2010 SILVA National Orienteering League

Round 11 (WOC Sprint Trial), Macquarie University, 15 May

Results in the junior division are given in brackets.

Results

Men (3.4km)

1 Julian Dent NSW 16.11 2 Simon Uppill SA 16.41 3 Jourdan Harvey NZ 17.01 4 Dave Shepherd ACT 17.02 5 Ben Rattray SA 17.32 6 Bruce Arthur VIC 17.48 7 Ian Meyer NSW 17.50 8 James Bradshaw NZ 18.01 9 Eric Morris NSW 18.07 10 Tane Cambridge NZ 18.27 11= Murray Scown ACT 18.29 11= (1) Oscar Phillips TAS 18.29 13 Reuben Smith SA 18.42 14 Matt Scott NZ 18.43 15 Michael Adams NZ 18.49 16 Andrew Hill NSW 18.52 17 (2) Ian Lawford ACT 18.55 18 Kerrin Rattray SA 19.06 19 (3) Josh Blatchford NSW 19.10 20 Chris Naunton VIC 19.13 21 Rob Walter ACT 19.15 22 John Nieuwenhoven SA 19.16 23 Jim Russell VIC 19.17 24 Rob Preston NSW 19.21 25 (4) Kasimir Gregory NSW 19.28 26 Steven Todkill NSW 19.35 27 Craig Dufty WA 19.48 28 (5) Oliver Poland ACT 20.04 29 Blair Trewin VIC 20.21 30 Morten Neve VIC 20.23 31 Kieran Sullivan QLD 20.25 32 Peter Preston NSW 20.27 33 (6) Alex Massey NSW 20.31 34 (7) Max Neve VIC 20.34 35 Oliver Mitchell QLD 20.39 36 Gustaf Goth SWE 20.44 37 Lachlan Hallett SA 20.51 38 Mathieu McGuire QLD 20.53 39 (8) Oliver Crosato QLD 21.00 40 (9) Kurt Neumann QLD 21.14 41 Mark Gregson QLD 21.21 42 Eoin Rothery WA 21.25 43 (10) Huon Wilson NSW 22.15 44 (11) Matthew Hill NSW 22.41 45 (12) Aaron Breed QLD 22.58 46 (13) Andrew Warwick QLD 23.05 47 David Brownridge VIC 23.44 48 (14) Richard Hyslop ACT 25.00 49 Tyson Hillyard SA 25.50 50 (15) David Tay QLD 26.55 51 (16) Boadhan Gregory NSW 28.40 52 (17) Luke Poland ACT 28.41 53 (18) Glen Charlton NSW 29.05 54 (19) Alexander Orr NSW 32.35 Grant Bluett ACT DNF Angus Roberts NSW DNF

Teams

Senior

1 NSW Stingers 52.08 (Dent, Meyer, Morris) 2 Southern Arrows 52.55 (Uppill, B.Rattray, Smith) 3 Canberra Cockatoos 54.26 (Shepherd, Scown, Lawford) 4 Victorian Nuggets 56.18 (Arthur, Naunton, Russell) 5 Queensland Cyclones 61.57 (Sullivan, Mitchell, McGuire) 6 Western Nomads 41.13/2 (Dufty, Rothery) 7 Tassie Foresters 18.29/1 (Phillips)

Junior

1 NSW Stingers 59.09 (Blatchford, K.Gregory, Massey) 2 Canberra Cockatoos 63.59 (Lawford, O.Poland, Hyslop) 3 Queensland Cyclones 65.12 (Crosato, Neumann, Breed) 4 Tassie Foresters 18.29/1 (Phillips) 5 Victorian Nuggets 20.34/1 (Neve)

Women (2.7km)

1 Shannon Jones ACT 14.04 2 Rachel Effeney QLD 14.41 3 Jasmine Neve VIC 15.13 4 Tracy Marsh NSW 15.30 5 Mace Neve ACT 15.37 6 Anna Sheldon QLD 15.47 7 Amber Morrison NZ 15.55 8 Vanessa Round SA 16.03 9 (1) Belinda Lawford ACT 16.05 10 Georgia Whitla NZ 16.09 11 Susanne Casanova SA 16.15 12 Rita Homes NZ 16.30 13 Bridget Anderson QLD 16.33 14 Su Yan Tay QLD 16.41 15 Jo Allison ACT 16.43 16 Lara Prince NZ 16.46 17 Jenny Casanova SA 16.53 18 Rachel West WA 16.55 19 Kathryn Ewels VIC 17.01 20 Felicity Brown NSW 17.05 21 (2) Lilian Burrill QLD 17.31 22 (3) Heather Muir QLD 17.46 23 Aislinn Prendergast VIC 17.52 24= Allison Jones ACT 17.59 24= Clare Leung QLD 17.59 26 Cath Chalmers WA 18.00 27 (4) Emily Prudhoe NSW 18.08 28 Eva Tiselius SWE 18.32 29= (5=) Nicola Blatchford NSW 18.59 29= (5=) Katelyn Effeney QLD 18.59 31 (7) Emily Cantwell QLD 19.41 32 (8) Michele Dawson NSW 19.59 33 (9) Sally-Anne Henderson NSW 20.06 34 (10) Georgia Parsons ACT 20.12 35 (11) Tamara Orr NSW 21.00 36 Wendy Read QLD 21.13 37 (12) Krystal Neumann QLD 21.14 38 (13) Naomi Mitchell ACT 21.39 39 Phoebe Dent NSW 24.02

Teams

Senior

1 Canberra Cockatoos 45.46 (S.Jones, M.Neve, Lawford) 2 Queensland Cyclones 47.01 (R.Effeney, Sheldon, Anderson) 3 Southern Arrows 49.11 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 4 Victorian Nuggets 50.06 (J.Neve, Ewels, Prendergast) 5 NSW Stingers 50.43 (Marsh, Brown, Prudhoe) 6 Western Nomads 34.55/2 (West, Chalmers)

Junior

1 Queensland Cyclones 54.16 (Burrill, Muir, K.Effeney) 2 NSW Stingers 57.06 (Prudhoe, Blatchford, Dawson) 3 Canberra Cockatoos 57.56 (Lawford, Parsons, Mitchell)