2009 SILVA National Orienteering League

Round 3, Narrinyeri Hills, 22 March

Results in the junior division are given in brackets.

Results

Men (12.6km)

1 Julian Dent NSW 69.52 2 Rob Preston NSW 77.26 3 Grant Bluett ACT 78.27 4 (1) Leon Keely VIC 81.53 5 Eric Morris NSW 81.57 6 Kerrin Rattray SA 81.59 7 Craig Dufty WA 82.03 8 Chris Naunton VIC 82.08 9 Lachlan Hallett SA 82.08 10 Adam Scammell VIC 82.10 11 Dave Meyer NSW 82.10 12 (2) Joshua Blatchford NSW 82.15 13 Reuben Smith SA 82.20 14 (3) Oliver Crosato QLD 82.24 15 David Brownridge VIC 82.51 16 (4) Max Neve VIC 83.08 17 (5) Kurt Neumann QLD 83.56 18 Bruce Arthur VIC 86.31 19 Jim Russell VIC 88.56 20 (6) Lachlan Dow ACT 89.04 21 (7) Patrick Watts TAS 90.57 22 Nick Andrewartha TAS 91.42 23 (8) Oscar Phillips TAS 91.46 24 Oliver Mitchell QLD 91.58 25 Patrick Saile TAS 93.16 26 (9) Callum Fagg TAS 93.20 27 John Nieuwenhoven SA 93.26 28 Mark Gregson QLD 93.36 29 Ian Anderson QLD 98.04 30 Evan Barr VIC 100.02 31 Matthew Schepisi VIC 108.13 32 Mathias Lang SA 109.40 33 (10) Rory McComb SA 114.42 34 Grant McDonald ACT 128.03 35 Mathieu McGuire QLD 134.33 Glenn Meyer NSW DNF Ian Meyer NSW DNF Matt Parton NSW DNF Bryan Keely VIC DNF Caine Batten QLD DNF Blair Trewin VIC DNF Paul Liggins TAS DNF

Teams senior

1 NSW Stingers 229.15 (Dent, Preston, Morris) 2 Victorian Nuggets 246.11 (L.Keely, Naunton, Scammell) 3 Southern Arrows 246.27 (Rattray, Hallett, Smith) 4 Queensland Cyclones 258.18 (Crosato, Neumann, Mitchell) 5 Tassie Foresters 274.25 (Watts, Andrewartha, Phillips) 6 Canberra Cockatoos 295.34 (Bluett, Dow, McDonald) 7 Western Nomads 82.03/1 (Dufty)

Teams junior

1 Tassie Foresters 276.03 (Watts, Phillips, Fagg) 2 Victorian Nuggets 165.01/2 (L.Keely, Neve) 3 Queensland Cyclones 166.20/2 (Crosato, Neumann) 4 NSW Stingers 82.15/1 (Blatchford) 5 Canberra Cockatoos 89.04/1 (Dow) 6 Southern Arrows 114.42/1 (McComb)

Women (9.2km)

1 Hanny Allston TAS 60.23 2 Kathryn Ewels VIC 65.58 3 Jasmine Neve VIC 65.59 4 Shannon Jones ACT 66.02 5 Anna Sheldon QLD 70.27 6 Indre Valaite LTU 71.30 7 Mace Neve ACT 73.05 8 Briohny Davey NSW 73.11 9 Susanne Casanova SA 73.24 10 Felicity Brown NSW 73.27 11 Ilka Barr TAS 73.37 12 Cath Chalmers WA 73.47 13 (1) Belinda Lawford ACT 76.32 14 Allison Jones ACT 76.41 15 Laurina Neumann QLD 77.55 16 (2) Sarah Buckerfield TAS 79.35 17 (3) Krystal Neumann QLD 79.38 18 Rachel West WA 80.35 19 (4) Bridget Anderson QLD 81.28 20 Rachel Effeney QLD 86.18 21 Jenny Casanova SA 89.58 22 (5) Brea Pearce TAS 94.28 23 Wendy Read QLD 94.41 24 Jessica Fuller-Smith TAS 98.15 25 (6) Mary Fleming VIC 98.42 26 (7) Claire Butler TAS 98.44 27 (8) Katelyn Effeney QLD 150.01 Vanessa Round SA DNF

Teams senior

1 Tassie Foresters 213.35 (Allston, Barr, Buckerfield) 2 Canberra Cockatoos 215.39 (S.Jones, M.Neve, Lawford) 3 Queensland Cyclones 228.00 (Sheldon, L.Neumann, K.Neumann) 4 Victorian Nuggets 230.39 (Ewels, J.Neve, Fleming) 5 NSW Stingers 146.38/2 (Davey, Brown) 6 Western Nomads 154.22/2 (Chalmers, West) 7 Southern Arrows 163.22/2 (S.Casanova, J.Casanova)

Teams junior

1 Tassie Foresters 272.47 (Buckerfield, Pearce, Butler) 2 Queensland Cyclones 311.17 (K.Neumann, Anderson, Effeney) 3 Canberra Cockatoos 76.32/1 (Lawford) 4 Victorian Nuggets 98.42/1 (Fleming)