2008 SILVA National Orienteering League

Round 16 (Australian Sprint Championships), Maryborough, 26 September

Junior division placings are shown in brackets.

Results

Men (4.0km)

1 Simon Uppill SA 17.36 2 Rob Walter ACT 17.43 3 Ryan Smyth TAS 17.53 4 Grant Bluett ACT 17.54 5 Ben Rattray SA 18.44 6 Adrian Jackson VIC 18.54 7 (1) Bryan Keely VIC 18.58 8 Eric Morris NSW 19.03 9 (2) Duncan Morrison NZ 19.07 10 Rob Jessop WA 19.12 11 Darren Ashmore NZ 19.14 12 James Bradshaw NZ 19.20 13 Steven Todkill NSW 19.30 14 Bruce Arthur VIC 19.33 15 Adam Scammell VIC 19.37 16 (3) Lachlan Dow ACT 19.39 17 (4) Joshua Blatchford NSW 19.50 18 Ian Anderson QLD 19.54 19 (5) Scott McDonald NZ 19.56 20 Robert Preston NSW 19.59 21 (6) Toby Scott NZ 20.08 22 (7) Kurt Neumann QLD 20.11 23 Paul Liggins TAS 20.15 24 Martin Peat NZ 20.17 25 (8) Oliver Mitchell QLD 20.18 26 Simon Goddard VIC 20.30 27 David Meyer NSW 20.31 28 Jim Russell VIC 20.32 29 Craig Dufty WA 20.51 30 (9) Patrick Watts TAS 20.52 31 John Nieuwenhoven SA 20.53 32 (10) Callum Fagg TAS 20.55 33 (11) Jourdan Harvey NZ 21.01 34 (12) Joshua Neumann QLD 21.03 35 (13) Oscar Phillips TAS 21.15 36 Nino Calabro QLD 21.20 37 (14) Max Neve VIC 21.28 38 Blair Trewin VIC 21.44 39 Glenn Meyer NSW 21.48 40 David Brownridge VIC 21.51 41 (15) Oliver Crosato QLD 22.06 42 Louis Elson TAS 22.24 43 (16) Simon Mee QLD 22.28 44 (17) Luke Poland ACT 22.40 45 Matthew Bourke QLD 23.11 46 (18) Richard D’Abrera ACT 24.34 47 Miles Ellis TAS 25.01 48 (19) Peter Markworth VIC 25.49 49= (20=) Chris Horne TAS 26.35 49= (20=) Julian Taylor QLD 26.35 51 (22) Ned May QLD 27.54 52 (23) Sam Eames NZ 28.17 53 (24) Gary Flynn QLD 29.59 54 Sean Sunley VIC 31.23 55 Luke Hennelly QLD 31.30 56 (25) Geoff Stacey ACT 33.18 57 Joel Young QLD 42.29 Caine Batten QLD DNF Mathieu McGuire QLD DNF John Toomey WA DNF

Teams – senior

1 Canberra Cockatoos 55.16 (Walter, Bluett, Dow) 2 Southern Arrows 57.13 (Uppill, Rattray, Nieuwenhoven) 3 Victorian Nuggets 57.25 (Jackson, Keely, Arthur) 4 NSW Stingers 58.23 (Morris, Todkill, Blatchford) 5 Tassie Foresters 59.00 (Smyth, Liggins, Watts) 6 Queensland Cyclones 60.23 (Anderson, K.Neumann, Mitchell) 7 Western Nomads 40.03/2 (Jessop, Dufty)

Teams – junior

1 Queensland Cyclones 61.32 (K.Neumann, Mitchell, J.Neumann) 2 Tassie Foresters 63.02 (Watts, Fagg, Phillips) 3 Victorian Nuggets 66.15 (Keely, Neve, Markworth) 4 Canberra Cockatoos 66.53 (Dow, Poland, D’Abrera) 5 NSW Stingers 19.50/1 (Blatchford)

Women (3.3km)

1 Kathryn Ewels VIC 17.40 2 Jo Allison ACT 18.05 3 Mace Neve ACT 18.44 4 (1) Laurina Neumann QLD 19.20 5 Ilka Barr VIC 19.23 6 Susanne Casanova SA 19.31 7 (2) Belinda Lawford ACT 19.38 8 Anna Sheldon QLD 19.40 9 (3) Aislinn Prendergast VIC 20.18 10= Briohny Davey NSW 20.21 10= Lizzie Ingham NZ 20.21 12 Lene Godager QLD 20.26 13 Allison Jones ACT 20.32 14 (4) Rachel Goodwin NZ 20.35 15 Rebecca Smith NZ 21.02 16= (5) Angela Simpson NZ 21.30 16= Bridget Anderson QLD 21.30 18 (6) Nicola Peat NZ 21.43 19 Rachel West WA 21.45 20 (7) Krystal Neumann QLD 22.42 21 Jennifer Graham-Taylor WA 22.46 22 Anthea Barrow TAS 22.47 23 (8) Marissa Lee SA 22.55 24 Emma Warren TAS 23.22 25 (9) Kristen Walker ACT 23.47 26 (10) Claire Butler TAS 24.04 27 (11) Sarah Buckerfield TAS 25.04 28 (12) Jessica Phillips TAS 25.31 29 (13) Jasmine Sunley VIC 25.45 30 (14) Ruth Burrill QLD 26.27 31 (15) Stephanie Mason-Fyfe SA 26.48 32 (16) Michelle Cantwell QLD 27.28 33 Jessica Fuller-Smith TAS 27.38 34 (17) Katelyn Effeney QLD 28.52 35 Julie Sunley VIC 34.40 Kate Morrison NZ DNF Sara Bailey NZ DNF Nadia Velaitis SA DNF Hanny Allston TAS DNF Shannon Jones ACT DNF Amber Morrison NZ DNF Tineke Berthelsen NZ DNF

Teams – senior

1 Canberra Cockatoos 56.27 (Allison, Neve, Lawford) 2 Victorian Nuggets 57.21 (Ewels, Barr, Prendergast) 3 Queensland Cyclones 59.26 (L.Neumann, Sheldon, Godager) 4 Southern Arrows 69.14 (Casanova, Lee, Mason-Fyfe) 5 Tassie Foresters 70.13 (Barrow, Warren, Butler) 6 Western Nomads 44.31/2 (West, Graham-Taylor) 7 NSW Stingers 20.21/1 (Davey)

Teams – junior

1 Queensland Cyclones 68.29 (L.Neumann, K.Neumann, Burrill) 2 Tassie Foresters 74.39 (Butler, Buckerfield, Phillips) 3 Canberra Cockatoos 43.25/2 (Lawford, Walker) 4 Victorian Nuggets 46.03/2 (Prendergast, Sunley) 5 Southern Arrows 49.43/2 (Lee, Mason-Fyfe)