National Orienteering League 2004

Round 15/Spring Cup Round 4 (Australian Sprint Orienteering Championships)

Junior National Orienteering League, Round 12

Orange, 30 September 2004

Results

Junior National League placings are given in brackets.

Men (3.1km)

1 David Shepherd ACT 12.48 2 Karl Dravitzki NZ 13.15 3 Chris Forne NZ 13.21 4 Rob Jessop NZ 13.24 5 (1) Julian Dent NSW 13.41 6 Eric Morris NSW 13.43 7 Stewart Fishwick ACT 13.44 8 Darren Ashmore NZ 13.45 9 Bruce Arthur VIC 13.52 10 (2) Lachlan Hallett SA 13.56 11 Andy Hogg ACT 13.58 12 John Toomey WA 14.02 13 Paul Liggins VIC 14.13 14 Warren Key VIC 14.14 15 (3) Ryan Smyth TAS 14.16 16 Greg Flynn NZ 14.17 17 (4) David Meyer NSW 14.19 18 Lorenzo Calabro QLD 14.20 19 (5) Matt Parton NSW 14.22 20= Simon Goddard VIC 14.28 20= Nathan Lawley QLD 14.28 22 (6) Chris Naunton VIC 14.38 23 Neil Kerrison NZ 14.48 24 Brent Edwards NZ 14.51 25 Niall Bourke IRL 14.54 26= Oskar Booth ACT 14.55 26= Daniel Stott NZ 14.55 28 Anthony Scott ACT 14.57 29 (7) Simon Uppill SA 14.58 30= (8) Rhys Challen WA 15.02 30= Andrew Hill NSW 15.02 32 (9) Conrad Elson TAS 15.04 33 Craig Dufty WA 15.10 34 Peter Preston NSW 15.11 35 Ian Anderson QLD 15.19 36 James Bradshaw NZ 15.29 37 (10) Rob Fell VIC 15.31 38 (11) Cody Whitfield WA 15.32 39 (12) Lee Andrewartha TAS 15.36 40 (13) Louis Elson TAS 15.39 41 Scott Simson QLD 15.53 42 Nino Calabro QLD 15.55 43 Stuart Fell VIC 16.00 44 Blair Trewin VIC 16.04 45 Mark Nemeth QLD 16.09 46 (14) Steven Cusworth VIC 16.12 47 (15) James Sheldon QLD 16.17 48 (16) Tristan Lee SA 16.22 49 Terry Farrell WA 16.25 50 Lance Read QLD 16.38 51 Sam McNally NZ 16.42 52 Craig Feuerherdt VIC 16.54 53 Chris Helliwell ACT 16.58 54 (17) Richard Pywell ACT 17.03 55 (18) Evan Barr VIC 17.04 56 (19) Dane Cavanagh QLD 17.14 57 Andrew Peat NZ 17.15 58 (19) Sebastian Dunne ACT 17.20 59 Patrick Saile TAS 17.34 60 (20) Murray Scown ACT 17.48 61 (21) Grant Erbacher VIC 17.49 62 (22) David Brownridge VIC 17.53 63 (23) Paul Kappeler WA 17.55 64 (24) Robert Torley ACT 17.56 65 Richard Glover NZ 17.58 66 (25) Oliver Mitchell QLD 18.03 67 (26) Keiran Sullivan QLD 18.06 68 (27) Aaron Dodd VIC 18.07 69 (28) Stephen Martin VIC 18.22 70 (29) Michael Roberts SA 18.26 71 (30) Brett Merchant SA 18.30 72 (31) Max Sankauskas SA 18.32 73 (32) Tom Statham TAS 18.39 74 (33) Matt Ryder QLD 18.41 75 (34) Aaron Simson-Woods QLD 19.07 76 (35) Kris Colwell SA 21.19 77 (36) Gareth Williams SA 21.22 78 (37) Rory McComb SA 22.46

Teams National League

1 New Zealand 40.00* (Dravitzki, Forne, Jessop) 2 Canberra Cockatoos 40.30* (Shepherd, Fishwick, Hogg) 3 NSW Stingers 41.43* (Dent, Morris, D.Meyer) 4 Victorian Nuggets 42.19 (Arthur, Liggins, Key) 5 Queensland Cyclones 44.07* (L.Calabro, Lawley, Anderson) 6 Western Nomads 44.14* (Toomey, Challen, Dufty) 7 Tassie Foresters 44.56 (Smyth, C.Elson, L.Elson) 8 Southern Arrows 45.16 (Hallett, Uppill, Lee)

Teams Junior National League

1 New South Wales 42.22 (Dent, D.Meyer, Parton) 2 Tasmania 44.56 (Smyth, C.Elson, L.Elson) 3 South Australia 45.16 (Hallett, Uppill, Lee) 4 Victoria 46.21 (Naunton, R.Fell, Cusworth) 5 Western Australia 48.29 (Challen, Whitfield, Kappeler) 6 Queensland 51.34 (Sheldon, Cavanagh, Mitchell) 7 ACT 52.40 (Pywell, Scown, Erbacher)

Women (2.9km)

1 Nicki Taws ACT 13.17 2 Natasha Key VIC 13.18 3 (1) Hanny Allston TAS 13.21 4 Tracy Bluett NSW 13.32 5 Jo Allison ACT 13.34 6 Amber Morrison NZ 13.42 7= Tania Robinson NZ 13.48 7= Allison Jones ACT 13.48 9 Claire Paterson NZ 14.20 10 Penny Kane NZ 14.30 11= Clare Hawthorne VIC 14.34 11= Rachel West WA 14.34 13 (2) Julia Davies QLD 14.56 14 Rebecca Smith NZ 15.23 15 Marquita Gelderman NZ 15.36 16 (3) Kellie Whitfield WA 15.37 17 (4) Sarah Dunnage WA 15.46 18 Cath Chalmers WA 15.47 19= Nicola Dalheim VIC 16.01 19= Emma Watson NZ 16.01 21 (5) Melanie Simpson ACT 16.05 22 (6) Vanessa Round SA 16.07 23 (7) Heather Harding ACT 16.15 24 (8) Zebedy Hallett SA 16.19 25 Briohny Davey NSW 16.25 26 (9) Jasmine Neve VIC 16.31 27 Fionne Austin IRL 16.38 28= Hania Lada VIC 16.44 28= Wendy Read QLD 16.44 30 (10) Erin Post WA 16.53 31 Karen Staudte WA 17.02 32 Thorlene Egerton QLD 17.05 33 (11) Ainsley Cavanagh QLD 17.23 34 (12) Mace Neve ACT 17.25 35 (13) Bridie Kean VIC 17.35 36 (14) Rebecca Hembrow SA 17.44 37 Lise Moen NZ 17.58 38 (15) Anthea Barrow TAS 18.05 39 (16) Ilka Barr VIC 18.09 40 (17) Marissa Lee SA 18.15 41 Phoebe Dent NSW 18.32 42 (18) Clare Brownridge VIC 18.33 43 (19) Sophie Barker ACT 18.36 44 (20) Eleanor Haas TAS 18.39 45 Gayle Quantock ACT 18.52 46 (21) Amy Gibbens QLD 19.00 47 Emily Wall NZ 19.09 48 Rita Homes NZ 19.59 49 (22) Mallory Hughes SA 20.10 50 (23) Claire Hawkins QLD 20.24 51 (24) Ruth Burrill QLD 20.26 52 (25) Nadia Velaitis SA 21.24 53 (26) Jess Smith TAS 22.16 54 (27) Shannon Nicolson SA 23.34 55 (28) Peta Johannsen SA 24.02 56 (29) Laura Bell SA 28.08

Teams National League

1 Canberra Cockatoos 40.39* (Taws, Allison, Jones) 2 New Zealand 41.49* (Morrison, Robinson, Paterson) 3 Victorian Nuggets 43.53* (Key, Hawthorne, Dalheim) 4 Western Nomads 45.57* (West, Whitfield, Dunnage) 5 NSW Stingers 48.29* (Bluett, Davey, Dent) 6 Queensland Cyclones 48.45* (Davies, Read, Egerton) 7 Tassie Foresters 50.05* (Allston, Barrow, Haas) 8 Southern Arrows 50.10 (Round, Hallett, Hembrow)

Teams Junior National League

1 Western Australia 48.36 (Whitfield, Dunnage, Post) 2 ACT 49.45 (Simpson, Harding, M.Neve) 3 Tasmania 50.05 (Allston, Barrow, Haas) 4 South Australia 50.10 (Round, Hallett, Hembrow) 5 Queensland 51.19 (Davies, Cavanagh, Gibbens) 6 Victoria 52.39 (J.Neve, Kean, Brownridge)