National Orienteering League 2012

Round 11 (WOC Middle Trial), Pelaw Main, 12 May

Results

M21E (6.4km)

1 Matthew Crane ACT 34.30 2 Simon Uppill SA 35.25 3 David Shepherd ACT 36.04 4 Rob Walter ACT 36.08 5 Rob Preston NSW 36.14 6 Toby Scott NZL 36.25 7 Murray Scown ACT 36.41 8 Evan Barr VIC 37.43 9 Dave Meyer NSW 38.42 10 James Bradshaw NZL 38.44 11 Jock Davis NSW 39.07 12 Oliver Mitchell QLD 39.14 13 Matthew Parton NSW 40.35 14 Bryan Keely VIC 40.59 15 Eric Morris NSW 41.24 16 Bruce Arthur VIC 41.58 17 Chris Helliwell ACT 42.41 18 Steven Todkill NSW 43.27 19 Patrik Gunnarsson NSW 43.43 20 Greg Barbour NSW 44.22 21 Matthew Schepisi VIC 44.39 22 Blair Trewin VIC 44.43 23 Seb Dunne ACT 44.49 24= Oliver Crosato QLD 45.20 24= Jim Russell VIC 45.20 26 Ian Meyer NSW 45.29 27 Mark Gregson QLD 45.32 28 Andrew Hill NSW 45.39 29 Mathieu McGuire QLD 45.47 30 Tapio Haarlaa FIN 46.27 31 David Brownridge VIC 47.12 32 Tim Effeney QLD 58.52 33 Ben Rattray SA 60.01 34 Boadhan Gregory NSW 67.58 35 James McQuillan NSW 89.53

Teams

1 Canberra Cockatoos 106.32 (Crane, Shepherd, Walter) 2 NSW Stingers 114.03 (Preston, D.Meyer, Davis) 3 Victorian Nuggets 120.40 (Barr, Keely, Arthur) 4 Queensland Cyclones 130.06 (Mitchell, Crosato, Gregson) 5 Southern Arrows 95.26/2 (Uppill, Rattray)

W21E (5.2km)

1 Lizzie Ingham ACT 32.13 2 Vanessa Round SA 32.26 3 Aislinn Prendergast VIC 34.48 4 Jasmine Neve VIC 35.23 5 Grace Crane TAS 36.16 6 Susanne Casanova SA 36.25 7 Allison Jones ACT 36.53 8 Bridget Anderson QLD 36.58 9 Anna Sheldon QLD 37.12 10 Imogene Scott NZL 37.15 11 Rachel Effeney QLD 37.16 12 Catherine Murphy NSW 37.36 13 Tracy Marsh NSW 38.32 14= Kathryn Ewels VIC 38.52 14= Amber Morrison NZL 38.52 16 Laurina Neumann QLD 39.38 17 Jenny Casanova SA 41.28 18 Shannon Jones ACT 43.10 19 Greta Knarston NZL 43.55 20 Katelyn Effeney QLD 51.27 21 Lisa Grant NSW 51.34 22 Gillian Fowler NSW 52.38 23 Tiina Haarlaa FIN 53.41 24 Phoebe Dent NSW 60.09

Teams

1 Victorian Nuggets 109.03 (Prendergast, Neve, Ewels) 2 Southern Arrows 110.19 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 3 Queensland Cyclones 111.26 (Anderson, Sheldon, Effeney) 4 Canberra Cockatoos 112.16 (Ingham, A.Jones, S.Jones) 5 NSW Stingers 127.37 (Murphy, Marsh, Grant) 6 Tassie Foresters 36.16/1 (Crane)

M17-20E (6.0km)

1 Oliver Poland ACT 33.24 2 Oscar McNulty WA 37.37 3 Ashley Nankervis TAS 39.42 4 Aaron Breed VIC 40.12 5 Brodie Nankervis TAS 41.20 6 Kasimir Gregory NSW 41.48 7 Alex Massey NSW 42.08 8 Angus Roberts NSW 46.05 9 Robert Bennett NSW 51.37 10 Matthew Hill NSW 52.54 11 Shaun McDonough TAS 57.26

Teams

1 NSW Stingers 130.01 (Gregory, Massey, Roberts) 2 Tassie Foresters 138.28 (A.Nankervis, B.Nankervis, McDonough) 3 Canberra Cockatoos 33.24/1 (Poland) 4 Western Nomads 37.37/1 (McNulty) 5 Victorian Nuggets 40.12/1 (Breed)

W17-20E (4.8km)

1 Heather Muir QLD 38.13 2 Michele Dawson NSW 39.48 3 Lilian Burrill QLD 41.32 4 Sally-Anne Henderson NSW 41.41 5 Nicola Blatchford NSW 42.53 6 Emily Cantwell QLD 48.16 7 Bridget Bennett NSW 52.39 8 Rebecca Butler TAS 53.12 9 Jessie West TAS 56.59

Teams

1 NSW Stingers 124.22 (Dawson, Henderson, Blatchford) 2 Queensland Cyclones 128.01 (Muir, Burrill, Cantwell) 3 Tassie Foresters 110.11/2 (Butler, West)