National Orienteering League 2000

Round 2 (Victorian Short Distance Championships), Creswick Diggings, 12 March

Results

Heats

Men (First 8 qualify)

Heat 1

1 Troy de Haas ACT 27.40 2 Reuben Smith SA 29.45 3 Alex Randall VIC 29.52 4 Warren Key VIC 31.30 5 Scott Simson QLD 31.40 6 Rob Preston NSW 32.03 7 Ben Rattray SA 32.07 8 John Toomey WA 33.17 9 Paul Liggins VIC 35.23 10 Bruce Graham ACT 35.59 11 Justin Woolford ALL/T 36.05 12 Jason McCrae ACT 37.18 13 Kerrin Rattray SA 38.34 14 Robert Smith SA 41.46 15 Peter Taylor SA 45.46

Heat 2

1 Bruce Arthur SA 30.19 2 Blair Trewin VIC 30.27 3 David Brickhill-Jones ALL/T 31.20 4 Colm Rothery IRL 32.15 5 Michael Derlacki ACT 32.42 6 Rob Walter ACT 33.12 7 Gareth Candy WA 33.54 8 Anthony Scott ACT 34.13 9 Eric Morris NSW 34.14 10 Andy Hogg WA 34.34 11 Craig Dufty WA 36.06 12 Jamie Potter SA 37.45 13 Adrian Jackson VIC 39.10 14 Michael White SA 58.14

Women (first 7 qualify)

Heat 1

1 Nicki Taws ACT 27.10 2 Karen Staudte VIC 29.43 3 Danielle Winslow ALL/T 31.51 4 Kathryn Ewels VIC 32.36 5 Emily Viner VIC 32.53 6 Julie Calder NSW 33.32 7 Jo Allison ACT 35.44 8 Rebecca Minty ACT 37.26 9 Zoe Radford SA 39.16 10 Natalie Smith WA 44.27 11 Cathy Hogg ACT 48.34 12 Susannah King VIC 53.15 13 Jenny Casanova SA 56.05

Heat 2

1 Cassie Trewin ACT 29.49 2 Georgie Macken NSW 30.20 3 Kirsten Fairfax VIC 31.15 4 Clare Hawthorne VIC 31.19 5 Allison Jones NSW 31.46 6 Amber Tomas SA 32.43 7 Orla Murray NSW 36.20 8 Susanne Casanova SA 36.28 9 Belinda Allison ACT 38.09 10 Stinne Skammelsen DEN 38.37 11 Rachel West WA 51.36 12 Cath Chalmers WA 57.04

Finals

(Numbers in brackets denote placings in the Victorian Short-Distance Championship in M/W20, for those eligible).

Men

A Final

1 Troy de Haas ACT 26.12 2 Rob Walter ACT 27.11 3 Reuben Smith SA 30.18 4 Scott Simson ALL/Q 30.38 5 Ben Rattray SA 31.51 6 Warren Key VIC 31.55 7 Alex Randall VIC 32.11 8 (1) David Brickhill-Jones ALL/T 32.20 9 Rob Preston NSW 32.32 10 Blair Trewin VIC 32.33 11 Anthony Scott ACT 33.53 12 Michael Derlacki ACT 34.02 13 Bruce Arthur SA 34.14 14 John Toomey WA 35.51 15 Colm Rothery IRL 36.24 Gareth Candy WA DNF

B Final

1 Andy Hogg WA 28.23 2 Eric Morris NSW 29.09 3 Bruce Graham ACT 30.28 4 Paul Liggins VIC 30.55 5 Craig Dufty WA 31.12 6 (2) Adrian Jackson VIC 34.24 7 (3) Michael White SA 34.33 8 Justin Woolford TAS 35.30 9 (4) Jamie Potter SA 37.33 10 Jason McCrae VIC 39.34 11 Robert Smith SA 40.41 12 Peter Taylor SA 42.33 13 (5) Kerrin Rattray SA 42.48

Teams

1 Canberra Cockatoos 14 (de Haas, Walter, Scott) 2 Southern Arrows 21 (Reuben Smith, B.Rattray, Arthur) 3 Victorian Nuggets 23 (Key, Randall, Trewin) 4 Allies 35 (Simson, Brickhill-Jones, Woolford) 5 Western Nomads 45 (Toomey, Hogg, Dufty)

Women

A Final

1 Nicki Taws ACT 26.51 2 Emily Viner ACT 27.06 3 Orla Murray NSW 27.24 4 Karen Staudte WA 28.53 5 Georgie Macken NSW 29.25 6 Jo Allison ACT 29.38 7 Kirsten Fairfax VIC 30.18 8 Cassie Trewin ACT 30.34 9 Julie Calder NSW 30.57 10 Danielle Winslow ALL/T 31.05 11 (1) Kathryn Ewels VIC 31.07 12 Clare Hawthorne VIC 32.41 13 Amber Tomas SA 35.09 14 Allison Jones NSW 41.48

B Final

1 (3) Rebecca Minty ACT 35.02 2 (4) Zoe Radford SA 36.41 3 Natalie Smith WA 36.58 4 Rachel West WA 37.09 5 Susanne Casanova SA 37.34 6 Belinda Allison ACT 37.52 7 Cath Chalmers WA 40.48 8 Cathy Hogg ACT 41.30 Stinne Skammelsen DEN DNF Susannah King VIC DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 3 (Taws, Viner) 2 NSW Stingers 8 (Murray, Macken) 3 Victorian Nuggets 18 (Fairfax, Ewels) 4 Western Nomads 21 (Staudte, Smith) 5 Southern Arrows 29 (Tomas, Radford)