2008 SILVA National Orienteering League

Round 3 (Australian 3-Days Prologue), Western Plains Zoo, 21 March

Placings in the junior division are given in brackets.

Results

M21E (3.5km)

1 Julian Dent NSW 13.57 2 Dave Shepherd ACT 14.10 3 Simon Uppill SA 14.16 4 Rob Walter ACT 14.36 5 Bruce Arthur VIC 14.50 6 (1) Bryan Keely VIC 15.09 7 Matt Parton NSW 15.11 8 Reuben Smith SA 15.15 9 Kerrin Rattray SA 15.25 10 Ryan Smyth TAS 15.30 11 Grant Bluett ACT 15.43 12 Rob Preston NSW 15.47 13 Ben Rattray SA 15.54 14 Andy Hogg ACT 16.00 15 Kieran Sullivan QLD 16.03 16 Chris Naunton VIC 16.04 17 Lorenzo Calabro QLD 16.10 18 (2) Nick Andrewartha TAS 16.13 19 Lee Andrewartha TAS 16.14 20 (3) Lachlan Dow ACT 16.18 21 Jim Russell VIC 16.31 22 Steven Todkill NSW 16.33 23 (4) Geoff Stacey ACT 16.38 24 Blair Trewin VIC 16.39 25 (5) Oliver Crosato QLD 17.00 26 Lachlan Hallett SA 17.01 27 (6) Liam Parton NSW 17.02 28= (7) Oscar Phillips TAS 17.04 28= Seb Dunne ACT 17.04 28= John Nieuwenhoven SA 17.04 31 (8) Leon Keely VIC 17.06 32 (9) Josh Blatchford NSW 17.09 33 Glenn Meyer NSW 17.12 34 Dave Meyer NSW 17.16 35 (10) Oliver Mitchell QLD 17.18 36 Eric Morris NSW 17.21 37 Ian Anderson QLD 17.22 38 (11) Simon Mee QLD 17.43 39 (12) Max Neve VIC 17.49 40 Wesley Dose SA 17.50 41 Paul Pacque TAS 17.53 42 Terry Farrell WA 18.05 43= (13) Kurt Neumann QLD 18.08 43= Evan Barr VIC 18.08 45 Simon Goddard VIC 18.12 46= (14) Gary Flynn QLD 18.38 46= Rory Finlay VIC 18.38 48 Paul Liggins TAS 18.45 49 (15) Aaron Breed QLD 18.51 50 (16) Robert McDonald ACT 19.00 51 Adam Scammell VIC 19.01 52 (17) Tom Dose SA 19.23 53 (18) Todd Neve VIC 19.31 54 (19) Tristan Lee SA 19.34 55 (20) Morten Neve VIC 19.42 56 (21) Rory McComb SA 19.47 57 Louis Elson TAS 19.54 58 Mathieu McGuire QLD 19.56 59 (22) Anthony Brown TAS 20.15 60= (23) James Sheldon QLD 20.32 60= Stewart Caithness IRL 20.32 62 Caine Batten QLD 20.45 63 Aaron Dodd VIC 20.55 64 Jonathan Sutcliffe QLD 21.06 65 (24) Thomas Carter NSW 21.09 66 (25) Kasimir Gregory NSW 21.17 67 (26) Nick Woodward NSW 21.48 68 (27) Callum Fagg TAS 22.33 69 (28) Chris Horne TAS 22.58 70 (29) Boadhan Gregory NSW 24.27 James Robertson VIC DNF Lloyd Barker-Smith NSW DNF

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 44.29 (Shepherd, Walter, Bluett) 2 NSW Stingers 44.55 (Dent, M.Parton, Preston) 3 Southern Arrows 44.56 (Uppill, Smith, K.Rattray) 4 Victorian Nuggets 46.03 (Arthur, B.Keely, Naunton) 5 Tassie Foresters 47.57 (Smyth, N.Andrewartha, L.Andrewartha) 6 Queensland Cyclones 49.13 (Sullivan, Calabro, Crosato) 7 Western Nomads 18.05/1 (Farrell)

Teams junior

1 Victorian Nuggets 50.04 (B.Keely, L.Keely, Max Neve) 2 Canberra Cockatoos 51.56 (Dow, Stacey, McDonald) 3 Queensland Cyclones 52.01 (Crosato, Mitchell, Mee) 4 Tassie Foresters 53.32 (N.Andrewartha, Phillips, Brown) 5 NSW Stingers 55.20 (L.Parton, Blatchford, Carter) 6 Southern Arrows 58.23 (T. Dose, Lee, McComb)

Women (2.7km)

1 Jo Allison ACT 14.12 2 (1) Rachel Effeney QLD 14.35 3 Jasmine Neve VIC 14.59 4 Susanne Casanova SA 15.00 5 (2) Laurina Neumann QLD 15.13 6 Kathryn Ewels VIC 15.16 7 Vanessa Round SA 15.25 8 Tracy Bluett NSW 15.33 9 Allison Jones ACT 15.35 10 Ilka Barr VIC 15.45 11 Sophie Barker VIC 16.00 12 Briohny Davey NSW 16.18 13 Kirsten Fairfax VIC 16.19 14 (3) Brea Pearce TAS 16.22 15 Mace Neve ACT 16.25 16 Shannon Jones ACT 16.33 17 Zoe Radford VIC 16.35 18 (4) Krystal Neumann QLD 16.40 19 Jenny Casanova SA 17.08 20 Anna Sheldon QLD 17.09 21 (5) Bridget Anderson QLD 17.46 22 Ainsley Cavanagh QLD 17.48 23 Cath Chalmers WA 17.54 24 Felicity Brown NSW 17.55 25 Kerrin Gale TAS 17.58 26 Clare Brownridge VIC 18.01 27 (6) Sarah Buckerfield TAS 18.26 28 Clare Leung QLD 18.52 29 (7) Kristen Walker ACT 19.17 30 (8) Jasmine Sunley VIC 19.24 31 (9) Claire Butler TAS 19.28 32 Yelena Fairfax VIC 19.40 33 (10) Aislinn Prendergast VIC 19.43 34 Wendy Read QLD 20.14 35 Thorlene Egerton QLD 20.18 36 (11) Katelyn Effeney QLD 21.05 37 (12) Emily Prudhoe NSW 21.07 38 Su Yan Tay QLD 21.14 39 Louise Fairfax VIC 21.19 40 (13) Tamara Orr NSW 21.43 41 (14) Heather McDonald ACT 22.10 42 (15) Isobel Cusick TAS 22.54 43 (16) Julia Sullivan QLD 23.13 44 (17) Lauren Gillis SA 23.43 45 (18) Alice Moore NSW 24.00 46 Emma Warren TAS 26.32 Catherine Hewitt TAS DNF

Teams senior

1 Victorian Nuggets 46.00 (J.Neve, Ewels, Barr) 2 Canberra Cockatoos 46.12 (Allison, A.Jones, M.Neve) 3 Queensland Cyclones 46.28 (Effeney, L.Neumann, K.Neumann) 4 Southern Arrows 47.33 (S.Casanova, Round, J.Casanova) 5 NSW Stingers 49.46 (Bluett, Davey, Brown) 6 Tassie Foresters 52.46 (Pearce, Gale, Buckerfield) 7 Western Nomads 17.54/1 (Chalmers)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 46.28 (Effeney, L.Neumann, K.Neumann) 2 Tassie Foresters 54.16 (Pearce, Buckerfield, Butler) 3 NSW Stingers 66.50 (Prudhoe, Orr, Moore) 4 Victorian Nuggets 39.07/2 (Sunley, Prendergast) 5 Canberra Cockatoos 41.27/2 (Walker, McDonald) 6 Southern Arrows 23.43/1 (Gillis)