2010 SILVA National Orienteering League

Round 4 (Australian 3-Days Prologue), ADFA, 2 April

Junior placings are given in brackets.

Results

Men (3.5km)

1 Julian Dent NSW 15.14 2 Simon Uppill SA 15.58 3 David Shepherd ACT 16.36 4 Bruce Arthur VIC 16.53 5 Ben Rattray SA 17.09 6 Ian Meyer NSW 17.19 7 Chris Naunton VIC 17.28 8 Matt Parton NSW 17.29 9 (1) Leon Keely VIC 17.36 10 (2) Josh Blatchford NSW 17.38 11 (3) Oliver Poland ACT 17.39 12 (4) James Robertson VIC 17.41 13 (5) Oscar Phillips TAS 17.44 14 (6) Robert Bennett NSW 17.45 15= Eric Morris NSW 17.46 15= Bryan Keely VIC 17.46 17 (7) Max Neve VIC 17.54 18 Rob Preston NSW 17.57 19= Reuben Smith SA 18.07 19= (8) Lachlan Dow ACT 18.07 21 Kieran Sullivan QLD 18.14 22 Murray Scown ACT 18.15 23 (9) Ian Lawford ACT 18.19 24 (10) Oliver Crosato QLD 18.21 25 Oliver Mitchell QLD 18.24 26 Boris Granovskiy USA 18.30 27= Patrick Saile TAS 18.32 27= (11) Oscar McNulty WA 18.32 29 (12) Kasimir Gregory NSW 18.35 30 Dave Meyer NSW 18.43 31 (13) Alex Massey NSW 18.45 32 Geoff Stacey ACT 18.46 33 Morten Neve VIC 19.00 34 Lachlan Hallett SA 19.10 35 Jim Russell VIC 19.11 36 (14) Callum Fagg TAS 19.18 37 Steven Todkill NSW 19.28 38= Anthony Scott ACT 19.29 38= Simon Goddard VIC 19.29 40 (15) Aaron Breed QLD 19.31 41 (16) Tom Goddard TAS 19.32 42= (17) Graeme Rennie CAN 19.33 42= Kerrin Rattray SA 19.33 44 (18) Riordan Dose SA 19.34 45= (19) Kurt Neumann QLD 19.38 45= Lorenzo Calabro QLD 19.38 47 (20) Thomas Carter NSW 19.41 48 Andrew Hill NSW 19.42 49 Seb Dunne ACT 19.50 50 Blair Trewin VIC 19.58 51 (21) Todd Neve VIC 20.00 52 (22) Huon Wilson NSW 20.02 53 Nick Andrewartha TAS 20.13 54 John Toomey WA 20.19 55 Ben Corry WA 20.28 56 Mathieu McGuire QLD 20.43 57 (23) Joshua Neumann QLD 20.47 58 David Brownridge VIC 20.51 59 Aaron Dodd VIC 21.16 60 Ian Anderson TAS 21.19 61 (24) Stuart Lawrie TAS 21.20 62 (25) Rory McComb SA 21.32 63 Chris Helliwell ACT 21.34 64 (26) Richard Hyslop ACT 21.43 65 Darren Meeking VIC 21.44 66 Tom Landon-Smith ACT 22.11 67 (27) Chris Firman QLD 22.33 68 Matthew Purcell ACT 22.40 69 (28) Tom Dose SA 22.45 70 David Lacey QLD 22.54 71 John Nieuwenhoven SA 22.55 72 (29) Karl Bicevskis TAS 23.53 73 (30) Luke Poland ACT 24.10 74 (31) Paul de Jongh ACT 24.26 75 (32) Luke Hazell SA 25.53 76 Mike Post WA 26.19 77 (33) Glen Charlton NSW 26.57 78 (34) Boadhan Gregory NSW 27.34 79 (35) Alex Orr NSW 33.02 80 (36) Bill Mann WA 49.24 Andrew Warwick QLD DNF Jonathan Sutcliffe VIC DNF Mark Gregson QLD DNF Evan Barr VIC DNF Rob Fell VIC DNF Peter Preston NSW DNF

Teams senior

1 NSW Stingers 50.02 (Dent, I.Meyer, Parton) 2 Southern Arrows 51.14 (Uppill, B.Rattray, Smith) 3 Victorian Nuggets 51.57 (Arthur, Naunton, L.Keely) 4 Canberra Cockatoos 52.58 (Shepherd, Dow, Scown) 5 Queensland Cyclones 54.59 (Sullivan, Crosato, Mitchell) 6 Tassie Foresters 55.34 (Phillips, Saile, Fagg) 7 Western Nomads 59.19 (McNulty, Toomey, Corry)

Teams junior

1 Victorian Nuggets 53.11 (L.Keely, Robertson, Max Neve) 2 NSW Stingers 53.58 (Blatchford, Bennett, K.Gregory) 3 Tassie Foresters 56.34 (Phillips, Fagg, T.Goddard) 4 Queensland Cyclones 57.31 (Crosato, Breed, K.Neumann) 5 Canberra Cockatoos 58.09 (Dow, Lawford, Hyslop) 6 Southern Arrows 63.51 (R.Dose, McComb, T.Dose) 7 Western Nomads 67.56/2 (McNulty, Mann)

Women (3.2km)

1 Jasmine Neve VIC 17.50 2 Rachel Effeney QLD 17.54 3 Susanne Casanova SA 18.36 4 Mace Neve ACT 18.38 5 Vanessa Round SA 18.47 6 Aislinn Prendergast VIC 18.59 7 Felicity Brown NSW 19.12 8 Lauren Gillis SA 19.21 9 Sophie Barker VIC 19.32 10 Ilka Barr VIC 19.40 11 Laurina Neumann QLD 19.42 12 Bridget Anderson QLD 19.54 13 Brownyn Steele NSW 20.10 14 (1) Sarah Buckerfield TAS 20.19 15 Zoe Radford VIC 20.23 16= Kathryn Ewels VIC 20.24 16= Eva Tiselius SWE 20.24 18 Lucy McGarva NSW 20.39 19 (2) Lilian Burrill QLD 20.40 20 Jo Allison ACT 20.54 21 (3) Georgia Parsons ACT 20.56 22 Rachel West WA 21.14 23 Erin Post WA 21.35 24 Clare Brownridge VIC 21.45 25 (4) Brea Pearce TAS 21.46 26 Jenny Casanova SA 22.07 27 Cath Chalmers WA 22.10 28 Thorlene Egerton VIC 22.16 29 (5) Eleanor Ross NSW 22.21 30 (6) Emily Prudhoe NSW 22.38 31 (7) Katelyn Effeney QLD 22.43 32 (8) Claire Butler TAS 22.46 33 (9) Michele Dawson NSW 23.12 34 (10) Mary Fleming VIC 23.24 35 Catherine Murphy NSW 23.34 36 Sandra Oliver ACT 23.41 37 (11) Rebecca Phillips TAS 23.51 38 Ainsley Cavanagh QLD 23.53 39 (12) Krystal Neumann QLD 24.03 40 Jen Graham-Taylor WA 24.16 41 (13) Emily Cantwell QLD 24.35 42 (14) Rebekah Sunley VIC 24.52 43 (15) Heather Muir QLD 25.10 44 (16) Amy Buckerfield TAS 25.43 45 (17) Emma Campbell TAS 26.03 46 Heather McDonald ACT 26.08 47 (18) Isobel Cusick TAS 26.13 48 (19) Naomi Mitchell ACT 26.46 49 Bethany Thompson ACT 27.32 50 (20) Jasmine Sunley VIC 27.49 51 (21) Sarah Mitchell TAS 28.29 52 (22) Brooke Pye QLD 28.57 53 (23) Jessie West TAS 29.24 54 Anna Sheldon QLD 29.25 55 Jessica Fuller-Smith TAS 30.24 56 (24) Hannah Bragg ACT 32.08 57 (25) Katie Doyle QLD 32.50 Shannon Jones ACT DNF Tracy Marsh NSW DNF Belinda Lawford ACT DNF Wendy Read QLD DNF Tamara Orr NSW DNF

Teams senior

1 Victorian Nuggets 56.21 (J.Neve, Prendergast, Barker) 2 Southern Arrows 56.34 (S.Casanova, Round, Gillis) 3 Queensland Cyclones 57.30 (Effeney, L.Neumann, Anderson) 4 NSW Stingers 60.01 (Brown, Steele, McGarva) 5 Canberra Cockatoos 60.28 (M.Neve, Allison, Parsons) 6 Tassie Foresters 64.51 (S.Buckerfield, Pearce, Butler) 7 Western Nomads 64.59 (West, Post, Chalmers)

Teams junior

1 Tassie Foresters 64.51 (S.Buckerfield, Pearce, Butler) 2 Queensland Cyclones 67.26 (Burrill, K.Effeney, K.Neumann) 3 NSW Stingers 69.11 (Ross, Prudhoe, Dawson) 4 Victorian Nuggets 76.05 (Fleming, R.Sunley, J.Sunley) 5 Canberra Cockatoos 79.50 (Parsons, Mitchell, Bragg)