2011 SILVA National Orienteering League

Round 13 (Oceania Long Championships), 1 October, Warby North

Results

M21E (13.0km)

1 Rob Preston NSW 92.29 2 David Shepherd ACT 95.06 3 Bryan Keely VIC 95.49 4 Grant Bluett ACT 95.50 5 Simon Uppill SA 97.49 6 Rob Walter ACT 98.54 7 Murray Scown ACT 101.49 8 Chris Naunton VIC 104.21 9 Peter Preston NSW 108.06 10 Lachlan Hallett SA 112.55 11 Michael Adams NZL 112.56 12 Andy Hogg ACT 118.24 13 Patrik Gunnarsson NSW 119.04 14 Jason McCrae ACT 120.59 15 Andrew Hill NSW 122.05 16 Mark Gregson QLD 123.05 17 Steven Todkill NSW 124.14 18 Kerrin Rattray SA 124.33 19 Reuben Smith SA 127.33 20 Brent Edwards NZL 128.02 21 Piotr Czajkowski VIC 128.57 22 Seb Dunne ACT 130.01 23 David Brownridge VIC 131.12 24 Morten Neve VIC 132.40 25 Geoff Stacey ACT 134.19 26 Chris Helliwell ACT 142.05 27 Matthew Schepisi VIC 144.46 28 Mathieu McGuire QLD 220.01 Dave Meyer NSW DNF Ben Rattray SA DNF Evan Barr VIC DNF Bruce Arthur VIC DNF Carsten Jorgensen NZL DNF Jun Okabe JPN DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 289.50 (Shepherd, Bluett, Walter) 2 NSW Stingers 322.40 (R.Preston, P.Preston, Hill) 3 Victorian Nuggets 329.07 (Keely, Naunton, Czajkowski) 4 Southern Arrows 335.17 (Uppill, Hallett, K.Rattray) 5 Queensland Cyclones 343.06/2 (Gregson, McGuire)

W21E (8.2km)

1 Jo Allison ACT 74.19 2 Vanessa Round SA 74.52 3 Aislinn Prendergast VIC 76.45 4 Lizzie Ingham ACT 79.25 5 Kathryn Ewels VIC 79.42 6 Susanne Casanova SA 80.57 7 Rachel Effeney QLD 85.49 8 Clare Hawthorne VIC 87.36 9 Kate Morrison NZL 90.22 10 Jasmine Neve VIC 90.26 11 Anna Sheldon QLD 92.15 12 Ilka Barr VIC 93.27 13 Bridget Anderson QLD 93.47 14 Tracy Marsh NSW 97.32 15 Natasha Key VIC 98.07 16 Tessa Ramsden NZL 102.33 17 Jenny Casanova SA 104.37 18 Lauren Gillis SA 105.49 19 Jenni Adams NZL 115.34 20 Lucy McGarva NSW 126.56 21 Lisa Grant NSW 135.42 22 Thorlene Egerton QLD 142.24

Teams

1 Victorian Nuggets 246.53 (Prendergast, Ewels, Neve) 2 Southern Arrows 260.26 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 3 Queensland Cyclones 271.51 (Effeney, Sheldon, Anderson) 4 Canberra Cockatoos 153.44/2 (Allison, Ingham) 5 NSW Stingers 224.28/2 (Marsh, McGarva)

M17-20E (9.1km)

1 Lachlan Dow ACT 69.01 2 Matt Ogden NZL 71.55 3 Brodie Nankervis TAS 75.14 4 Josh Blatchford NSW 76.31 5 Olle Poland ACT 84.41 6 Todd Neve VIC 84.44 7 Alex Massey NSW 84.53 8 Alistair Richardson NZL 85.54 9 Kasimir Gregory NSW 89.53 10 James Robertson VIC 95.08 11 Paul de Jongh ACT 96.29 12 Aaron Breed VIC 98.21 13 Kurt Neumann QLD 99.33 14 Duncan Morrison NZL 102.55 15 Eugene Campbell NZL 105.03 16 Bill Mann WA 106.38 17 Oliver Crosato QLD 107.19 18 Oscar McNulty WA 108.20 19 Bryn McComb SA 114.51 20 Chris Firman QLD 118.18 21 Matthew Hill NSW 119.18 22 Thomas Carter NSW 138.39 Andrew Barnett ACT DNF Mitchell Neumann QLD DNF Andrew Warwick QLD DNF Oscar Phillips TAS DNF Nilaan Blacker VIC DNF Max Neve VIC DNF Nick Hann NZL DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 250.11 (Dow, Poland, de Jongh) 2 NSW Stingers 251.17 (Blatchford, Massey, Gregory) 3 Victorian Nuggets 278.13 (T.Neve, Robertson, Breed) 4 Queensland Cyclones 325.10 (K.Neumann, Crosato, Firman) 5 Western Nomads 214.58/2 (Mann, McNulty) 6 Tassie Foresters 75.14/1 (Nankervis) 7 Southern Arrows 114.51/1 (McComb)

W17-20E (5.9km)

1 Belinda Lawford ACT 68.30 2 Selena Metherell NZL 69.36 3 Michele Dawson NSW 71.23 4 Heather Muir QLD 72.45 5 Mary Fleming VIC 73.38 6 Jacqui Doyle QLD 75.37 7 Laura Robertson NZL 79.49 8 Katelyn Effeney QLD 84.27 9 Emily Cantwell QLD 84.55 10 Jasmine Sunley VIC 87.09 11 Cosette Saville NZL 87.20 12 Rebecca Freese QLD 90.24 13 Renee Beveridge NZL 91.55 14 Rebecca Phillips TAS 93.26 15 Rebecca Butler TAS 95.05 16 Emma Campbell TAS 96.25 17 Rebekah Sunley VIC 100.41 18 Sally-Anne Henderson NSW 103.03 19 Jessie West TAS 105.43 20 Rebecca Gray NZL 127.59

Teams

1 Queensland Cyclones 232.49 (Muir, Doyle, Effeney) 2 Victorian Nuggets 261.28 (Fleming, J.Sunley, R.Sunley) 3 Tassie Foresters 284.56 (Phillips, Butler, Campbell) 4 NSW Stingers 174.26 (Dawson, Henderson) 5 Canberra Cockatoos 68.30/1 (Lawford)