2010 SILVA National Orienteering League

Round 12 (WOC Middle Trial), Wattle Ridge, 15 May

Results

M21E (5.7km)

1 Julian Dent NSW 39.28 2 David Shepherd ACT 40.46 3 Simon Uppill SA 42.06 4 Ian Meyer NSW 45.36 5 Rob Walter ACT 47.28 6 Reuben Smith SA 48.05 7 Murray Scown ACT 48.49 8 Bruce Arthur VIC 49.21 9 Andy Hogg ACT 49.46 10 Rob Preston NSW 49.54 11 Eric Morris NSW 49.55 12 Ben Rattray SA 50.02 13 Tane Cambridge NZ 51.26 14 Gustaf Goth SWE 51.28 15 James Bradshaw NZ 51.36 16 Chris Naunton VIC 53.16 17 Jock Davis NSW 53.40 18 Lachlan Hallett SA 53.53 19 Oliver Mitchell QLD 54.44 20 Blair Trewin VIC 55.01 21 Michael Adams NZ 55.17 22 Matt Scott NZ 55.40 23 Kieran Sullivan QLD 56.28 24 Andrew Hill NSW 57.02 25 David Brownridge VIC 57.10 26 Mark Gregson QLD 57.24 27 John Nieuwenhoven SA 57.57 28 Steven Todkill NSW 58.43 29 Peter Preston NSW 59.03 30 Kerrin Rattray SA 59.24 31 Craig Dufty WA 59.44 32 Jim Russell VIC 60.18 33 Geoff Stacey ACT 62.10 34 Evan Barr VIC 62.22 35 Jourdan Harvey NZ 69.21 36 Morten Neve VIC 71.42 37 Mathieu McGuire QLD 89.31 Tyson Hillyard SA DNF Wayne Eliot WA DNF

Teams

1 NSW Stingers 134.58 (Dent, Meyer, Preston) 2 Canberra Cockatoos 137.03 (Shepherd, Walter, Scown) 3 Southern Arrows 140.13 (Uppill, Smith, B.Rattray) 4 Victorian Nuggets 157.38 (Arthur, Naunton, Trewin) 5 Queensland Cyclones 168.36 (Mitchell, Sullivan, Gregson) 6 Western Nomads 59.44/1 (Dufty)

W21E (4.2km)

1 Vanessa Round SA 34.05 2 Jasmine Neve VIC 36.21 3 Anna Sheldon QLD 39.31 4 Tracy Marsh NSW 42.41 5 Aislinn Prendergast VIC 42.55 6 Jo Allison ACT 43.50 7 Mace Neve ACT 44.56 8 Cath Chalmers WA 45.13 9 Susanne Casanova SA 46.46 10 Rita Homes NZ 46.57 11 Rachel Effeney QLD 47.43 12 Allison Jones ACT 48.03 13 Kathryn Ewels VIC 48.47 14 Rachel West WA 52.28 15 Shannon Jones ACT 52.53 16 Bridget Anderson QLD 54.18 17 Jenny Casanova SA 54.35 18 Georgia Whitla NZ 55.31 19 Lara Prince NZ 56.16 20 Su Yan Tay QLD 59.16 21 Eva Tiselius SWE 61.29 22 Wendy Read QLD 64.43 23 Clare Leung QLD 70.34 24 Amber Morrison NZ 78.53 25 Phoebe Dent NSW 92.58 26 Carolyn Haupt NSW 108.43 Felicity Brown NSW DNF

Teams

1 Victorian Nuggets 128.03 (J.Neve, Prendergast, Ewels) 2 Southern Arrows 135.26 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 3 Canberra Cockatoos 136.49 (Allison, M.Neve, A.Jones) 4 Queensland Cyclones 141.32 (Sheldon, Effeney, Anderson) 5 NSW Stingers 244.22 (Marsh, Dent, Haupt) 6 Western Nomads 97.41/2 (Chalmers, West)

M17-20E (4.8km)

1 Lachlan Dow ACT 40.47 2 Oscar Phillips TAS 43.18 3 Kurt Neumann QLD 45.54 4 Joshua Blatchford NSW 48.07 5 Oliver Poland ACT 48.53 6 Ian Lawford ACT 51.58 7 Alex Massey NSW 54.00 8 Aaron Breed QLD 54.08 9 Kasimir Gregory NSW 56.14 10 David Tay QLD 62.40 11 Oliver Crosato QLD 62.41 12 Richard Hyslop ACT 63.33 13 Huon Wilson NSW 90.11 14 Glen Charlton NSW 91.35 15 Boahdan Gregory NSW 95.38 16 Tom Carter NSW 96.30 17 Alex Orr NSW 122.21 Rob Bennett NSW DNF Andrew Warwick QLD DNF Max Neve VIC DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 141.38 (Dow, Poland, Lawford) 2 NSW Stingers 158.21 (Blatchford, Massey, K.Gregory) 3 Queensland Cyclones 162.42 (Neumann, Breed, Tay) 4 Tassie Foresters 43.18/1 (Phillips)

W17-20E (3.9km)

1 Belinda Lawford ACT 44.32 2 Krystal Neumann QLD 51.05 3 Lilian Burrill QLD 52.30 4 Emily Cantwell QLD 57.43 5 Michele Dawson NSW 57.46 6 Georgia Parsons ACT 59.50 7 Heather Muir QLD 60.52 8 Naomi Mitchell ACT 63.43 9 Tamara Orr NSW 67.27 10 Eleanor Ross NSW 75.49 11 Katelyn Effeney QLD 86.05 12 Sally-Anne Henderson NSW 88.05

Teams

1 Queensland Cyclones 161.18 (Neumann, Burrill, Cantwell) 2 Canberra Cockatoos 168.05 (Lawford, Parsons, Mitchell) 3 NSW Stingers 201.02 (Dawson, Orr, Ross)