2005 National Orienteering League

Round 12, Sandstone Valleys, 27 September

Junior Division placings are shown in brackets where applicable. This event took place in conjunction with the Australian Schools Championships.

Results

Men (7.5km)

1 Grant Bluett ACT 39.31 2 Ben Rattray SA 42.05 3 Rob Preston NSW 43.33 4 Peter Preston NSW 43.52 5 (1) Louis Elson TAS 44.43 6 Craig Dufty WA 45.13 7 Mark Lawson NZL 45.30 8 Lachlan Hallett SA 45.59 9 (2) Simon Uppill SA 46.12 10 Blair Trewin VIC 46.27 11 Adrian Jackson VIC 46.37 12 Rune Olsen VIC 46.49 13 (3) Ryan Smyth TAS 46.52 14 Andy Hogg ACT 47.18 15 (4) Timo Sild SA 47.43 16 John Toomey WA 47.44 17 (5) James Sheldon QLD 47.59 18 Anthony Scott ACT 48.08 19 (6) Chris Naunton VIC 48.20 20 Scott Simson QLD 48.28 21 (7) Rob Fell VIC 48.49 22 (8) Matthew Hope TAS 49.01 23 Nino Calabro QLD 49.25 24 Lorenzo Calabro QLD 50.11 25 (9) Simon Jager NZL 50.41 26 (10) Lee Andrewartha TAS 51.29 27 Dane Cavanagh QLD 51.57 28= Adam Scammell VIC 52.42 28= (11) Jack Vincent NZL 52.42 30 (12) Conrad Elson TAS 52.56 31 David Brownridge VIC 53.01 32 (13) Daniel Stott QLD 53.04 33 (14) Thomas Reynolds NZL 53.23 34 (15) Nick Andrewartha TAS 54.08 35 Bruce Arthur VIC 54.32 36 (16) Steven Cusworth VIC 54.41 37 (17) Geoffrey Stacey ACT 54.53 38 (18) Sebastian Froude NSW 55.09 39 (19) Luke Topfer TAS 55.24 40 (20) Sam McNally NZL 55.37 41 (21) Joshua Roberts NSW 55.57 42 (22) Morten Neve VIC 56.04 43 (23) Simon Mee QLD 56.45 44 (24) Tristan Lee SA 57.09 45 (25) Wesley Dose SA 57.39 46 (26) Grant Erbacher ACT 58.12 47 (27) Tim Dawson NSW 58.33 48 (28) Rhys Challen WA 58.38 49 (29) Kieran Sullivan QLD 58.40 50 (30) Aaron Simson-Woods QLD 58.52 51 (31) Stephen Martin VIC 58.57 52= (32) Cody Whitfield WA 58.59 52= Jonathan Sutcliffe QLD 58.59 54 (33) Michael Roberts SA 60.30 55 (34) Oliver Mitchell QLD 60.41 56 Ivan Komyshan WA 60.46 57 Robert Lewis VIC 61.32 58 (35) Sebastian Woof TAS 61.46 59 (36) Peter Kleywegt TAS 61.47 60 (37) Kelsey Dougall QLD 62.36 61 (38) Thomas Top VIC 63.34 62 (39) Liam Parton NSW 63.52 63 (40) Nick Woodward TAS 64.01 64 Ian Dalton WA 65.00 65 (41) Daniel Worsley VIC 66.28 66 (42) Bryan Keely VIC 66.35 67 (43) Max Sankauskas SA 66.38 68 (44) Matt Barratt TAS 66.42 69 (45) Cameron Bailey-Price ACT 68.10 70 (46) Tom Statham TAS 69.27 71 (47) Brett Merchant SA 70.34 72 Robert Molnar VIC 70.48 73 (48) Sam Monaghan ACT 72.12 74 Robert Jessop NZL 75.49 75 (49) Ben Freese QLD 77.06 76 (50) Anthony Brown TAS 82.15 Richard D’Abrera ACT DNF Ian Anderson QLD DNF

Teams – senior

1 Southern Arrows 134.16 (B.Rattray, K.Rattray, Hallett) 2 Canberra Cockatoos 134.57 (Bluett, Hogg, Scott) 3 Victorian Nuggets 137.53 (Trewin, Jackson, Olsen) 4 Tassie Foresters 140.36 (L.Elson, Smyth, Hope) 5 NSW Stingers 142.34 (R.Preston, P.Preston, Froude) 6 Queensland Cyclones 145.52 (Sheldon, Simson, N.Calabro) 7 Western Nomads 151.35 (Dufty, Toomey, Challen)

Teams – junior

1 Tasmania 140.36 (L.Elson, Smyth, Hope) 2 South Australia 151.04 (Uppill, Sild, Lee) 3 Victoria 151.50 (Naunton, Fell, Cusworth) 4 Queensland 157.48 (Sheldon, Stott, Mee) 5 New South Wales 169.39 (Froude, Dawson, Parton) 6 ACT 181.15 (Stacey, Erbacher, Bailey-Price) 7 Western Australia 117.32/2 (Challen, Whitfield)

Women (5.4km)

1 Hanny Allston TAS 30.32 2 Julia Davies QLD 34.25 3 Tracy Bluett NSW 35.09 4 Clare Hawthorne VIC 35.48 5 Jasmine Neve VIC 36.44 6 (1) Erin Post WA 37.33 7 Grace Elson TAS 38.08 8 Anna Danielsson ACT 38.22 9 Thorlene Egerton QLD 39.08 10 Danielle Winslow TAS 39.10 11 Briohny Davey NSW 39.14 12 Cath Chalmers WA 39.39 13 Kirsten Fairfax VIC 39.55 14 (2) Kellie Whitfield WA 40.08 15 (3) Lizzie Ingham NZL 40.33 16 (4) Kate Rea NZL 41.24 17 Lara Prince NZL 41.43 18 Hania Lada VIC 41.45 19 Catherine Murphy NSW 42.00 20 (5) Heather Harding ACT 42.19 21 Nicki Taws ACT 42.24 22 (6) Clare Brownridge VIC 43.22 23 (7) Ainsley Cavanagh QLD 43.55 24 (8) Zebedy Hallett SA 44.04 25 Wendy Read QLD 45.01 26 Rachel West WA 45.45 27 (9) Bridget Anderson QLD 46.03 28 Kate Bodger NZL 46.17 29 (10) Emma Warren TAS 46.38 30 (11) Tessa Ramsden NZL 47.07 31 (12) Sarah Dunnage WA 47.45 32 Natalie Smith ACT 48.37 33 (13) Ineka Booth ACT 49.08 34 Anthea Barrow TAS 49.21 35 (14) Mallory Hughes SA 49.38 36 (15) Kendal Sutherland WA 49.44 37 (16) Bronwyn Steele NSW 50.01 38 (17) Heather McDonald ACT 50.05 39 (18) Kim van Netten NSW 50.19 40 Gayle Quantock-Simson QLD 51.20 41 (19) Aislinn Prendergast VIC 52.17 42 (20) Jayde Livingstone NSW 52.54 43 (21) Laurina Neumann QLD 53.30 44 (22) Ellie Haas TAS 53.42 45 Andrea Woolford TAS 54.51 46 (23) Alice Moore ACT 55.18 47 (24) Georgia Whitla NZL 55.47 48 (25) Kristen Walker ACT 57.19 49 Moira Goddard VIC 58.40 50 (26) Grace Burrill QLD 58.45 51 (27) Sonia Lawrie TAS 61.45 52 (28) Julie Lawford VIC 62.59 53 (29) Lara Haas TAS 63.01 54 (30) Jess Smith TAS 64.41 55 (31) Lauren Stewart NSW 65.10 56 (32) Shannon Nicolson SA 65.12 57 (33) Kathryn Hansen QLD 66.45 58 (34) Brianna Ford VIC 70.27 59 (35) Rebecca Snare TAS 72.21 60 (36) Peta Johannsen SA 72.58 61 (37) Robyn Charlton NSW 73.30 62 (38) Ruth Burrill QLD 74.14 63 (39) Hannah James TAS 76.02 64 (40) Snowy Haiblen ACT 77.03 65 (41) Rebecca White WA 79.40 66 (42) Annette Wilson WA 103.11

Teams – senior

1 Tassie Foresters 107.50 (Allston, Elson, Winslow) 2 Victorian Nuggets 112.27 (Hawthorne, Neve, Fairfax) 3 NSW Stingers 115.23 (Bluett, Davey, Murphy) 4 Western Nomads 117.20 (Post, Chalmers, Whitfield) 5 Queensland Cyclones 117.28 (Davies, Egerton, Cavanagh) 6 Canberra Cockatoos 123.05 (Danielsson, Harding, Taws) 7 Southern Arrows 159.36 (Hallett, Hughes, Nicolson)

Teams – junior

1 Western Australia 125.26 (Post, Whitfield, Dunnage) 2 ACT 141.32 (Harding, Booth, McDonald) 3 Queensland 143.28 (Cavanagh, Anderson, Neumann) 4 New South Wales 153.14 (Steele, van Netten, Livingstone) 5 Victoria 158.38 (Brownridge, Prendergast, Lawford) 6 South Australia 158.54 (Hallett, Hughes, Johannsen) 7 Tasmania 162.05 (Warren, E.Haas, Lawrie)