2006 National Orienteering League

Round 3, Clonalton, 12 March

Results in the Junior division (17-20E) are given in brackets.

Results

Men (10.2km)

1 Julian Dent NSW 70.25 2 David Schneider SUI 73.11 3 Dave Meyer NSW 76.49 4 Eric Morris NSW 77.01 5 Grant Bluett ACT 77.28 6 Rob Preston NSW 79.30 7 Rune Olsen VIC 79.36 8 Stewart Fishwick ACT 81.38 9 Blair Trewin VIC 81.46 10 Anthony Scott ACT 81.51 11 (1) Simon Uppill SA 82.53 12 Torgeir Watne VIC 84.21 13 Ben Rattray SA 88.19 14 Jim Russell VIC 88.21 15 (2) Chris Naunton VIC 89.16 16 Bruce Arthur VIC 91.13 17 Paul Liggins VIC 92.34 18 Glenn Meyer NSW 95.12 19 Ian Meyer NSW 96.14 20 Gareth Candy ACT 98.34 21 Ian Anderson QLD 101.15 22 (3) Murray Scown ACT 101.25 23 (4) Ryan Smyth TAS 101.52 24 (5) Evan Barr VIC 102.16 25 Kerrin Rattray SA 102.29 26 (6) Peter Sheldon QLD 106.21 27 (7) Matt Parton NSW 106.38 28 (8) Kieran Sullivan QLD 107.20 29 (9) Daniel Stott QLD 107.56 30 Mark Nemeth QLD 110.18 31 (10) Geoff Stacey ACT 113.42 32 Dane Cavanagh QLD 114.14 Bryan Keely VIC DNF Lee Andrewartha TAS DNF

Teams senior

1 NSW Stingers 224.15 (Dent, D.Meyer, Morris) 2 Canberra Cockatoos 240.57 (Bluett, Fishwick, Scott) 3 Victorian Nuggets 245.43 (Olsen, Trewin, Watne) 4 Southern Arrows 273.41 (Uppill, B.Rattray, K.Rattray) 5 Queensland Cyclones 314.56 (Anderson, Sheldon, Sullivan) 6 Tassie Foresters 101.52/1 (Smyth)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 321.37 (Sheldon, Sullivan, Stott) 2 Victorian Nuggets 191.32/2 (Naunton, Barr) 3 Canberra Cockatoos 215.07/2 (Scown, Stacey) 4 Tassie Foresters 101.52/1 (Smyth) 5 NSW Stingers 106.38/1 (Parton)

Women (6.9km)

1 Grace Elson TAS 69.52 2 Danielle Winslow TAS 70.09 3 Briohny Davey NSW 72.53 4 Vanessa Round SA 73.58 5 Anna Sheldon QLD 74.40 6 Orla Murray NSW 75.28 7 Sophie Barker ACT 77.36 8 Felicity Brown NSW 78.33 9 Jasmine Neve VIC 79.57 10 Shannon Jones ACT 81.30 11 Wendy Read QLD 82.23 12 Julia Davies QLD 82.48 13 (1) Heather Harding ACT 84.54 14 Catherine Murphy NSW 85.42 15 Karen Staudte WA 88.31 16 (2) Kellie Whitfield WA 88.54 17 (3) Ainsley Cavanagh QLD 89.33 18 (4) Laurina Neumann QLD 89.54 19 (5) Clare Brownridge VIC 94.18 20 (6) Ineka Booth ACT 103.12 21 (7) Jessica Davis TAS 103.26 22 (8) Heather McDonald ACT 103.43 23 Cath Chalmers WA 105.10 24 Ilka Barr VIC 124.26 Anna Quayle ACT DNF Hanny Allston TAS DNF Phoebe Dent NSW DNF

Teams senior

1 NSW Stingers 226.54 (Davey, Murray, Brown) 2 Queensland Cyclones 239.51 (Sheldon, Read, Davies) 3 Tassie Foresters 243.27 (Elson, Winslow, Davis) 4 Canberra Cockatoos 244.00 (Barker, Jones, Harding) 5 Western Nomads 282.35 (Staudte, Whitfield, Chalmers) 6 Victorian Nuggets 298.41 (Neve, Brownridge, Barr) 7 Southern Arrows 73.58/1 (Round)

Teams junior

1 Canberra Cockatoos 291.49 (Harding, Booth, McDonald) 2 Queensland Cyclones 179.27/2 (Cavanagh, Neumann) 3 Western Nomads 88.54/1 (Whitfield) 4 Victorian Nuggets 94.18/1 (Brownridge) 5 Tassie Foresters 103.26/1 (Davis)