2009 SILVA National Orienteering League

Round 2, Para Wirra, 21 March

Results

M21E (6.1km)

1 Julian Dent NSW 35.02 2 Simon Uppill SA 39.49 3 Eric Morris NSW 41.22 4 Bryan Keely VIC 41.31 5 Matt Parton NSW 41.43 6 Craig Dufty WA 41.48 7 Rob Preston NSW 42.14 8 Kerrin Rattray SA 42.26 9 Paul Liggins TAS 43.35 10 Grant Bluett ACT 43.43 11 Adam Scammell VIC 44.12 12 Reuben Smith SA 44.47 13 Blair Trewin VIC 44.49 14 Lachlan Hallett SA 44.51 15 Mark Gregson QLD 45.24 16 John Nieuwenhoven SA 45.39 17 Dave Meyer NSW 45.44 18 Bruce Arthur VIC 46.30 19 Nick Andrewartha TAS 48.51 20 Oliver Mitchell QLD 49.30 21 Warren Key VIC 50.29 22 Ian Meyer NSW 51.25 23 Jim Russell VIC 51.26 24 Patrick Saile TAS 51.47 25 Glenn Meyer NSW 52.13 26 David Brownridge VIC 54.56 27 Lance Read QLD 54.57 28 Matthew Schepisi VIC 56.47 29 Chris Naunton VIC 60.02 30 Mathias Lang SA 61.11 31 Ian Anderson QLD 61.28 32 Mathieu McGuire QLD 64.00 33 Grant McDonald ACT 66.36 34 Jason Nicolson SA 104.40 Caine Batten QLD DNF David Birch VIC DNF

Teams

1 NSW Stingers 118.07 (Dent, Morris, Parton) 2 Southern Arrows 127.02 (Uppill, Rattray, Smith) 3 Victorian Nuggets 130.32 (Keely, Scammell, Trewin) 4 Tassie Foresters 144.13 (Liggins, Andrewartha, Saile) 5 Queensland Cyclones 149.51 (Gregson, Mitchell, Read) 6 Canberra Cockatoos 110.19/2 (Bluett, McDonald)

W21E (4.9km)

1 Hanny Allston TAS 34.44 2 Jasmine Neve VIC 36.58 3 Kathryn Ewels VIC 37.52 4 Ilka Barr TAS 38.53 5 Mace Neve ACT 38.56 6 Natasha Key VIC 39.12 7 Anna Sheldon QLD 39.22 8 Susanne Casanova SA 39.55 9 Allison Jones ACT 41.04 10 Briohny Davey NSW 42.05 11 Shannon Jones ACT 43.04 12 Rachel Effeney QLD 44.18 13 Indre Valaite LTU 44.50 14 Cath Chalmers WA 47.04 15 Jenny Casanova SA 47.48 16 Vanessa Round SA 49.40 17 Laurina Neumann QLD 50.22 18 Rachel West WA 52.22 19 Wendy Read QLD 55.04 20 Jessica Fuller-Smith TAS 60.56 21 Fern Tomas SA 76.29 Felicity Brown NSW DNF

Teams

1 Victorian Nuggets 114.02 (J.Neve, Ewels, Key) 2 Canberra Cockatoos 123.04 (M.Neve, A.Jones, S.Jones) 3 Queensland Cyclones 134.02 (Sheldon, Effeney, Neumann) 4 Tassie Foresters 134.33 (Allston, Barr, Fuller-Smith) 5 Southern Arrows 137.23 (S.Casanova, J.Casanova, Round) 6 Western Nomads 99.26/2 (Chalmers, West) 7 NSW Stingers 42.05/1 (Davey)

M17-20E (4.9km)

1 Leon Keely VIC 33.32 2 Lachlan Dow ACT 34.18 3= Oliver Crosato QLD 35.06 3= Kurt Neumann QLD 35.06 5 Joshua Blatchford NSW 35.57 6 Patrick Watts TAS 37.01 7 Simon Mee QLD 37.37 8 Callum Fagg TAS 40.59 9 Oscar Phillips TAS 46.52 10 Rory McComb SA 48.44 11 Luke Hazell SA 66.22 12 Brett Mason-Fyfe SA 91.58 Max Neve VIC DNF

Teams

1 Queensland Cyclones 107.49 (Crosato, Neumann, Mee) 2 Tassie Foresters 124.52 (Watts, Fagg, Phillips) 3 Southern Arrows 207.04 (McComb, Hazell, Mason-Fyfe) 4 Victorian Nuggets 33.32/1 (Keely) 5 Canberra Cockatoos 34.18/1 (Dow) 6 NSW Stingers 35.57/1 (Blatchford)

W17-20E (4.2km)

1 Aislinn Prendergast VIC 33.22 2 Bridget Anderson QLD 33.24 3 Belinda Lawford ACT 36.06 4 Krystal Neumann QLD 36.29 5 Sarah Buckerfield TAS 38.50 6 Mary Fleming VIC 45.55 7 Claire Butler TAS 46.58 8 Lauren Gillis SA 54.19 9 Shannon Nicolson SA 66.08 10 Katelyn Effeney QLD 67.40 11 Helen Mason-Fyfe SA 88.29 Brea Pearce TAS DNF

Teams

1 Queensland Cyclones 137.33 (Anderson, Neumann, Effeney) 2 Southern Arrows 208.56 (Gillis, Nicolson, Mason-Fyfe) 3 Victorian Nuggets 79.17/2 (Prendergast, Fleming) 4 Tassie Foresters 85.48/2 (Buckerfield, Butler) 5 Canberra Cockatoos 36.06/1 (Lawford)