2012 SILVA National Orienteering League

Round 1, University of Ballarat, 10 March

Results in the junior division are given in brackets.

Results

Men (3.3km)

1 (1) Oscar McNulty WA 12.44 2 Matthew Crane ACT 12.53 3 Simon Uppill SA 13.13 4 Matthew Parton NSW 13.21 5 Lachlan Dow ACT 13.25 6 David Shepherd ACT 13.28 7 Bruce Arthur VIC 13.30 8 (2) Brodie Nankervis TAS 13.36 9 Joshua Blatchford NSW 13.39 10 (3) Oliver Poland ACT 13.43 11 Evan Barr VIC 13.45 12 (4) Henry McNulty WA 14.02 13 (5) James Robertson VIC 14.03 14 Bryan Keely VIC 14.05 15 (6) Ian Lawford ACT 14.06 16 Matthew Schepisi VIC 14.10 17 (7) Aaron Breed VIC 14.27 18 William Hawkins USA 14.31 19= Aaron Dodd VIC 14.34 19= Murray Scown ACT 14.34 21 Rob Preston NSW 14.36 22 (8) Matt Doyle VIC 14.43 23 (9) Alex Massey NSW 14.55 24 Kerrin Rattray SA 14.58 25 (10) Louis Coad TAS 15.09 26 (11) Ashley Nankervis TAS 15.15 27 Chris Naunton VIC 15.17 28 Craig Dufty WA 15.26 29= Jim Russell VIC 15.27 29= (12) Kasimir Gregory NSW 15.27 31 Warren Key VIC 15.40 32= David Brownridge VIC 15.46 32= Lachlan Hallett SA 15.46 34 Tim Effeney QLD 15.48 35 (13) Shaun McDonough TAS 16.00 36= Mark Gregson QLD 16.02 36= Ben Rattray SA 16.02 38 Mathieu McGuire QLD 16.04 39= John Nieuwenhoven SA 16.05 39= (14) Todd Neve VIC 16.05 41 Piotr Czajkowski VIC 16.06 42 Reuben Smith SA 16.18 43 Fredrik Johansson VIC 16.27 44 Blair Trewin VIC 16.34 45 Martin Steer VIC 16.40 46 (15) Aidan Dawson NSW 16.47 47 Peter Hobbs VIC 17.28 48 Lance Read QLD 17.30 49 Russell Blatchford NSW 17.32 50 (16) David Tay QLD 18.04 51 Ian Davies VIC 18.31 52 (17) Jade Kerber TAS 18.47 53 Tyson Hillyard SA 18.58 54 Jonathan Sutcliffe VIC 19.09 55 Caine Batten VIC 19.39 56 (18) Glen Charlton NSW 19.47 57 Rob Lewis VIC 20.10 58 Nick Dent NSW 20.19 59 Graeme Dawson NSW 20.49 60 Keith Hewitt VIC 21.27 61 Peter Effeney QLD 21.33 62 Don Fell VIC 25.24 63 Michael Hubbert VIC 49.49 Ryan Davies VIC DNF

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 39.46 (Crane, Dow, Shepherd) 2 Victorian Nuggets 41.18 (Arthur, Barr, Robertson) 3 NSW Stingers 41.36 (Parton, Blatchford, Preston) 4 Western Nomads 42.12 (O.McNulty, H.McNulty, Dufty) 5 Southern Arrows 43.57 (Uppill, K.Rattray, Hallett) 6 Tassie Foresters 44.00 (B.Nankervis, Coad, A.Nankervis) 7 Queensland Cyclones 47.54 (T.Effeney, Gregson, McGuire)

Teams junior

1 Victorian Nuggets 43.13 (Robertson, Breed, Doyle) 2 Tassie Foresters 44.00 (B.Nankervis, Coad, A.Nankervis) 3 NSW Stingers 47.09 (Massey, Gregory, Dawson) 4 Western Nomads 26.46/2 (O.McNulty, H.McNulty) 5 Canberra Cockatoos 27.49/2 (Poland, Lawford) 6 Queensland Cyclones 18.04/1 (Tay)

Women (2.5km)

1 Rachel Effeney QLD 11.11 2 Lizzie Ingham ACT 11.12 3 Grace Crane TAS 11.42 4 Vanessa Round SA 12.07 5 Aislinn Prendergast VIC 12.15 6 Natasha Key VIC 12.22 7 Kathryn Ewels VIC 12.25 8 Jasmine Neve VIC 12.42 9 Belinda Lawford ACT 12.48 10 Mace Neve ACT 12.53 11 Laurina Neumann VIC 13.03 12 Lauren Gillis SA 13.05 13 Bridget Anderson QLD 13.14 14 Tracy Marsh NSW 13.19 15 Anna Sheldon QLD 13.22 16 Susanne Casanova SA 13.24 17= Ilka Barr VIC 13.32 17= Rachel West WA 13.32 19 (1) Heather Muir QLD 13.37 20 Katelyn Effeney QLD 13.39 21 Jenny Casanova SA 13.46 22 (2) Lilian Burrill QLD 13.51 23 (3) Nicola Blatchford NSW 14.16 24 Su Yan Tay QLD 14.38 25 Leida Williams TAS 14.41 26 Brea Pearce TAS 14.43 27 Wendy Read QLD 14.46 28 (4) Michele Dawson NSW 14.55 29 Kirsten Fairfax VIC 14.59 30 Karen Blatchford NSW 15.02 31 (5) Jacqui Doyle ACT 15.05 32 (6) Shea-Cara Hammond ACT 15.07 33 (7) Emily Cantwell QLD 15.16 34 (8) Lanita Steer VIC 15.30 35 (9) Amy Buckerfield TAS 15.46 36 (10) Asha Steer VIC 16.09 37 Clare Brownridge VIC 16.25 38 Janine Steer VIC 16.32 39 (11) Rebecca Phillips TAS 16.36 40 Michelle Cantwell QLD 18.06 41 (12) Jessie West TAS 18.10 42 Hilary Wood NSW 18.11 43 Anne Arthur VIC 23.18 44 Barbara Dawson NSW 23.30 45 Helen Alexander VIC 26.10 46 Fiona Fell VIC 31.22 47 (13) Sarah Davies VIC 41.50

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 36.53 (Ingham, Lawford, M.Neve) 2 Victorian Nuggets 37.02 (Prendergast, Key, Ewels) 3 Queensland Cyclones 37.47 (R.Effeney, Anderson, Sheldon) 4 Southern Arrows 38.36 (Round, Gillis, S.Casanova) 5 Tassie Foresters 41.06 (Crane, Williams, Pearce) 6 NSW Stingers 42.30 (Marsh, N.Blatchford, Dawson) 7 Western Nomads 13.32/1 (West)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 42.44 (Muir, Burrill, Cantwell) 2 Tassie Foresters 50.32 (Buckerfield, Phillips, West) 3 Victorian Nuggets 73.29 (L.Steer, A.Steer, Davies) 4 NSW Stingers 29.11/2 (N.Blatchford, Dawson) 5 Canberra Cockatoos 30.12/2 (Doyle, Hammond)