National Orienteering League 2004

Round 12/Spring Cup Round 1 (NSW Championships), Ganguddy, 26 September

Results

Men (11.3km)

1 Eric Morris NSW 93.22 2 Chris Forne NZ 96.51 3 Rob Jessop NZ 98.51 4 Julian Dent NSW 100.04 5 Darren Ashmore NZ 102.42 6 Neil Kerrison NZ 102.55 7 Bruce Arthur VIC 103.31 8 Craig Dufty WA 105.15 9 Karl Dravitzki NZ 106.01 10 Anthony Scott ACT 107.44 11 Brent Edwards NZ 111.26 12 Lorenzo Calabro QLD 113.24 13 Stewart Fishwick ACT 116.28 14 Blair Trewin VIC 121.38 15 Simon Goddard VIC 122.39 16 Jon McComb NSW 124.17 17 Warren Key VIC 124.44 18 David Meyer NSW 127.46 19 James Bradshaw NZ 129.40 20 Mark Nemeth QLD 129.52 21 Ian Meyer NSW 134.38 22 Andrew Hill NSW 139.25 23 John Toomey WA 141.58 24 Nino Calabro QLD 144.07 25 Andrew McCarthy NZ 146.02 26 Craig Feuerherdt VIC 151.43 27 Chris Helliwell ACT 157.55 28 Arnstein Prytz QLD 189.25 Kerrin Rattray ACT DNF Stuart Fell VIC DNF Dane Cavanagh QLD DNF David Shepherd ACT DNF Scott Simson QLD DNF Oskar Booth ACT DNF Nathan Lawley QLD DNF Andy Hogg ACT DNF

Teams

1 New Zealand 298.24* (Forne, Jessop, Ashmore) 2 NSW Stingers 317.43 (Morris, Dent, Davis) 3 Victorian Nuggets 347.48* (Arthur, Trewin, Goddard) 4 Canberra Cockatoos 382.07* (Scott, Fishwick, Helliwell) 5 Queensland Cyclones 387.23* (L.Calabro, Nemeth, N.Calabro) 6 Western Nomads 247.13/2* (Dufty, Toomey)

Women (7.6km)

1 Jo Allison ACT 71.51 2 Tracy Bluett NSW 72.39 3 Nicki Taws ACT 75.00 4 Tania Robinson NZ 77.20 5 Hanny Allston TAS 85.03 6 Allison Jones ACT 85.56 7 Claire Paterson NZ 85.59 8 Marquita Gelderman NZ 86.46 9 Wendy Read QLD 90.49 10 Orla Murray NSW 91.57 11 Julia Davies QLD 93.24 12 Anna Sheldon QLD 94.13 13= Rachel West WA 94.19 13= Amber Morrison NZ 94.19 15 Rebecca Smith NZ 95.09 16 Penny Kane NZ 95.10 17 Sheralee Bailey NSW 97.08 18 Mace Neve ACT 100.17 19 Emily Wall NZ 101.06 20 Briohny Davey NSW 103.22 21 Jenny Christensson SWE 105.01 22 Hania Lada VIC 110.46 23 Natalie Smith WA 111.26 24 Cath Chalmers WA 115.49 25 Lise Moen NZ 122.02 26 Anitra Dowling VIC 151.38 Clare Hawthorne VIC DNF Phoebe Dent NSW DNF Catherine Murphy NSW DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 232.47* (Allison, Taws, Jones) 2 New Zealand 258.05* (Robinson, Paterson, Gelderman) 3 NSW Stingers 261.44* (Bluett, Murray, Bailey) 4 Queensland Cyclones 279.26* (Read, Davies, Sheldon) 5 Western Nomads 321.34* (West, Smith, Chalmers) 6 Victorian Nuggets 262.24/2* (Lada, Dowling) 7 Tassie Foresters 85.03/1* (Allston)

Junior National Orienteering League, Round 10

Men (7.6km)

1 Simon Uppill SA 69.37 2 Conrad Elson TAS 82.49 3 Lachlan Hallett SA 83.21 4 Ryan Smyth TAS 84.44 5 Murray Scown ACT 89.55 6 Louis Elson TAS 93.36 7 Alex Pentony Vran ACT 93.47 8 Steven Cusworth VIC 94.17 9 Cody Whitfield WA 94.39 10 Adrian White NSW 101.16 11 Keiran Sullivan QLD 102.20 12 Chris Naunton VIC 108.53 13 Lee Andrewartha TAS 111.13 14 Sam McNally NZ 111.59# 15 Rob Fell VIC 112.33 16 Matt Parton NSW 115.07 17 Daniel Stott NZ 121.13# 18 Sebastien Dunne ACT 123.16 19 Richard Glover NZ 127.36# 20 Aaron Simson-Woods QLD 131.34 21 Aaron Dodd VIC 132.11 22 Rhys Challen WA 138.38 23 Stephen Martin VIC 145.27 24 Jason Nicolson SA 150.23 25 David Brownridge VIC 156.00 26 Wes Dose SA 157.24 27 Daniel Orr NSW 161.21 28 Richard Pywell ACT 161.26 29 Brett Merchant SA 175.38 30 Riki Cambridge NZ 195.29# Robert Turley ACT DNF Tim Denham NSW DNF Matt Ryder QLD DNF

Teams

1 Tasmania 261.09 (C.Elson, Smyth, L.Elson) 2 ACT 306.58 (Scown, Pentony Vran, Dunne) 3 South Australia 309.21 (Uppill, Hallett, Nicolson) 4 Victoria 315.43 (Cusworth, Naunton, Fell) 5 New South Wales 377.44 (White, Parton, Orr) 6 Western Australia 233.17/2 (Whitfield, Challen) 7 Queensland 233.54/2 (Sullivan, Simson-Woods)

Women (5.1km)

1 Vanessa Round SA 59.13 2 Kellie Whitfield WA 63.51 3 Amy Gibbens QLD 71.31 4 Felicity Brown NSW 72.35 5 Sophie Barker ACT 74.07 6 Clare Brownridge VIC 75.15 7 Erin Post WA 80.08 8 Lizzie Ingham NZ 84.35# 9 Zebedy Hallett SA 86.04 10 Emma Warren TAS 86.14 11 Maria Bernardi ACT 87.56 12 Ainsley Cavanagh QLD 88.03 13 Alice Prudhoe NSW 88.05 14 Janetta Davis VIC 88.08 15 Kirrilee Russell NSW 92.09 16 Anthea Barrow TAS 93.04 17 Clare Murphy NSW 106.08 18 Claire Hawkins QLD 106.35 19 Jayde Livingstone NSW 106.47 20 Ellie Haas TAS 106.48 21 Kris Todkill NSW 108.13 22 Katie Dose SA 112.05 23 Melanie Simpson ACT 148.15 24 Jess Smith TAS 151.40 25 Emma Watson NZ 190.48# Moira Goddard VIC DNF Meg Creely VIC DNF Sarah Gray NZ DNF Rita Homes NZ DNF

Teams

1 New South Wales 252.49 (Brown, Prudhoe, Russell) 2 South Australia 257.22 (Round, Hallett, Dose) 3 Queensland 266.09 (Gibbens, Cavanagh, Hawkins) 4 Tasmania 286.06 (Warren, Barrow, Haas) 5 ACT 310.18 (Barker, Bernardi, Simpson) 6 Western Australia 143.59/2 (Whitfield, Post) 7 Victoria 163.23/2 (Brownridge, Davis)