2010 SILVA National Orienteering League

Round 15 (SA Long Championships), Mack Creek, 26 September

Results

M21E (14.2km)

1 Julian Dent NSW 82.47 2 Grant Bluett ACT 93.15 3 Simon Uppill SA 94.06 4 Rob Preston NSW 99.53 5 Rob Walter ACT 101.10 6 Craig Dufty WA 108.31 7 Evan Barr VIC 109.26 8 Blair Trewin VIC 109.43 9 Murray Scown ACT 113.11 10 Bruce Arthur VIC 113.18 11 Reuben Smith SA 114.05 12 David Brownridge VIC 116.31 13 Lachlan Hallett SA 121.37 14 Jim Russell VIC 121.45 15 Greg Morcom SA 141.33 16 Jonathan Sutcliffe VIC 171.45

Teams

1 Canberra Cockatoos 307.36 (Bluett, Walter, Scown) 2 Southern Arrows 329.48 (Uppill, Smith, Hallett) 3 Victorian Nuggets 332.27 (Barr, Trewin, Arthur) 4 NSW Stingers 182.40/2 (Dent, Preston) 5 Western Nomads 108.31/1 (Dufty)

W21E (9.0km)

1 Anna Sheldon QLD 70.12 2 Vanessa Round SA 72.16 3 Tracy Marsh NSW 75.26 4 Mace Neve ACT 75.51 5 Shannon Jones ACT 76.03 6 Natasha Key VIC 76.58 7 Susanne Casanova SA 77.19 8 Jasmine Neve VIC 81.58 9 Jenny Casanova SA 82.51 10 Rachel West WA 86.15 11 Aislinn Prendergast VIC 89.41 12 Allison Jones ACT 92.08 13 Briohny Seaman NSW 92.22 14 Bridget Anderson QLD 93.33 15 Thorlene Egerton VIC 95.08 16 Lauren Gillis SA 95.31 17 Ilka Barr VIC 101.15 18 Frances Peat NZ 114.12 Wendy Read QLD DNF

Teams

1 Southern Arrows 232.26 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 2 Canberra Cockatoos 244.02 (M.Neve, S.Jones, A.Jones) 3 Victorian Nuggets 248.37 (Key, J.Neve, Prendergast) 4 Queensland Cyclones 163.45/2 (Sheldon, Anderson) 5 NSW Stingers 167.48/2 (Marsh, Seaman) 6 Western Nomads 86.15/1 (West)

M17-20E (10.0km)

1 Karl Bicevskis TAS 74.20 2 Oliver Poland ACT 74.38 3 Oscar Phillips TAS 75.02 4 Ian Lawford ACT 75.58 5 Cameron Massie NZ 81.39 6 Max Neve VIC 83.28 7 Riordan Dose SA 84.43 8 Joshua Blatchford NSW 85.36 9 Duncan Morrison NZ 88.16 10 Alistair Richardson NZ 88.28 11 Scott Bowen ACT 93.48 12 Aaron Breed QLD 94.44 13 Stuart Lawrie TAS 94.46 14 Tom Goddard TAS 102.32 15 Huon Wilson NSW 103.48 16 Kasimir Gregory NSW 104.54 17 Richard Hyslop ACT 108.29 18 Rory McComb SA 125.14 19 Luke Hazell SA 131.18 20 Andrew Warwick QLD 135.02 21 Glen Charlton NSW 135.31 Chris Firman QLD DNF Kurt Neumann QLD DNF Andreas Gafner WA DNF James Robertson VIC DNF Todd Neve VIC DNF Rob Bennett NSW DNF

Teams

1 Tassie Foresters 244.08 (Bicevskis, Phillips, Lawrie) 2 Canberra Cockatoos 244.24 (Poland, Lawford, Bowen) 3 NSW Stingers 294.18 (Blatchford, Wilson, Gregory) 4 Southern Arrows 341.15 (Dose, McComb, Hazell) 5 Queensland Cyclones 229.46/2 (Breed, Warwick) 6 Victorian Nuggets 83.28/1 (M.Neve)

W17-20E (6.4km)

1 Heather Muir QLD 56.17 2 Jaime Goodwin NZ 57.18 3 Laura Robertson NZ 59.12 4 Georgia Parsons ACT 59.25 5 Selena Metherell NZ 62.00 6 Lilian Burrill QLD 63.21 7 Krystal Neumann QLD 63.55 8 Emily Cantwell QLD 64.19 9 Emily Prudhoe NSW 66.38 10 Amy Buckerfield TAS 69.24 11 Jula McMillan NZ 69.27 12 Emma Campbell TAS 69.32 13 Michele Dawson NSW 72.03 14 Katelyn Effeney QLD 75.34 15 Mary Fleming VIC 76.36 16 Rebekah Sunley VIC 77.34 17 Katie Doyle QLD 79.38 18 Rebecca Phillips TAS 79.44 19 Jessie West TAS 88.54 20 Sally-Anne Henderson NSW 92.42 21 Jasmine Sunley VIC 95.05 22 Helen Mason-Fyfe SA 102.35 23 Bonnie Haiblen ACT 102.40 24 Hannah Bragg ACT 110.44 25 Nadia Velaitis SA 114.23 26 Sarah Mitchell TAS 115.09

Teams

1 Queensland Cyclones 184.31 (Muir, Burrill, Neumann) 2 Tassie Foresters 198.40 (Buckerfield, Campbell, Phillips) 3 NSW Stingers 231.23 (Prudhoe, Dawson, Henderson) 4 Victorian Nuggets 249.15 (Fleming, R.Sunley, J.Sunley) 5 Canberra Cockatoos 272.49 (Parsons, Haiblen, Bragg) 6 Southern Arrows 216.58/2 (Mason-Fyfe, Velaitis)