National Orienteering League 2004

Round 4, Kooyoora, 27 March

Junior results are given in brackets.

Results

Men (11.9km)

1(1) Julian Dent NSW 82.11 2 Rob Preston NSW 82.40 3 Eric Morris NSW 83.03 4 Ian Meyer NSW 83.58 5 Anthony Scott ACT 85.28 6 Warren Key VIC 85.48 7 Adrian Jackson VIC 88.49 8 Simon Goddard VIC 88.50 9 Stewart Fishwick ACT 88.51 10 Craig Dufty WA 92.47 11 John Toomey WA 93.58 12 Paul Liggins VIC 94.51 13 (2) Conrad Elson TAS 95.54 14 Bruce Arthur VIC 96.02 15 Andy Hogg ACT 96.21 16 (3) Hayden Lebbink VIC 96.27 17 David Colls VIC 96.40 18 (4) Lachlan Hallett SA 99.34 19 Jim Russell VIC 99.49 20 Reuben Smith SA 101.08 21 Bruce Graham ACT 101.15 22 (5) Ryan Smyth TAS 101.53 23 Mark Nemeth QLD 102.02 24 Kerrin Rattray ACT 106.23 25 (6) Chris Naunton VIC 112.32 26 Chris Helliwell ACT 114.01 27 (7) Dane Cavanagh QLD 114.02 28 Jason McCrae ACT 114.33 29 Ian Anderson QLD 114.43 30 Lance Read QLD 122.37 31 (8) Lee Andrewartha TAS 126.03 32 (9) Aaron Dodd VIC 126.07 33 (10) David Brownridge VIC 129.26 34 Craig Feuerherdt VIC 131.27 35 Matthew Schepisi VIC 141.53 36 (11) Rob Fell VIC 141.55 37 Ian Dalton WA 146.38 38 (12) Morten Neve VIC 155.39 39 (13) Gareth Williams SA 175.56 Peter Preston NSW DNF Gareth Candy ACT DNF Scott Simson QLD DNF Murray Scown ACT DNF Glenn Meyer NSW DNF

Teams

1 NSW Stingers 247.54 (Dent, R.Preston, Morris) 2 Victorian Nuggets 263.27 (Key, Jackson, Goddard) 3 Canberra Cockatoos 270.40 (Scott, Fishwick, Hogg) 4 Tassie Foresters 323.50 (Elson, Smyth, Andrewartha) 5 Queensland Cyclones 330.47 (Nemeth, Cavanagh, Anderson) 6 Western Nomads 333.23 (Dufty, Toomey, Dalton) 7 Southern Arrows 376.38 (Hallett, Smith, Williams)

Junior teams

1 Tasmania 323.50 (Elson, Smyth, Andrewartha) 2 Victoria 335.06 (Lebbink, Naunton, Dodd) 3 South Australia 275.30/2 (Hallett, Williams) 4 New South Wales 82.11/1 (Dent) 5 Queensland 114.02/1 (Cavanagh)

Women (7.9km)

1 Orla Murray NSW 63.37 2 Nicki Taws ACT 63.55 3 Allison Jones ACT 65.00 4 Natasha Key VIC 65.14 5 Anna Sheldon QLD 65.15 6 Clare Hawthorne VIC 66.02 7 Cassie Trewin ACT 66.04 8 Tracy Bluett NSW 66.15 9 Susanne Casanova SA 68.26 10 Kathryn Ewels VIC 68.43 11 Danielle Winslow TAS 71.25 12 Rachel West WA 73.50 13 (1) Julia Davies QLD 75.40 14 Grace Elson TAS 76.19 15 (2) Felicity Brown NSW 76.20 16 Cath Chalmers WA 76.27 17 Briohny Davey NSW 76.36 18 Wendy Read QLD 79.08 19 (3) Mace Neve ACT 79.16 20 (4) Erin Post WA 80.33 21 (5) Hanny Allston TAS 81.59 22 (6) Sophie Barker ACT 83.47 23 (7) Ainsley Cavanagh QLD 83.50 24 (8) Jasmine Neve VIC 85.14 25 (9) Zebedy Hallett SA 85.22 26 Hania Lada VIC 87.50 27= Natalie Smith WA 90.36 27= (10) Rebecca Hembrow SA 90.36 29 Jenny Casanova SA 92.34 30 Karen Staudte WA 92.50 31 Nicola Dalheim VIC 92.57 32 (11) Moira Goddard VIC 105.34 33 Sandra Oliver ACT 107.24 Gayle Quantock ACT DNF Vanessa Round SA DNF Sue Neve VIC DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 194.59 (Taws, Jones, Trewin) 2 Victorian Nuggets 199.59 (Key, Hawthorns, Ewels) 3 NSW Stingers 206.12 (Murray, Bluett, Brown) 4 Queensland Cyclones 220.03 (Sheldon, Davies, Read) 5 Tassie Foresters 229.43 (Winslow, Elson, Allston) 6 Western Nomads 230.50 (West, Chalmers, Smith) 7 Southern Arrows 251.36 (S.Casanova, Hembrow, J.Casanova)

Junior teams

1 Queensland 159.30/2 (Davies, Cavanagh) 2 ACT 163.03/2 (M.Neve, Barker) 3 South Australia 175.58/2 (Hallett, Hembrow) 4 Victoria 190.48/2 (J.Neve, Goddard) 5 New South Wales 76.20/1 (Brown) 6 Western Australia 80.33/1 (Post) 7 Tasmania 81.59/1 (Allston)