National Orienteering League 2015

Round 3 (Australian 3-Days Prologue), Jamestown, 3 April

Placings in the junior division are given in brackets.

Results

Men (4.2km)

1 Oscar McNulty WA 15.11 2 Ian Lawford ACT 15.42 3= Lachlan Dow ACT 15.48 3= Simon Uppill SA 15.48 5 Matthew Crane ACT 15.49 6 Brodie Nankervis TAS 16.26 7 (1) Patrick Jaffe VIC 16.35 8 Andrew Barnett ACT 16.43 9 Tobias Svarer DEN 17.12 10 (2) Ashley Nankervis TAS 17.30 11 (3) Aidan Dawson NSW 17.31 12 Bruce Arthur VIC 17.32 13 Josh Blatchford NSW 17.36 14 (4) Simeon Burrill QLD 17.46 15 (5) Jarrah Day TAS 17.50 16= Jim Oystein Nybraten NOR 17.57 16= Alex Massey NSW 17.57 18 (6) Nicholas Collins VIC 18.11 19 Ricky Thackray WA 18.17 20 (7) Will Kennedy SA 18.35 21 Kwok Keung Yeung HKG 18.38 22 (8) Oisin Stronach TAS 18.39 23 (9) Stephen Melhuish ACT 18.41 24 David Brownridge VIC 18.42 25= Lukas Frei ACT 18.55 25= (10) Sebastian O'Halloran TAS 18.55 27 Peter Hobbs VIC 18.59 28 (11) Oliver Mill ACT 19.17 29 Kin Wai Lee HKG 19.19 30 Chi Ko Abdon Cheung HKG 19.20 31 Siu Tung Hui HKG 19.24 32 Lachlan Hallett SA 19.30 33 Eric Morris NSW 19.40 34 Chris Naunton VIC 19.45 35 (12) Ewan Barnett ACT 19.55 36 (13) David Tay QLD 19.57 37 (14) Daniel Hill NSW 20.18 38 Simon Rouse VIC 20.25 39 Wing Chung Tam HKG 20.30 40 John Nieuwenhoven SA 20.33 41 Angus Roberts NSW 20.44 42 Greg Barbour NSW 20.50 43 Blair Trewin VIC 20.54 44 Raphael Mak HKG 21.03 45 Brian Wing Young Poon SA 21.15 46 Tsz Wai Yu HKG 21.19 47 Ben Goonan VIC 21.27 48= Stuart Lawrie TAS 21.37 48= James Sheldon QLD 21.37 50 (15) Lachlan Cherry VIC 21.39 51 Jim Russell VIC 21.40 52 Jemery Day TAS 21.53 53 Richard Goonan VIC 22.21 54 (16) Nicholas Congedi SA 22.50 55 (17) Lawrence Jones NSW 23.01 56 Conrad Elson TAS 23.15 57 (18) Angus Mills SA 23.43 58 Hon Chung HKG 24.02 59 (19) Austin Chung HKG 24.58 60 (20) Brodie Dobson-Keeffe SA 26.07 61 Kelly Bertei SA 26.35 Sam Choi Lam HKG DNF Aidan Tay QLD DNF Ciaran Lane ACT DNF Toby Wilson NSW DNF Matt Doyle VIC DNF Jake West TAS DNF

Teams - senior

1 Canberra Cockatoos 47.19 (Lawford, Dow, Crane) 2 Tassie Foresters 51.46 (B.Nankervis, A.Nankervis, Day) 3 Victorian Nuggets 52.18 (Jaffe, Arthur, Collins) 4 NSW Stingers 53.04 (Dawson, Blatchford, Massey) 5 Southern Arrows 53.53 (Uppill, Kennedy, Hallett) 6 Queensland Cyclones 59.20 (Burrill, D.Tay, Sheldon) 7 Western Nomads 33.28/2 (McNulty, Thackray)

Teams - junior

1 Tassie Foresters 53.59 (A.Nankervis, Day, Stronach) 2 Victorian Nuggets 56.25 (Jaffe, Collins, Cherry) 3 Canberra Cockatoos 57.53 (Melhuish, Mill, E.Barnett) 4 NSW Stingers 60.50 (Dawson, Hill, Jones) 5 Southern Arrows 65.08 (Kennedy, Congedi, Mills) 6 Queensland Cyclones 37.43/2 (Burrill, D.Tay)

Women (3.6km)

1 Hanny Allston TAS 14.41 2 Rachel Effeney QLD 16.10 3 Aislinn Prendergast VIC 16.23 4 Natasha Key VIC 16.34 5 Laurina Neumann VIC 17.06 6 Krystal Neumann QLD 17.16 7 Anna Sheldon QLD 17.27 8 Bridget Anderson SA 17.29 9 Lauren Gillis SA 17.43 10 Belinda Lawford ACT 17.55 11 (1) Winnie Oakhill QLD 18.04 12 (2) Nicola Blatchford NSW 18.07 13 Katelyn Effeney QLD 18.21 14 Heather Muir QLD 18.22 15 (3) Alison Burrill QLD 18.24 16 (4) Tara Melhuish ACT 18.25 17 (5) Olivia Sprod SA 18.28 18 Malin Andersson NSW 18.30 19 Clare Brownridge VIC 18.43 20 (6) Hannah Goddard TAS 18.44 21 Mary Fleming VIC 18.46 22 (7) Zoe Dowling TAS 19.10 23 (8) Asha Steer VIC 19.11 24 (9) Melanie Fuller SA 19.18 25 (10) Anna Dowling TAS 19.31 26 Jenny Casanova SA 19.46 27 Susanne Casanova SA 19.54 28 (11) Georgia Jones NSW 19.56 29 Michele Dawson NSW 20.16 30 Pui Fung Chan HKG 21.00 31 Wai Lan Iris Lui HKG 21.11 32 Charmaine Kai Wi Fung HKG 22.01 33= Natasha Sparg WA 22.11 33= Bec Butler TAS 22.11 35 (12) Charlotte Brader SA 22.16 36 Sonia Lawrie TAS 22.30 37 (13) Rebecca Jaffe VIC 22.40 38 Kaitlin Radstaak NSW 22.49 39 (14) Nicola Marshall TAS 23.01 40 Polly Weston WA 23.09 41 (15) Lucy Fleming VIC 23.19 42 (16) Bronte Gannon QLD 23.32 43 Tsz Ying Yu HKG 23.45 44 (17) Rosie Dalheim VIC 24.31 45 (18) Amylee Robertson NSW 27.17 Lanita Steer VIC DNF

Teams - senior

1 Victorian Nuggets 50.03 (Prendergast, Key, L.Neumann) 2 Queensland Cyclones 50.53 (R.Effeney, K.Neumann, Sheldon) 3 Tassie Foresters 52.35 (Allston, Goddard, Z.Dowling) 4 Southern Arrows 53.40 (Anderson, Gillis, Sprod) 5 NSW Stingers 56.33 (Blatchford, Andersson, Jones) 6 Canberra Cockatoos 36.20/2 (Lawford, Melhuish) 7 Western Nomads 22.11/1 (Sparg)

Teams - junior

1 Tassie Foresters 57.25 (Goddard, Z.Dowling, A.Dowling) 2 Queensland Cyclones 60.00 (Oakhill, Burrill, Gannon) 3 Southern Arrows 60.02 (Sprod, Fuller, Brader) 4 Victorian Nuggets 65.10 (A.Steer, Jaffe, L.Fleming) 5 NSW Stingers 65.20 (Blatchford, Jones, Robertson) 6 Canberra Cockatoos 18.25/1 (Melhuish)