National Orienteering League 2016

Round 2 (Melbourne Sprint Weekend 2), University of Melbourne, 12 March

Placings in the junior division are given in brackets.

Results

Men (3.7km)

1 Ralph Street VIC 13.21 2 Ian Lawford ACT 13.42 3 Peter Bray VIC 13.57 4 Brodie Nankervis TAS 14.23 5 Simon Uppill SA 14.38 6 Oscar McNulty WA 14.42 7 Emil Granqvist ACT 14.48 8 Henry McNulty WA 14.55 9 Bruce Arthur VIC 15.02 10 Leon Keely VIC 15.11 11 Theo Fleurent ACT 15.15 12 (1) Matt Doyle VIC 15.18 13 Rob Baker VIC 15.22 14 (2) Patrick Jaffe VIC 15.26 15 (3) Aston Key VIC 15.27 16 (4) Simeon Burrill QLD 15.39 17 Andrew Barnett ACT 15.41 18 Kerrin Rattray SA 15.49 19 Todd Neve VIC 15.51 20 (5) Jarrah Day TAS 15.56 21= (6) Ashley Nankervis TAS 16.01 21= Alex Massey NSW 16.01 23 Andrew Brown NSW 16.23 24 (7) Duncan Currie NSW 16.37 25 (8) Stephen Melhuish ACT 16.45 26 (9) Will Kennedy SA 16.49 27 Ricky Thackray WA 16.51 28 James Robertson VIC 17.01 29 (10) Toby Wilson NSW 17.07 30 (11) Sebastian O'Halloran TAS 17.31 31 (12) Nicholas Collins VIC 17.33 32 Josh Blatchford NSW 17.37 33 Sten Claessens WA 17.48 34 Andrew Rowan VIC 17.54 35 Simon Rouse VIC 17.59 36 (13) Oliver Mill ACT 18.05 37 Peter Hobbs VIC 18.08 38 Craig Dufty WA 18.16 39 (14) Riley de Jong QLD 18.20 40 Warren Key VIC 18.27 41 John Nieuwenhoven SA 18.34 42 (15) Angus Haines SA 18.42 43 (16) Max Dalheim VIC 18.55 44 Timothy Jackson VIC 18.58 45= (17=) Nicholas Congedi SA 19.01 45= (17=) Ciaran Lane ACT 19.01 47= Ben Goonan VIC 19.02 47= (19) Jack Neumann QLD 19.02 49 Jim Russell VIC 19.11 50 Paulo Alvear Fujii QLD 19.32 51 Kristian Ruuska VIC 19.42 52 David Brownridge VIC 19.55 53 Blair Trewin VIC 20.00 54 (20) Peter Collins VIC 20.04 55 Tyson Hillyard SA 20.20 56 (21) Even Fossum VIC 20.28 57 (22) Lachlan Cherry VIC 20.35 58 Wayne Eliot WA 21.02 59 Jake Kerber TAS 21.31 60 (23) Jimmy Cameron VIC 22.02 61 Alex Ikin VIC 22.45 62 (24) Glenn James VIC 22.51 63 (25) Henry Cameron VIC 26.12 Joe Dowson WA DNF Aidan Dawson NSW DNF Adam Nolan WA DNF Scott Gavens VIC DNF Geoff Lawford VIC DNF Glen Charlton NSW DNF

Teams - senior

1 Victorian Nuggets 42.20 (Street, Bray, Arthur) 2 Canberra Cockatoos 43.45 (Lawford, Granqvist, Fleurent) 3 Tassie Foresters 46.20 (B.Nankervis, Day, A.Nankervis) 4 Western Nomads 46.28 (O.McNulty, H.McNulty, Thackray) 5 Southern Arrows 47.16 (Uppill, Rattray, Kennedy) 6 NSW Stingers 49.01 (Massey, Brown, Currie) 7 Queensland Cyclones 53.01 (Burrill, de Jong, Neumann)

Teams - junior

1 Victorian Nuggets 46.11 (Doyle, Jaffe, Key) 2 Tassie Foresters 49.28 (Day, A.Nankervis, O'Halloran) 3 Queensland Cyclones 53.01 (Burrill, de Jong, Neumann) 4 Canberra Cockatoos 53.51 (Melhuish, Mill, Lane) 5 Southern Arrows 54.32 (Kennedy, Haines, Congedi) 6 NSW Stingers 33.44/2 (Currie, Wilson)

Women (2.8km)

1 Natasha Key VIC 13.00 2 Rachel Effeney QLD 13.15 3 Michele Dawson NSW 14.09 4 Aislinn Prendergast VIC 14.11 5 Bridget Anderson SA 14.24 6 (1) Tara Melhuish ACT 14.31 7 (2) Lanita Steer VIC 14.32 8 Anna Sheldon QLD 14.41 9 Belinda Lawford ACT 14.43 10 Heather Muir QLD 14.56 11 Liis Johanson VIC 15.04 12 (3) Winnie Oakhill QLD 15.12 13 (4) Asha Steer VIC 15.18 14 Nicola Blatchford NSW 15.34 15 Olivia Sprod SA 15.46 16 (5) Anna Dowling TAS 16.03 17 Clare Brownridge VIC 16.07 18 (6) Zoe Dowling TAS 16.29 19 (7) Ella Johnson TAS 16.33 20 Rachel West WA 16.34 21 Ilka Barr VIC 16.36 22 (8) Rosie Dalheim VIC 16.42 23= Clare Baker VIC 17.40 23= Jenny Casanova SA 17.40 25 Emily Wood VIC 17.48 26 (9) Leisha Maggs VIC 17.51 27 Kaitlin Radstaak NSW 17.52 28 (10) Jo-Anna Maynard WA 18.10 29 Nicola Marshall TAS 18.13 30 Jayne Sales VIC 18.14 31 (11) Lauren Baade QLD 18.39 32 (12) Rebecca Jaffe VIC 19.21 33 Rebecca Shaw VIC 21.07 34 Natasha Sparg WA 22.31 35 Cassandra Dutton VIC 23.07 36 Helen Baade QLD 23.58

Teams - senior

1 Victorian Nuggets 41.43 (Key, Prendergast, L.Steer) 2 Queensland Cyclones 42.52 (Effeney, Sheldon, Muir) 3 NSW Stingers 47.35 (Dawson, Blatchford, Radstaak) 4 Southern Arrows 47.50 (Anderson, Sprod, Casanova) 5 Tassie Foresters 49.05 (A.Dowling, Z.Dowling, Johnson) 6 Western Nomads 57.15 (West, Maynard, Sparg) 7 Canberra Cockatoos 29.14/2 (Melhuish, Lawford)

Teams - junior

1 Victorian Nuggets 46.32 (L.Steer, A.Steer, Dalheim) 2 Tassie Foresters 49.05 (A.Dowling, Z.Dowling, Johnson) 3 Queensland Cyclones 33.51/2 (Oakhill, Baade) 4 Canberra Cockatoos 14.31/1 (Melhuish) 5 Western Nomads 18.10/1 (Maynard)