2010 SILVA National Orienteering League

Round 14 (Australian Middle Distance Championships), Para Wirra, 25 September

Results

M21E (6.0km)

1 Julian Dent NSW 31.14 2 Grant Bluett ACT 32.29 3 Simon Uppill SA 33.14 4 Murray Scown ACT 34.23 5 Rob Preston NSW 34.26 6 Rob Walter ACT 36.36 7 Evan Barr VIC 37.36 8 Lachlan Hallett SA 37.56 9 Blair Trewin VIC 38.09 10 Jim Russell VIC 38.29 11= Bruce Arthur VIC 39.08 11= Reuben Smith SA 39.08 13 Warren Key VIC 39.09 14 Ben Rattray SA 39.32 15 David Brownridge VIC 39.33 16 Craig Dufty WA 39.35 17 Greg Morcom SA 47.05 18 Ian Dalton WA 49.10 19 Conrad Elson TAS 52.52 20 Jonathan Sutcliffe VIC 54.21 21 Paul Dowling WA 57.17 22 Tyson Hillyard SA 58.28

Teams

1 Canberra Cockatoos 103.28 (Bluett, Scown, Walter) 2 Southern Arrows 110.18 (Uppill, Hallett, Smith) 3 Victorian Nuggets 114.14 (Barr, Trewin, Russell) 4 Western Nomads 146.02 (Dufty, Dalton, Dowling) 5 NSW Stingers 65.40/2 (Dent, Preston)

W21E (4.9km)

1 Anna Sheldon QLD 35.09 2 Natasha Key VIC 36.35 3 Shannon Jones ACT 37.06 4 Susanne Casanova SA 37.15 5 Vanessa Round SA 37.16 6 Tracy Marsh NSW 37.19 7 Mace Neve ACT 37.26 8 Jasmine Neve VIC 37.49 9 Allison Jones ACT 37.58 10 Jenny Casanova SA 38.08 11 Rachel West WA 38.41 12 Bridget Anderson QLD 39.19 13 Felicity Brown NSW 41.17 14 Cath Chalmers NSW 41.42 15 Aislinn Prendergast VIC 41.50 16 Lauren Gillis SA 43.16 17 Thorlene Egerton VIC 45.50 18 Briohny Seaman NSW 46.13 19 Ilka Barr VIC 47.34 20 Frances Peat NZ 47.37 21 Wendy Read QLD 48.21

Teams

1 Canberra Cockatoos 112.30 (S.Jones, M.Neve, A.Jones) 2 Southern Arrows 112.39 (S.Casanova, Round, J.Casanova) 3 Victorian Nuggets 116.14 (Key, J.Neve, Prendergast) 4 NSW Stingers 120.18 (Marsh, Brown, Chalmers) 5 Queensland Cyclones 122.49 (Sheldon, Anderson, Read) 6 Western Nomads 38.41/1 (West)

M17-20E (4.0km)

1 Oliver Poland ACT 23.06 2 Ian Lawford ACT 24.24 3 Duncan Morrison NZ 24.38 4 Max Neve VIC 24.59 5 Joshua Blatchford NSW 25.12 6 Kurt Neumann QLD 25.44 7 Oscar McNulty WA 26.15 8 Oscar Phillips TAS 26.46 9 Aaron Breed QLD 26.56 10 Alistair Richardson NZ 27.16 11 Tom Goddard TAS 27.26 12 Karl Bicevskis TAS 27.37 13 Todd Neve VIC 28.41 14 Stuart Lawrie TAS 28.45 15 Scott Bowen ACT 29.06 16 Rob Bennett NSW 29.09 17 Andreas Gafner WA 29.25 18 Mitchell Neumann QLD 30.41 19 Paul de Jongh ACT 30.54 20 Kasimir Gregory NSW 31.26 21 Rory McComb SA 31.58 22 Chris Firman QLD 32.50 23 Harry Mee QLD 34.44 24 Richard Hyslop ACT 35.03 25 Huon Wilson NSW 36.22 26 Alex Orr NSW 45.22 27 Andrew Warwick QLD 46.37 28 Luke Hazell SA 47.10 Cameron Massie NZ DNF Glen Charlton NSW DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 76.36 (Poland, Lawford, Bowen) 2 Tassie Foresters 82.09 (Phillips, Goddard, Bicevskis) 3 Queensland Cyclones 83.21 (K.Neumann, Breed, M.Neumann) 4 NSW Stingers 85.47 (Blatchford, Bennett, Gregory) 5 Victorian Nuggets 53.40/2 (M.Neve, T.Neve) 6 Western Nomads 55.40/2 (McNulty, Gafner) 7 Southern Arrows 79.08/2 (McComb, Hazell)

W17-20E (3.0km)

1 Lilian Burrill QLD 23.08 2 Jaime Goodwin NZ 23.13 3 Heather Muir QLD 23.57 4 Laura Robertson NZ 25.25 5 Selena Metherell NZ 25.46 6 Jacqui Doyle QLD 25.59 7 Emily Prudhoe NSW 26.07 8 Emily Cantwell QLD 26.39 9 Krystal Neumann QLD 26.56 10 Michele Dawson NSW 28.25 11 Emma Campbell TAS 28.40 12 Katelyn Effeney QLD 28.46 13 Georgia Parsons ACT 28.49 14 Jula McMillan NZ 29.50 15 Amy Buckerfield TAS 30.05 16 Rebekah Sunley VIC 30.11 17 Katie Doyle QLD 31.18 18 Jessie West TAS 31.31 19 Helen Mason-Fyfe SA 31.44 20 Rebecca Phillips TAS 33.27 21 Hannah Bragg ACT 33.34 22 Jasmine Sunley VIC 36.06 23 Bonnie Haiblen ACT 37.03 24 Sally-Anne Henderson NSW 37.08 25 Sarah Mitchell TAS 46.22

Teams

1 Queensland Cyclones 76.35 (Burrill, Muir, J.Doyle) 2 Tassie Foresters 90.16 (Campbell, Buckerfield, West) 3 NSW Stingers 91.40 (Prudhoe, Dawson, Henderson) 4 Canberra Cockatoos 98.26 (Parsons, Bragg, Haiblen) 5 Victorian Nuggets 66.17/2 (R.Sunley, J.Sunley) 6 Southern Arrows 31.44/1 (Mason-Fyfe)