2011 SILVA National Orienteering League

Round 4 (Australian 3-Days Prologue), Umuna, 22 April

Junior placings are given in brackets.

Results

Men (2.5km)

1 (1) Ian Lawford ACT 11.45 2 Simon Uppill SA 11.54 3 Murray Scown ACT 12.02 4 Rob Preston NSW 12.16 5 Bruce Arthur VIC 12.33 6 (2) Oliver Poland ACT 12.39 7 (3) Oscar McNulty WA 12.42 8 Evan Barr VIC 12.57 9 Eric Morris NSW 12.58 10 (4) Josh Blatchford NSW 12.59 11 Rob Jessop NZL 13.07 12 Grant Bluett ACT 13.27 13 (5) Max Neve VIC 13.42 14 (6) James Robertson VIC 13.46 15= Steven Todkill NSW 13.49 15= Jim Russell VIC 13.49 17 (7) Stuart Lawrie TAS 14.00 18= (8) Lachlan Dow ACT 14.03 18= Lachlan Hallett SA 14.03 20 (9) Kasimir Gregory NSW 14.05 21 Ricky Thackray WA 14.39 22= Ben Corry WA 14.40 22= (10) Kurt Neumann QLD 14.40 24 Craig Dufty WA 14.41 25 Blair Trewin VIC 14.42 26 Steve Fletcher WA 14.45 27 John Toomey WA 14.46 28 (11) Bill Mann WA 14.49 29 John Nieuwenhoven SA 14.52 30 (12) Oscar Phillips TAS 15.00 31 (13) Aaron Breed VIC 15.13 32 (14) Richard Hyslop ACT 15.49 33 Glenn Meyer WA 16.05 34 Graham Braid WA 16.24 35 (15) Oliver Crosato QLD 16.50 36 Paul Williams WA 17.56 37 (16) Matthew Hill NSW 18.22 38 (17) Rory McComb SA 19.11 39 (18) Luke Hazell SA 20.42 40 (19) Bryn McComb SA 20.47 41 Ian Dalton WA 20.56 42 Andre Morkel WA 22.23 43 (20) Lewis Berkholz NSW 24.46 Brodie Nankervis TAS DNF

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 36.26 (Lawford, Scown, Poland) 2 NSW Stingers 38.13 (Preston, Morris, Blatchford) 3 Victorian Nuggets 39.12 (Arthur, Barr, Neve) 4 Southern Arrows 40.49 (Uppill, Hallett, Nieuwenhoven) 5 Western Nomads 42.01 (McNulty, Thackray, Corry) 6 Tassie Foresters 29.00/2 (Lawrie, Phillips) 7 Queensland Cyclones 31.30/2 (Neumann, Crosato)

Teams junior

1 Canberra Cockatoos 38.27 (Lawford, Poland, Dow) 2 Victorian Nuggets 42.41 (Neve, Robertson, Breed) 3 NSW Stingers 45.26 (Blatchford, Gregory, Hill) 4 Southern Arrows 60.40 (R.McComb, Hazell, B.McComb) 5 Western Nomads 27.31/2 (McNulty, Mann) 6 Tassie Foresters 29.00/2 (Lawrie, Phillips) 7 Queensland Cyclones 31.30/2 (Neumann, Crosato)

Women (2.2km)

1 Jasmine Neve VIC 13.13 2 Mace Neve ACT 13.27 3 Anna Sheldon QLD 14.05 4 Susanne Casanova SA 14.21 5= Vanessa Round SA 14.22 5= Tracy Marsh NSW 14.22 7 Shannon Jones ACT 14.31 8 Kathryn Ewels VIC 14.34 9 Aislinn Prendergast VIC 15.30 10 Cath Chalmers NSW 15.32 11 Bridget Anderson QLD 15.41 12 Rachel West WA 15.42 13 Erin Post WA 15.46 14= Jenny Casanova SA 15.52 14= (1) Belinda Lawford ACT 15.52 16 Rachel Effeney QLD 16.04 17 (2) Krystal Neumann QLD 16.34 18 Laurina Neumann QLD 16.49 19 (3) Claire Butler TAS 17.03 20 (4) Georgia Parsons ACT 17.18 21 (5) Lilian Burrill QLD 17.48 22 Sarah Buckerfield TAS 17.54 23 Kellie Whitfield WA 17.55 24 (6) Katelyn Effeney QLD 18.13 25 (7) Jacqui Doyle QLD 18.25 26 Isobel Cusick TAS 18.31 27 (8) Emma Campbell TAS 19.15 28 (9) Michele Dawson NSW 19.28 29 Wendy Read QLD 19.43 30 Briohny Seaman NSW 20.02 31 (10) Amy Buckerfield TAS 20.09 32 (11) Heather Muir QLD 21.28 33 (12) Rebecca Freese QLD 21.41 34 Jen Graham-Taylor WA 21.48 35 (13) Rebecca Butler TAS 22.21 36= (14=) Mary Fleming VIC 22.37 36= (14=) Emily Prudhoe NSW 22.37 38 (16) Jessie West TAS 23.16 39 (17) Sally-Anne Henderson NSW 26.27 40 (18) Alinta Merrotsy NSW 28.12

Teams senior

1 Victorian Nuggets 43.17 (J.Neve, Ewels, Prendergast) 2 Canberra Cockatoos 43.50 (M.Neve, Jones, Lawford) 3 Southern Arrows 44.35 (S.Casanova, Round, J.Casanova) 4 Queensland Cyclones 45.50 (Sheldon, Anderson, R.Effeney) 5 NSW Stingers 49.22 (Marsh, Chalmers, Dawson) 6 Western Nomads 49.23 (West, Post, Whitfield) 7 Tassie Foresters 53.28 (C.Butler, S.Buckerfield, Cusick)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 52.35 (K.Neumann, Burrill, K.Effeney) 2 Tassie Foresters 56.27 (C.Butler, Campbell, A.Buckerfield) 3 NSW Stingers 68.32 (Dawson, Prudhoe, Henderson) 4 Canberra Cockatoos 33.10/2 (Lawford, Parsons) 5 Victorian Nuggets 22.37/1 (Fleming)
bb