National Orienteering League 2012

Round 12 (WOC Long Trial), (venue), 13 May

Results

M21E (18.1km)

1 Matthew Crane ACT 112.09 2 James Bradshaw NZL 114.42 3 Bryan Keely VIC 120.50 4 David Shepherd ACT 122.50 5 Simon Uppill SA 125.05 6 Rob Walter ACT 127.18 7 Rob Preston NSW 129.15 8 Grant Bluett ACT 129.23 9 Evan Barr VIC 133.13 10 Toby Scott NZL 141.50 11 Murray Scown ACT 141.52 12 Eric Morris NSW 143.14 13 David Brownridge VIC 144.13 14 Blair Trewin VIC 146.31 15 Andrew Hill NSW 149.23 16 Oliver Mitchell QLD 149.30 17 Bruce Arthur VIC 154.40 18 Oliver Crosato QLD 160.55 19 Chris Helliwell ACT 165.05 20 Jim Russell VIC 173.05 21 Matthew Schepisi VIC 191.21 Seb Dunne ACT DNF Boadhan Gregory NSW DNF Mark Gregson QLD DNF Patrik Gunnarsson NSW DNF Tapio Haarlaa FIN DNF Mathieu McGuire QLD DNF Matthew Parton NSW DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 362.17 (Crane, Shepherd, Walter) 2 Victorian Nuggets 398.17 (Keely, Barr, Brownridge) 3 NSW Stingers 421.52 (Preston, Morris, Hill) 4 Queensland Cyclones 310.25/2 (Mitchell, Crosato) 5 Southern Arrows 125.05/1 (Uppill)

W21E (11.6km)

1 Vanessa Round SA 87.37 2 Aislinn Prendergast VIC 94.25 3 Lizzie Ingham ACT 94.38 4 Grace Crane TAS 94.55 5 Rachel Effeney QLD 95.11 6 Jasmine Neve VIC 95.50 7 Laurina Neumann QLD 98.42 8 Tracy Marsh NSW 98.46 9 Susanne Casanova SA 100.28 10 Kathryn Ewels VIC 100.43 11 Anna Sheldon QLD 102.18 12 Greta Knarston NZL 102.54 13 Imogene Scott NZL 106.28 14 Jenny Enderby NSW 110.43 15 Amber Morrison NZL 112.23 16 Allison Jones ACT 112.52 17 Jenny Casanova SA 115.36 18 Shannon Jones ACT 115.39 19 Tiina Haarlaa FIN 117.15 20 Bridget Anderson QLD 117.51 21 Lisa Grant NSW 138.44 22 Emily Prudhoe NSW 143.38 23 Gillian Fowler NSW 143.46 24 Katelyn Effeney QLD 160.24

Teams

1 Victorian Nuggets 290.58 (Prendergast, Neve, Ewels) 2 Queensland Cyclones 296.11 (R.Effeney, Neumann, Sheldon) 3 Southern Arrows 303.41 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 4 Canberra Cockatoos 323.09 (Ingham, A.Jones, S.Jones) 5 NSW Stingers 348.13 (Marsh, Enderby, Grant) 6 Tassie Foresters 94.55/1 (Crane)

M17-20E (13.9km)

1 Brodie Nankervis TAS 94.22 2 Oliver Poland ACT 94.39 3 Oscar McNulty WA 96.32 4 Alex Massey NSW 101.46 5 Kasimir Gregory NSW 104.55 6 Aaron Breed VIC 114.03 7 Ashley Nankervis TAS 116.22 8 Shaun McDonough TAS 118.27 9 Matthew Hill NSW 133.04 10 Robert Bennett NSW 140.14

Teams

1 Tassie Foresters 329.11 (B.Nankervis, A.Nankervis, McDonough) 2 NSW Stingers 339.45 (Massey, Gregory, Hill) 3 Canberra Cockatoos 94.39/1 (Poland) 4 Western Nomads 96.21/1 (McNulty) 5 Victorian Nuggets 114.03/1 (Breed)

W17-20E (9.0km)

1 Heather Muir QLD 91.01 2 Michele Dawson NSW 97.12 3 Lilian Burrill QLD 97.48 4 Rebecca Butler TAS 112.53 5 Emily Cantwell QLD 121.02 6 Nicola Blatchford NSW 131.02 7 Bridget Bennett NSW 149.20 Sally-Anne Henderson NSW DNF Jessie West TAS DNF

Teams

1 Queensland Cyclones 309.51 (Muir, Burrill, Cantwell) 2 NSW Stingers 377.34 (Dawson, Blatchford, Bennett) 3 Tassie Foresters 112.53/1 (Butler)