomads 54.28 (Whitfield, West, Dunnage)

Teams – junior

1 Queensland Cyclones 52.37 (Effeney, Anderson, L.Neumann) 2 Canberra Cockatoos 55.52 (Harding, Booth, McDonald) 3 Victorian Nuggets 56.05 (Lawford, Brownridge, Prendergast) 4 Tassie Foresters 59.01 (Davis, Pearce, Hewitt) 5 NSW Stingers 75.25 (Steele, Richardson, Charlton) 6 Western Nomads 19.39/1 (Dunnage)