2004 National Orienteering League

Round 11, The Cascades, 17 April

Results

M21E

1 David Shepherd ACT 84.28 2 Rob Preston NSW 88.34 3 Julian Dent NSW 90.42 4 Reuben Smith SA 90.52 5 Eric Morris NSW 91.25 6 Tom Quayle ACT 92.13 7 Ian Meyer NSW 97.41 8 Anthony Scott ACT 98.35 9 Craig Dufty WA 99.51 10 Kerrin Rattray ACT 100.28 11 Bruce Arthur VIC 101.37 12 Nathan Lawley QLD 102.43 13 Stewart Fishwick ACT 103.46 14 Adrian Jackson VIC 103.52 15 Peter Preston NSW 105.18 16 Jim Russell VIC 109.54 17 Conrad Elson TAS 110.02 18 Scott Simson QLD 110.28 19 John Toomey WA 112.56 20 Hayden Lebbink VIC 113.59 21 Simon Goddard VIC 116.22 22 Ryan Smyth TAS 117.17 23 Torgeir Watne QLD 117.55 24 Paul Liggins VIC 118.15 25 Mark Nemeth QLD 119.42 26 Louis Elson TAS 122.21 27 Chris Helliwell ACT 130.36 28 Stuart Fell VIC 131.50 29 Lance Read QLD 141.39 30 Cody Whitfield WA 144.48 31 James Williams GBR 155.05 32 Dane Cavanagh QLD 158.27 Lee Andrewartha TAS DNF Blair Trewin VIC DNF Lachlan Hallett SA DNF Ian Anderson QLD DNF Ian Dalton WA DNF Warren Key VIC DNF Jason McCrae ACT DNF Matthew Bourke QLD DNF

Teams

1 NSW Stingers 270.41 (R.Preston, Dent, Morris) 2 Canberra Cockatoos 275.16 (Shepherd, Quayle, Scott) 3 Victorian Nuggets 315.23 (Arthur, Jackson, Russell) 4 Queensland Cyclones 331.06 (Lawley, Simson, Watne) 5 Tassie Foresters 349.40 (C.Elson, Smyth, L.Elson) 6 Western Nomads 357.35 (Dufty, Toomey, Whitfield) 7 Southern Arrows 90.52/1 (Smith)

W21E (7.5km)

1 Natasha Key VIC 66.05 2 Kathryn Ewels VIC 66.36 3 Jo Allison ACT 66.37 4 Hanny Allston TAS 67.01 5 Nicki Taws ACT 67.19 6 Danielle Winslow TAS 70.31 7 Clare Hawthorne VIC 73.15 8 Rachel West WA 77.07 9 Susanne Casanova SA 77.08 10 Mace Neve ACT 78.42 11 Orla Murray NSW 79.07 12 Anna Sheldon QLD 79.50 13 Grace Elson TAS 80.32 14 Henna Makelainen FIN 81.17 15 Tracy Bluett NSW 81.55 16 Briohny Davey NSW 82.28 17 Wendy Read QLD 82.54 18 Ainsley Cavanagh QLD 83.04 19 Allison Jones ACT 83.12 20 Jasmine Neve VIC 84.25 21 Erin Post WA 85.40 22 Jasmine Elson TAS 87.31 23 Ilka Barr VIC 88.07 24 Thorlene Egerton QLD 90.11 25 Marquita Gelderman NZ 92.09 26 Sophie Barker ACT 93.07 27 Sarah Noot GBR 93.15 28 Ruth Schulz QLD 96.21 29 Hania Lada VIC 96.42 30 Kellie Whitfield WA 98.54 31 Cath Chalmers WA 101.34 32 Leida Williams WA 111.11

Teams

1 Victorian Nuggets 205.56 (Key, Ewels, Hawthorne) 2 Canberra Cockatoos 214.38 (Allison, Taws, M.Neve) 3 Tassie Foresters 218.04 (Allston, Winslow, G.Elson) 4 NSW Stingers 243.30 (Murray, Bluett, Davey) 5 Queensland Cyclones 245.48 (Sheldon, Read, Cavanagh) 6 Western Nomads 261.41 (West, Post, Whitfield) 7 Southern Arrows 77.08/1 (Casanova) 8 New Zealand 92.09/1 (Gelderman)

National Junior Orienteering League, Round 9

These results are calculated on the basis of kilometre rates among eligible competitors in M/W21E, 20A and 18A. Course distances were: M21E 11.7km M20A 7.5km M18A 6.7km W21E 7.5km W20A 5.2km W18A 4.5km Results are expressed in terms of the equivalent time in M/W21E, with the actual time shown in brackets for those who ran M/W20A or 18A.

Men

1 Julian Dent NSW 90.42 2 Chris Naunton VIC 108.42 (M18A, 62.19) 3 Conrad Elson TAS 110.02 4 Murray Scown ACT 112.54 (M18A, 64.40) 5 Hayden Lebbink VIC 113.59 6 Kieran Sullivan QLD 115.47 (M18A, 66.19) 7 Ryan Smyth TAS 117.17 8 Peter Sheldon QLD 119.06 (M18A, 68.13) 9 Louis Elson TAS 122.21 10 Simon Uppill SA 133.22 (M18A, 76.23) 11 Matthew Hope TAS 133.24 (M18A, 76.24) 12 Aaron Simson-Woods QLD 133.25 (M18A, 76.25) 13 Jamie Dougall QLD 136.32 (M20A, 87.31) 14 Rhys Challen WA 142.32 (M18A, 81.38) 15 Cody Whitfield WA 144.48 16 Luke Topfer TAS 151.56 (M20A, 97.24) 17 Dane Cavanagh QLD 158.27 18 Aaron Dodd VIC 159.26 (M20A, 102.12) 19 James Sheldon QLD 170.56 (M18A, 97.54) 20 Philip Watt NSW 189.49 (M18A, 108.43) Lee Andrewartha TAS DNF Lachlan Hallett SA DNF

Teams

1 Tasmania 349.40 (C.Elson, Smyth, L.Elson) 2 Queensland 368.18 (Sullivan, P.Sheldon, Simson-Woods) 3 Victoria 382.07 (Naunton, Lebbink, Dodd) 4 New South Wales 280.31/2 (Dent, Watt) 5 Western Australia 287.20/2 (Challen, Whitfield) 6 ACT 112.54/1 (Scown) 7 South Australia 133.22/1 (Uppill)

Women

1 Hanny Allston TAS 67.01 2 Mace Neve ACT 78.42 3 Ainsley Cavanagh QLD 83.04 4 Zebedy Hallett SA 83.24 (W20A, 57.50) 5 Jasmine Neve VIC 84.25 6 Erin Post WA 85.40 7 Ilka Barr VIC 88.07 8 Felicity Brown NSW 88.44 (W20A, 61.32) 9 Vanessa Round SA 90.09 (W18A, 54.05) 10 Sophie Barker ACT 93.07 11 Julia Davies QLD 94.14 (W20A, 65.21) 12 Kellie Whitfield WA 98.54 13 Ellie Haas TAS 101.00 (W18A, 60.54) 14 Amy Gibbens QLD 104.57 (W18A, 62.58) 15 Ceridwen Challen WA 111.57 (W18A, 67.10) 16 Kirrilee Russell NSW 115.27 (W20A, 80.04) 17 Moira Goddard VIC 133.58 (W20A, 92.54) 18 Kate Wilson QLD 161.47 (W18A, 97.04) Anthea Barrow TAS DNF Alice Prudhoe NSW DNF

Teams

1 Queensland 282.15 (Cavanagh, Davies, Gibbens) 2 Western Australia 296.31 (Post, Whitfield, Challen) 3 Victoria 306.30 (J.Neve, Barr, Goddard) 4 Tasmania 168.01/2 (Allston, Haas) 5 ACT 171.49/2 (M.Neve, Barker) 6 South Australia 173.33/2 (Hallett, Round) 7 New South Wales 204.11/2 (Brown, Russell)