National Orienteering League 2003

Round 3, Kooyoora, 9 March

The A finals consisted of the first 16 competitors from National League Round 2.

Results

Men

A Final

1 Rob Preston NSW 12.53 2 Ian Meyer NSW 12.54 3 Bruce Arthur VIC 13.30 4 John Toomey WA 13.44 5 Stewart Fishwick ACT 14.23 6 Gareth Candy ACT 14.27 7 Reuben Smith SA 14.38 8 Craig Dufty WA 14.40 9 David Meyer NSW 14.41 10 Adrian Jackson VIC 14.43 11 Oskar Booth ACT 15.02 12 Ian Prosser ACT 15.10 13 Alex Randall VIC 16.34 14 Warren Key VIC 17.17 Paul Liggins VIC DNF Dave Shepherd ACT DNF

B Final

1 Kerrin Rattray SA 13.20 2 Peter Preston NSW 14.26 3 Tristram Miller ACT 15.03 4 Steven Todkill NSW 15.05 5 Anthony Scott ACT 15.23 6 David Brickhill-Jones TAS 15.41 7 Sander Vaher SA 16.06 8 Lachlan Hallett SA 16.31 9 Conrad Elson TAS 17.16 10= Hayden Lebbink VIC 18.00 10= Stuart Fell VIC 18.00 12 Miguel Clark SA 18.08 13 Gareth Williams SA 18.30 14 Matthew Schepisi VIC 19.57 15 Chris Naunton VIC 20.24 16 Matthew Purcell ACT 25.56 17 David Hudson VIC 35.39 Eoin Rothery WA DNF Tero Myllymaki FIN DNF David Brownridge VIC DNF Glenn Meyer NSW DNF Andy Hill NSW DNF

Teams

1 NSW Stingers 12 (Preston, I.Meyer, D.Meyer) 2 Canberra Cockatoos 22 (Fishwick, Candy, Booth) 3 Victorian Nuggets 26 (Arthur, Jackson, Randall) 4 Southern Arrows 43 (Smith, Rattray, Vaher) 5 Western Nomads 12/2 (Toomey, Dufty) 6 Tassie Foresters 43/2 (Brickhill-Jones, Elson)

Women

A Final

1 Anna Sheldon QLD 15.59 2 Cassie Trewin ACT 16.02 3 Allison Jones ACT 16.19 4 Jasmine Neve VIC 16.59 5 Clare Hawthorne VIC 17.07 6=Susanne Casanova SA 17.53 6= Natasha Key VIC 17.53 8 Grace Elson TAS 18.01 9 Ilka Barr VIC 18.11 10 Erin Post WA 18.29 11 Fiona Middleton ACT 18.55 12 Briohny Davey NSW 19.13 13 Mace Neve VIC 19.26 14 Anthea Barrow TAS 19.36 15 Kathryn Ewels VIC 21.30 Danielle Winslow VIC DNF

B Final

1 Rachel West WA 17.20 2 Orla Murray NSW 18.04 3 Cath Chalmers WA 18.45 4 Jenny Casanova SA 20.55 5 Martina Fritschy SUI 21.04 6 Hanny Allston TAS 26.16 7 Hania Lada VIC 31.04 Sophie Barker ACT DNF Zebedy Hallett SA DNF

Teams

1 Victorian Nuggets 15 (J.Neve, Hawthorne, Key) 2 Canberra Cockatoos 16 (Trewin, Jones, Middleton) 3 Tassie Foresters 42 (Elson, Barrow, Allston) 4 Western Nomads 44 (Post, West, Chalmers) 5 Southern Arrows 25/2 (S.Casaova, J.Casanova) 6 NSW Stingers 29/2 (Davey, Murray) 7 Queensland Cyclones 1/1 (Sheldon)