2006 National Orienteering League

Round 4 (Australian 3-Days Prologue), New Saint Mungo, 14 April

Placings in the Junior division are given in brackets where applicable.

Results

Men (3.0km)

1 David Shepherd ACT 14.47 2 Grant Bluett ACT 14.54 3 Kerrin Rattray SA 15.18 4 Adrian Jackson VIC 15.31 5 Eric Morris NSW 15.43 6 (1) Simon Uppill SA 16.04 7 Rob Preston NSW 16.09 8 Bruce Arthur VIC 16.14 9= Gareth Candy ACT 16.19 9= Stewart Fishwick ACT 16.19 11 Dave Meyer NSW 16.20 12 Ben Rattray SA 16.31 13 Andy Hogg ACT 16.39 14 Peter Preston NSW 17.01 15 Warren Key VIC 17.02 16 Eddie Wymer VIC 17.09 17 Rune Olsen VIC 17.10 18 Ian Meyer NSW 17.11 19 Blair Trewin VIC 17.29 20= Paul Liggins VIC 17.32 20= (2) Chris Naunton VIC 17.32 22 Jukka Oikarinen QLD 17.35 23 Alex Randall VIC 17.42 24 (3) Ryan Smyth TAS 17.49 25 (4) Rhys Challen WA 18.01 26 (5) Evan Barr VIC 18.03 27 (6) Matt Parton NSW 18.05 28 John Toomey WA 18.13 29 Matthew Schepisi VIC 18.14 30 Oskar Booth ACT 18.16 31 (7) Morten Neve VIC 18.23 32 (8) Bryan Keely VIC 18.32 33= (9) James Sheldon QLD 18.33 33= Lee Andrewartha TAS 18.33 35 (10) Rob Fell VIC 18.40 36 Ian Anderson QLD 18.45 37 Glenn Meyer NSW 18.55 38= Adam Scammell VIC 19.01 38= (11) Peter Sheldon QLD 19.01 40 (12) Murray Scown ACT 19.10 41 Torgeir Watne VIC 19.24 42 Dion Keech VIC 19.25 43 Lachlan Hallett SA 19.30 44 Stuart Fell VIC 19.34 45 (13) Louis Elson TAS 19.35 46 David Brownridge VIC 19.38 47 Steven Todkill NSW 19.43 48 Paul Pacque TAS 20.00 49 (14) Kieran Sullivan QLD 20.02 50 John Nieuwenhoven SA 20.11 51 Mark Nemeth QLD 20.16 52 (15) Matt Barratt TAS 20.26 53 Geoff Lawford VIC 20.35 54 (16) Leon Keely VIC 20.39 55 Hayden Lebbink VIC 20.42 56 Dane Cavanagh QLD 20.44 57 (17) Richard Pywell ACT 20.48 58 Lance Read QLD 20.58 59 Jason McCrae ACT 21.16 60 (18) Sebastian Woof TAS 21.50 61 (19) Oliver Mitchell QLD 21.58 62 Craig Feuerherdt VIC 22.07 63 Ian Dalton WA 22.48 64= (20=) Nick Andrewartha TAS 22.57 64= (20=) Matt Hope TAS 22.57 66 (22) Tristan Lee SA 23.06 67 Tyson Hillyard SA 23.15 68 Aaron Dodd VIC 23.41 69 (23) Andrew Slattery SA 24.07 70 (24) Richard D’Abrera ACT 29.22 71 (25) Seb Dunne ACT 31.04 72 Murray Hanna VIC 38.51 73 (26) Thomas Top VIC 41.40 Patrick Saile TAS DNF

Teams – senior

1 Canberra Cockatoos 46.00 (Shepherd, Bluett, Candy) 2 Southern Arrows 47.53 (K.Rattray, Uppill, B.Rattray) 3 NSW Stingers 48.12 (Morris, R.Preston, D.Meyer) 4 Victorian Nuggets 48.47 (Jackson, Arthur, Key) 5 Queensland Cyclones 54.53 (Oikarinen, J.Sheldon, Anderson) 6 Tassie Foresters 55.57 (Smyth, L.Andrewartha, Elson) 7 Western Nomads 59.02 (Challen, Toomey, Dalton)

Teams – junior

1 Victorian Nuggets 53.58 (Naunton, Barr, Neve) 2 Queensland Cyclones 57.36 (J.Sheldon, P.Sheldon, Sullivan) 3 Tassie Foresters 57.50 (Smyth, Elson, Barratt) 4 Southern Arrows 63.17 (Uppill, Lee, Slattery) 5 Canberra Cockatoos 71.02 (Scown, Pywell, Dunne) 6 Western Nomads 18.01/1 (Challen) 7 NSW Stingers 18.05/1 (Parton)

Women (2.8km)

1 Hanny Allston TAS 14.43 2 Anna Quayle ACT 16.20 3 Grace Elson TAS 16.59 4 Jo Allison ACT 17.25 5 Anna Sheldon QLD 17.53 6 Julia Davies QLD 17.56 7 Danielle Winslow TAS 18.03 8 Jasmine Neve VIC 18.22 9 Susanne Casanova SA 18.24 10 Vanessa Round SA 18.35 11 Shannon Jones ACT 18.42 12 (1) Clare Brownridge VIC 18.44 13= Clare Hawthorne VIC 19.06 13= Kirsten Fairfax VIC 19.06 15 Orla Murray NSW 19.21 16 (2) Kellie Whitfield WA 19.26 17 (3) Heather Harding ACT 20.06 18 Felicity Brown NSW 20.16 19 Ilka Barr VIC 20.31 20 Wendy Read QLD 20.33 21 Catherine Murphy NSW 20.41 22 (4) Laurina Neumann QLD 20.47 23 (5) Ainsley Cavanagh QLD 20.56 24 Cath Chalmers WA 21.06 25 Erin Post WA 21.11 26 Karen Staudte WA 21.29 27 Kathryn Ewels VIC 21.33 28 (6) Bridget Anderson QLD 21.45 29 Clare Leung QLD 21.46 30 Phoebe Dent NSW 22.27 31 (7) Sarah Dunnage WA 22.33 32 (8) Sophie Barker ACT 22.35 33 Zoe Radford SA 22.39 34 (9) Ineka Booth ACT 22.44 35 Briohny Davey NSW 22.48 36 (10) Mallory Hughes SA 23.16 37 (11) Jess Davis TAS 23.31 38 (12) Kristen Walker ACT 24.15 39 Clare Murphy NSW 24.59 40 (13) Kendal Sutherland WA 25.39 41 (14) Heather McDonald ACT 26.00 42 Louise Fairfax VIC 26.07 43 (15) Aislinn Prendergast VIC 26.32 44 (16) Nadine Cejka ACT 26.55 45 (17) Rebecca Snare TAS 32.13 46 (18) Alice Moore ACT 35.18 47 (19) Rebecca White WA 51.54 Emma Warren TAS DNF

Teams – senior

1 Tassie Foresters 49.45 (Allston, Elson, Winslow) 2 Canberra Cockatoos 52.27 (Quayle, Allison, Jones) 3 Victorian Nuggets 56.12 (Neve, Brownridge, Hawthorne) 4 Queensland Cyclones 56.22 (Sheldon, Davies, Read) 5 Southern Arrows 60.15 (Casanova, Round, Hughes) 6 NSW Stingers 60.18 (Murray, Brown, Catherine Murphy) 7 Western Nomads 61.43 (Whitfield, Chalmers, Post)

Teams – junior

1 Queensland Cyclones 63.28 (Neumann, Cavanagh, Anderson) 2 Canberra Cockatoos 65.25 (Harding, Barker, Booth) 3 Western Nomads 67.38 (Whitfield, Dunnage, Sutherland) 4 Victorian Nuggets 45.16/2 (Brownridge, Prendergast) 5 Tassie Foresters 55.44/2 (Davis, Snare) 6 Southern Arrows 23.16/1 (Hughes)