2010 SILVA National Orienteering League

Round 13 (WOC Long Trial), Belanglo State Forest, 16 May

Results

M21E (14.6km)

1 Grant Bluett ACT 114.08 2 David Shepherd ACT 117.53 3 Julian Dent NSW 118.57 4 Rob Preston NSW 119.02 5 Simon Uppill SA 121.24 6 Chris Naunton VIC 124.07 7 Rob Walter ACT 128.29 8 James Bradshaw NZ 130.12 9 Craig Dufty WA 133.26 10 Reuben Smith SA 134.27 11 Eric Morris NSW 135.42 12 Matt Scott NZ 138.14 13 Tane Cambridge NZ 139.46 14 Bruce Arthur VIC 145.09 15 Blair Trewin VIC 145.31 16 Peter Preston NSW 147.01 17 David Brownridge VIC 149.49 18 Andy Hogg ACT 150.50 19 Andrew Hill NSW 153.57 20 Jim Russell VIC 154.17 21 Steven Todkill NSW 165.00 22 Lachlan Hallett SA 171.37 23 Jourdan Harvey NZ 178.39 24 Kerrin Rattray SA 179.58 25 Geoff Stacey ACT 180.30 Ben Rattray SA DNF Murray Scown ACT DNF John Nieuwenhoven SA DNF Evan Barr VIC DNF Ian Meyer NSW DNF Michael Adams NZ DNF Gustaf Goth SWE DNF Morten Neve VIC DNF Wayne Eliot WA DNF Kieran Sullivan QLD DNF Mathieu McGuire QLD DNF Mark Gregson QLD DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 359.45 (Bluett, Shepherd, Walter) 2 NSW Stingers 373.41 (Dent, Preston, Morris) 3 Victorian Nuggets 414.47 (Naunton, Arthur, Trewin) 4 Southern Arrows 427.28 (Uppill, Smith, Hallett) 5 Western Nomads 133.26/1 (Dufty)

W21E (10.0km)

1 Shannon Jones ACT 102.16 2 Kathryn Ewels VIC 103.14 3 Tracy Marsh NSW 105.49 4 Anna Sheldon QLD 107.06 5 Jasmine Neve VIC 107.42 6 Vanessa Round SA 108.03 7 Susanne Casanova SA 108.06 8 Aislinn Prendergast VIC 109.36 9 Rachel Effeney QLD 113.39 10 Cath Chalmers WA 115.46 11 Bridget Anderson QLD 116.23 12 Georgia Whitla NZ 120.58 13 Rachel West WA 121.47 14 Rita Homes NZ 122.45 15 Allison Jones ACT 125.18 16 Lara Prince NZ 129.30 17 Felicity Brown NSW 129.52 18 Jenny Casanova SA 130.13 19 Amber Morrison NZ 130.33 20 Wendy Read QLD 134.35 Mace Neve ACT DNF Eva Tiselius SWE DNF Jo Allison ACT DNF

Teams

1 Victorian Nuggets 320.32 (Ewels, J.Neve, Prendergast) 2 Queensland Cyclones 337.08 (Sheldon, Effeney, Anderson) 3 Southern Arrows 346.22 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 4 Canberra Cockatoos 227.34/2 (S.Jones, A.Jones) 5 NSW Stingers 235.41/2 (Marsh, Brown) 6 Western Nomads 237.33/2 (Chalmers, West)

M17-20E (10.4km)

1 Ian Lawford VIC 88.50 2 Joshua Blatchford NSW 89.55 3 Lachlan Dow ACT 91.31 4 Kurt Neumann QLD 94.29 5 Oliver Poland ACT 97.04 5 Rob Bennett NSW 101.43 7 Oscar Phillips TAS 102.00 8 Huon Wilson NSW 107.23 9 Oliver Crosato QLD 109.33 10 Alex Massey NSW 121.23 11 Kasimir Gregory NSW 122.55 12 Tom Carter NSW 125.43 13 Scott Bowen ACT 136.37 14 Glen Charlton NSW 139.07 15 Richard Hyslop ACT 182.28 Alex Orr NSW DNF Andrew Warwick QLD DNF Aaron Breed QLD DNF Boadhan Gregory NSW DNF Luke Poland ACT DNF Max Neve VIC DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 277.25 (Lawford, Dow, Poland) 2 NSW Stingers 299.01 (Blatchford, Bennett, Wilson) 3 Queensland Cyclones 198.02/2 (Neumann, Crosato) 4 Tassie Foresters 102.54/1 (Phillips)

W17-20E (6.4km)

1 Belinda Lawford ACT 65.32 2 Lilian Burrill QLD 74.20 3 Georgia Parsons ACT 78.41 4 Emily Prudhoe NSW 83.00 5 Heather Muir QLD 83.21 6 Michele Dawson NSW 85.01 7 Tamara Orr NSW 86.06 8 Krystal Neumann QLD 90.41 9 Emily Cantwell QLD 95.08 10 Naomi Mitchell ACT 96.25 11 Katelyn Effeney QLD 98.21 12 Sally-Anne Henderson NSW 132.56

Teams

1 Canberra Cockatoos 240.38 (Lawford, Parsons, Mitchell) 2 Queensland Cyclones 248.22 (Burrill, Muir, Neumann) 3 NSW Stingers 254.07 (Prudhoe, Dawson, Orr)