National Orienteering League 2013

Round 3 (Australian 3-Days Prologue), La Trobe University Bendigo, 29 March

Placings in the junior division are given in brackets.

Results

Men (2.8km)

1 Matthew Crane ACT 17.18 2 Bryan Keely VIC 17.20 3 Simon Uppill SA 17.23 4 (1) Oliver Poland ACT 17.49 5 Bruce Arthur VIC 17.55 6 (2) Ian Lawford ACT 18.03 7 Lachlan Dow ACT 18.09 8 (3) Oscar McNulty WA 18.19 9 Rob Walter ACT 18.20 10 Max Neve VIC 18.28 11 (4) Matt Doyle VIC 18.33 12 (5) Henry McNulty WA 18.48 13 Ian Meyer NSW 19.04 14 Dave Meyer NSW 19.09 15 (6) Todd Neve VIC 19.18 16 James Robertson VIC 19.21 17 Matthew Parton NSW 19.33 18 Victor Mansner VIC 19.34 19 (7) Andrew Barnett ACT 19.36 20 Rob Preston NSW 19.37 21 (8) Ashley Nankervis TAS 19.44 22 Warren Key VIC 20.01 23 Mikko Salonen QLD 20.06 24 Murray Scown ACT 20.12 25 Gareth Candy ACT 20.19 26 (9) Shaun McDonough TAS 20.23 27 Steven Todkill NSW 20.33 28 Lachlan Hallett SA 20.38 29 Oliver Crosato QLD 20.40 30 Eric Morris NSW 20.44 31 Alex Massey NSW 21.06 32 Patrik Gunnarsson NSW 21.28 33 Andrew Hill NSW 21.29 34 Geoff Stacey ACT 21.35 35 Reuben Smith SA 21.38 36 (10) Matthew Hill NSW 21.41 37 Blair Trewin VIC 21.42 38 (11) Stephen Melhuish ACT 21.43 39 (12) Jarrah Day TAS 21.48 40 Mathieu McGuire QLD 21.49 41 David Brownridge VIC 21.51 42 Andrew Brown NSW 21.58 43 David Colls VIC 21.59 44 Craig Feuerherdt VIC 22.00 45 (13) Will Kennedy SA 22.05 46 Peter Hobbs VIC 22.35 47 (14) Angus Robinson VIC 22.38 48 (15) Aidan Dawson NSW 22.52 49 Greg Barbour NSW 23.18 50 Stuart Lawrie TAS 23.34 51 (16) Angus Roberts NSW 23.51 52= Craig Dufty WA 23.56 52= Ricky Thackray WA 23.56 54 (17) David Tay QLD 23.57 55 Andre Morkel WA 24.04 56 Robert Bennett NSW 24.13 57 Alexander Lipovich ISR 24.23 58 Matthew Schepisi VIC 24.32 59 Simon Rouse VIC 24.33 60 (18) Patrick Jaffe VIC 24.37 61 (19) Nicholas Collins VIC 24.39 62 (20) Aiden Sullivan SA 24.49 63 Tyson Hillyard SA 25.33 64 (21) James Fuller SA 26.20 65 Robert Fell VIC 27.09 66 Rob Jessop ACT 27.27 67 (22) Oliver Mill ACT 28.08 68 Christopher Horne TAS 28.14 69 Matthew Cohen TAS 30.09 Josh Blatchford NSW DNF Kasimir Gregory NSW DNF Brodie Nankervis TAS DNF

Teams - senior

1 Canberra Cockatoos 53.10 (Crane, Poland, Lawford) 2 Victorian Nuggets 53.43 (Keely, Arthur, M.Neve) 3 NSW Stingers 57.46 (I.Meyer, D.Meyer, Parton) 4 Southern Arrows 59.39 (Uppill, Hallett, Smith) 5 Western Nomads 61.03 (O.McNulty, H.McNulty, Dufty) 6 Tassie Foresters 61.55 (A.Nankervis, McDonough, Day) 7 Queensland Cyclones 62.35 (Salonen, Crosato, McGuire)

Teams - junior

1 Canberra Cockatoos 55.29 (Poland, Lawford, Barnett) 2 Victorian Nuggets 60.29 (Doyle, T.Neve, Robinson) 3 Tassie Foresters 61.55 (A.Nankervis, McDonough, Day) 4 NSW Stingers 68.24 (Hill, Dawson, Roberts) 5 Southern Arrows 73.14 (Kennedy, Sullivan, Fuller) 6 Western Nomads 37.07/2 (O.McNulty, H.McNulty) 7 Queensland Cyclones 23.57/1 (Tay)

Women (2.3km)

1 Lizzie Ingham ACT 15.52 2 Hanny Allston TAS 17.20 3 Jasmine Neve VIC 17.51 4 Natasha Key VIC 17.54 5 Grace Crane TAS 18.08 6 Susanne Casanova SA 18.34 7 (1) Jacqui Doyle ACT 18.35 8 Aislinn Prendergast VIC 18.37 9 Laurina Neumann VIC 18.44 10 Mace Neve ACT 18.48 11 Kellie Whitfield WA 19.01 12 Anna Sheldon QLD 19.07 13 (2) Heather Muir QLD 19.14 14 Bridget Anderson QLD 19.25 15 Kathryn Preston VIC 19.34 16 Allison Jones ACT 19.45 17 (3) Amanda Holmgren SWE 19.48 18 Tracy Marsh NSW 19.53 19 Belinda Lawford ACT 20.03 20 (4) Mary Fleming VIC 20.06 21 Zoe Radford SA 20.27 22 Jenny Casanova SA 20.38 23 Clare Brownridge VIC 21.00 24 (5) Lanita Steer VIC 21.02 25 Lauren Gillis SA 21.09 26 Wendy Read QLD 21.23 27 Rachel West WA 21.24 28 (6) Nicola Blatchford NSW 21.30 29 (7) Michele Dawson NSW 21.45 30 (8) Anna Dowling TAS 22.11 31= Amy Buckerfield TAS 22.12 31= Clare Leung QLD 22.12 33 Claire Butler TAS 22.32 34 Briohny Seaman NSW 22.40 35 (9) Asha Steer VIC 22.50 36 (10) Olivia Sprod SA 23.15 37 (11) Melanie Fuller SA 23.36 38 Ainsley Cavanagh QLD 24.17 39= Kelly Candy ACT 24.23 39= (12) Rebecca Phillips TAS 24.23 41= (13) Bridget Bennett NSW 24.42 41= Fern Tomas SA 24.42 43 (14) Nicola Marshall TAS 24.45 44 (15) Bec Butler TAS 25.15 45 (16) Rosie Dalheim VIC 25.23 46 (17) Sally Young SA 25.32 47 Virpi Komulainen WA 26.07 48 (18) Katelyn Doyle VIC 26.29 49 (19) Jessie West TAS 27.32 50 (20) Lucy Fleming VIC 29.11 51 (21) Rebecca Jaffe VIC 31.29 52 Hannah Bragg ACT 31.31 Ilka Barr VIC DNF

Teams - senior

1 Canberra Cockatoos 53.15 (Ingham, J.Doyle, M.Neve) 2 Victorian Nuggets 54.22 (J.Neve, Key, Prendergast) 3 Tassie Foresters 57.39 (Allston, Crane, Dowling) 4 Queensland Cyclones 57.46 (Sheldon, Muir, Anderson) 5 Southern Arrows 59.39 (S.Casanova, Radford, J.Casanova) 6 NSW Stingers 63.08 (Marsh, Blatchford, Dawson) 7 Western Nomads 66.32 (Whitfield, West, Komulainen)

Teams - junior

1 Victorian Nuggets 63.58 (Fleming, L.Steer, A.Steer) 2 NSW Stingers 67.57 (Blatchford, Dawson, Bennett) 3 Tassie Foresters 71.19 (Dowling, Phillips, Marshall) 4 Southern Arrows 72.23 (Sprod, Fuller, Young) 5 Canberra Cockatoos 18.35/1 (Doyle) 6 Queensland Cyclones 19.14/1 (Muir)