2009 SILVA National Orienteering League

Round 1, Keithcot Farm North, 21 March

Results in the junior division are given in brackets.

Results

Men (3.1km)

1 Julian Dent NSW 14.23 2 Simon Uppill SA 15.08 3 Grant Bluett ACT 16.23 4 Nick Andrewartha TAS 16.44 5 Bruce Arthur VIC 16.50 6 (1) Lachlan Dow ACT 16.51 7 Matt Parton NSW 17.19 8 Rob Preston NSW 17.20 9 (2) Patrick Watts TAS 17.23 10 Kerrin Rattray SA 17.29 11 (3) Oscar Phillips TAS 17.30 12 Craig Dufty WA 17.32 13= Dave Meyer NSW 17.34 13= (4) Leon Keely VIC 17.34 15 Ian Meyer NSW 17.36 16 Adam Scammell VIC 17.39 17 Bryan Keely VIC 17.43 18 Mark Gregson QLD 17.45 19 Eric Morris NSW 17.46 20 (5) Joshua Blatchford NSW 17.49 21 Reuben Smith SA 17.50 22 John Nieuwenhoven SA 17.53 23 Evan Barr VIC 17.54 24 (6) Oliver Crosato QLD 17.56 25 Paul Liggins TAS 18.20 26 (7) Simon Mee QLD 18.21 27 Jim Russell VIC 18.29 28= Blair Trewin VIC 18.33 28= Oliver Mitchell QLD 18.33 30 (8) Kurt Neumann QLD 18.45 31 Matthew Schepisi VIC 18.58 32 Mathieu McGuire QLD 19.10 33 Warren Key VIC 19.29 34 Chris Naunton VIC 19.33 35 Ian Anderson QLD 19.37 36 David Birch VIC 19.41 37 Lachlan Hallett SA 19.53 38 (9) Rory McComb SA 20.11 39 David Brownridge VIC 20.28 40 Lance Read QLD 20.44 41 Caine Batten QLD 20.47 42 (10) Max Neve VIC 21.52 43 (11) Andrew Mogridge SA 21.53 44 (12) Callum Fagg TAS 22.15 45 Grant McDonald ACT 22.20 46 (13) Todd Neve VIC 23.38 47 Mathias Lang SA 25.32 48 (14) Luke Hazell SA 26.29 49 (15) Brett Mason-Fyfe SA 35.04 Glenn Meyer NSW DNF Patrick Saile TAS DNF

Teams - senior

1 NSW Stingers 49.02 (Dent, Parton, Preston) 2 Southern Arrows 50.27 (Uppill, Rattray, Smith) 3 Tassie Foresters 51.37 (Andrewartha, Watts, Phillips) 4 Victorian Nuggets 52.03 (Arthur, L.Keely, Scammell) 5 Queensland Cyclones 54.02 (Gregson, Crosato, Mee) 6 Canberra Cockatoos 55.34 (Bluett, Dow, McDonald) 7 Western Nomads 17.32/1 (Dufty)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 55.02 (Crosato, Mee, Neumann) 2 Tassie Foresters 57.08 (Watts, Phillips, Fagg) 3 Victorian Nuggets 63.04 (L.Keely, M.Neve, T.Neve) 4 Southern Arrows 68.33 (McComb, Mogridge, Hazell) 5 Canberra Cockatoos 16.51/1 (Dow) 6 NSW Stingers 17.49/1 (Blatchford)

W21E (2.4km)

1 Hanny Allston TAS 13.25 2 Jasmine Neve VIC 14.05 3 Shannon Jones ACT 14.06 4 Kathryn Ewels VIC 14.26 5 Anna Sheldon QLD 14.50 6 Indre Valaite LTU 14.54 7 Vanessa Round SA 15.07 8 Natasha Key VIC 15.09 9 (1) Aislinn Prendergast VIC 15.13 10 Rachel Effeney QLD 15.25 11 Allison Jones ACT 15.37 12= (2) Bridget Anderson QLD 15.43 12= Susanne Casanova SA 15.43 14 Felicity Brown NSW 15.50 15 Mace Neve ACT 15.52 16 Briohny Davey NSW 16.03 17= Ilka Barr TAS 16.08 17= (3) Belinda Lawford ACT 16.08 19 Laurina Neumann QLD 17.01 20 Cath Chalmers WA 17.31 21 Wendy Read QLD 17.33 22 Jenny Casanova SA 17.36 23 (4) Krystal Neumann QLD 17.43 24 (5) Lauren Gillis SA 17.59 25 Rachel West WA 18.10 26 (6) Claire Butler TAS 18.41 27 (7) Katelyn Effeney QLD 19.11 28 (8) Sarah Buckerfield TAS 19.43 29 (9) Mary Fleming VIC 19.49 30 (10) Brea Pearce TAS 20.13 31 (11) Helen Mason-Fyfe SA 22.05 32 Fern Tomas SA 22.06 33 Jessica Fuller-Smith TAS 22.17 34 (12) Stephanie Mason-Fyfe SA 23.41

Teams - senior

1 Victorian Nuggets 43.40 (J.Neve, Ewels, Key) 2 Canberra Cockatoos 45.35 (S.Jones, A.Jones, M.Neve) 3 Queensland Cyclones 45.58 (Sheldon, R.Effeney, Anderson) 4 Tassie Foresters 48.14 (Allston, Barr, Butler) 5 Southern Arrows 48.26 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 6 NSW Stingers 31.53/2 (Brown, Davey) 7 Western Nomads 35.41/2 (Chalmers, West)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 52.37 (Anderson, K.Neumann, K.Effeney) 2 Tassie Foresters 58.37 (Butler, Buckerfield, Pearce) 3 Southern Arrows 63.45 (Gillis, H.Mason-Fyfe, S.Mason-Fyfe) 4 Victorian Nuggets 35.02 (Prendergast, Fleming) 5 Canberra Cockatoos 16.08/1 (Lawford)