National Orienteering League 2013

Round 2, Belair, 10 March

Placings in the junior division are given in brackets.

Results

Men (12.6km)

1 Victor Mansner VIC 98.05 2 Josh Blatchford NSW 101.41 3 Lachlan Dow ACT 106.08 4 Chris Naunton VIC 107.20 5 Bruce Arthur VIC 108.05 6 Andrew Hill NSW 108.08 7 David Brownridge VIC 108.21 8 (1) Shaun McDonough TAS 108.45 9 Matthew Parton NSW 114.21 10 (2) Matt Doyle VIC 118.10 11 (3) Andrew Barnett ACT 120.48 12 Patrik Gunnarsson NSW 122.42 13 Lachlan Hallett SA 126.15 14 Andrew Brown NSW 129.09 15 Jemery Day TAS 132.22 16= Ricky Thackray WA 132.41 16= Craig Dufty WA 132.41 18 Jim Russell VIC 132.59 19 Blair Trewin VIC 135.38 20 (4) Jarrah Day TAS 143.04 21 Steve Fletcher WA 144.07 22 (5) Angus Roberts NSW 146.24 23 Mathieu McGuire QLD 150.24 24 (6) Angus Robinson VIC 159.43 25 (7) Aiden Sullivan SA 165.32 26 (8) James Fuller SA 165.40 27 Tyson Hillyard SA 173.09 28 Graham Braid WA 176.42 29 (9) Kelly Bertei SA 188.29 30 (10) Will Kennedy SA 219.45 Bryan Keely VIC DNF Craig Feuerherdt VIC DNF Max Neve VIC DNF Aaron Breed QLD DNF Tim Effeney QLD DNF Matthew Crane ACT DNF Henry McNulty WA DNF Brodie Nankervis TAS DNF Ian Lawford ACT DNF Todd Neve VIC DNF Oscar McNulty WA DNF Ashley Nankervis TAS DNF Paulo Alvear Fujii QLD DNF

Teams - senior

1 Victorian Nuggets 313.10 (Mansner, Naunton, Arthur) 2 NSW Stingers 324.10 (Blatchford, Hill, Parton) 3 Tassie Foresters 384.11 (McDonough, Jemery Day, Jarrah Day) 4 Western Nomads 409.29 (Thackray, Dufty, Fletcher) 5 Southern Arrows 457.27 (Hallett, Sullivan, Fuller) 6 Canberra Cockatoos 226.56/2 (Dow, Barnett) 7 Queensland Cyclones 150.24/1 (McGuire)

Teams - junior

1 Southern Arrows 519.41 (Sullivan, Fuller, Bertei) 2 Tassie Foresters 251.49/2 (McDonough, Jarrah Day) 3 Victorian Nuggets 277.53/2 (Doyle, Robinson) 4 Canberra Cockatoos 120.48/1 (Barnett) 5 NSW Stingers 146.24/1 (Roberts)

Women (9.3km)

1 Grace Crane TAS 85.47 2 Jasmine Neve VIC 85.54 3 Aislinn Prendergast VIC 88.03 4 Lauren Gillis SA 90.06 5 Rachel Effeney QLD 90.42 6 Susanne Casanova SA 90.55 7 Mace Neve ACT 93.33 8 Laurina Neumann VIC 95.15 9 Bridget Anderson QLD 96.10 10 (1) Lanita Steer VIC 96.17 11 Jenny Casanova SA 97.15 12 Clare Brownridge VIC 98.17 13 (2) Heather Muir QLD 100.10 14 (3) Jacqui Doyle ACT 105.11 15 Katelyn Effeney QLD 105.18 16 (4) Anna Dowling TAS 105.58 17 (5) Mary Fleming VIC 112.06 18 (6) Nicola Blatchford NSW 112.16 19 Lisa Grant NSW 113.58 20 Ceri Pass WA 119.06 21 (7) Amanda Holmgren NSW 120.02 22 Virpi Komulainen WA 126.45 23 (8) Olivia Sprod SA 128.00 24 (9) Rosie Dalheim VIC 129.35 25 (10) Rebecca Butler TAS 130.25 26 (11) Lucy Fleming VIC 137.50 27 (12) Melanie Fuller SA 153.49 Rachel West WA DNF Belinda Lawford ACT DNF Anna Sheldon QLD DNF Emily Prudhoe NSW DNF Sally Young SA DNF

Teams - senior

1 Victorian Nuggets 269.12 (J.Neve, Prendergast, Neumann) 2 Southern Arrows 278.16 (Gillis, S.Casanova, J.Casanova) 3 Queensland Cyclones 287.02 (R.Effeney, Anderson, Muir) 4 Tassie Foresters 322.10 (Crane, Dowling, Butler) 5 NSW Stingers 346.16 (Blatchford, Grant, Holmgren) 6 Canberra Cockatoos 198.44/2 (M.Neve, Doyle) 7 Western Nomads 245.51/2 (Pass, Komulainen)

Teams - junior

1 Victorian Nuggets 337.58 (Steer, Fleming, Dalheim) 2 NSW Stingers 232.18/2 (Blatchford, Holmgren) 3 Tassie Foresters 236.23/2 (Dowling, Butler) 4 Southern Arrows 281.49/2 (Sprod, Fuller) 5 Queensland Cyclones 100.10/1 (Muir) 6 Canberra Cockatoos 105.11/1 (Doyle)