2012 SILVA National Orienteering League

Round 4 (Australian 3-Days Prologue), Wilmot’s Waterhole, 6 April

Results in the junior division are given in brackets.

Results

Men (2.8km)

1 Simon Uppill SA 15.09 2 David Shepherd ACT 15.26 3 Matthew Crane ACT 15.38 4 (1) Oscar McNulty WA 15.57 5 (2) Ian Lawford ACT 16.04 6 Josh Blatchford NSW 16.10 7 Bryan Keely VIC 16.24 8 (3) Brodie Nankervis TAS 16.28 9 Murray Scown ACT 16.31 10 (4) Oliver Poland ACT 16.36 11 Matthew Parton NSW 16.52 12 (5) Alex Massey NSW 17.09 13 Bruce Arthur VIC 17.21 14 (6) Shaun McDonough TAS 17.36 15 Eric Morris NSW 17.37 16 Lachlan Hallett SA 17.43 17 Evan Barr VIC 17.57 18 (7) Aaron Breed VIC 17.59 19 (8) Henry McNulty WA 18.06 20 (9) Todd Neve VIC 18.30 21 (10) Andrew Barnett ACT 18.35 22 Warren Key VIC 18.51 23 Oliver Mitchell QLD 18.56 24 Blair Trewin VIC 19.17 25 (11) Kurt Neumann QLD 19.18 26 Geoff Stacey ACT 19.21 27 Mathieu McGuire QLD 19.22 28 (12) James Robertson VIC 19.30 29 (13) Stuart Lawrie TAS 19.40 30 David Brownridge VIC 20.01 31 (14) Angus Roberts NSW 20.11 32 Craig Dufty WA 20.15 33 (15) David Tay QLD 20.19 34 (16) Matt Doyle VIC 20.32 35 Jim Russell VIC 20.33 36 Oliver Crosato QLD 20.41 37 (17) Ashley Nankervis TAS 20.47 38 Matthew Schepisi VIC 20.54 39 Lee Andrewartha TAS 21.11 40 David Colls VIC 21.12 41 Tim Effeney QLD 21.18 42 (18) Matthew Hill NSW 21.45 43 (19) Callum Roberts NSW 22.45 44 (20) Huon Wilson NSW 22.55 45 Simon Mee QLD 22.56 46 Kieran Sullivan QLD 23.31 47 Nick Andrewartha TAS 24.26 48 Boadhan Gregory NSW 26.46 49 Harry Mee QLD 27.20 50 Matthew Ryder QLD 28.13 51 Andre Morkel WA 30.01 Laurent Devaud NCL DNF Kasimir Gregory NSW DNF James Sheldon QLD DNF Chris Firman QLD DNF Ivan Komyshan WA DNF Aaron Simson-Woods QLD DNF

Teams – senior

1 Canberra Cockatoos 47.08 (Shepherd, Crane, Lawford) 2 NSW Stingers 50.11 (Blatchford, Parton, Massey) 3 Victorian Nuggets 51.42 (Keely, Arthur, Barr) 4 Tassie Foresters 53.44 (B.Nankervis, McDonough, Lawrie) 5 Western Nomads 54.18 (O.McNulty, H.McNulty, Dufty) 6 Queensland Cyclones 57.36 (Mitchell, Neumann, McGuire) 7 Southern Arrows 32.52/2 (Uppill, Hallett)

Teams – junior

1 Canberra Cockatoos 51.15 (Lawford, Poland, Barnett) 2 Tassie Foresters 53.44 (B.Nankervis, McDonough, Lawrie) 3 Victorian Nuggets 55.59 (Breed, Neve, Robertson) 4 NSW Stingers 59.05 (Massey, Roberts, Hill) 5 Western Nomads 34.03/2 (O.McNulty, H.McNulty) 6 Queensland Cyclones 39.37/2 (Neumann, Tay)

Women (2.3km)

1 Grace Crane TAS 15.10 2 Vanessa Round SA 15.13 3 Rachel Effeney QLD 17.06 4 Laurina Neumann QLD 17.10 5 Susanne Casanova SA 17.18 6 Aislinn Prendergast VIC 17.28 7 Jasmine Neve VIC 17.42 8 Bridget Anderson QLD 17.59 9 (1) Lilian Burrill QLD 18.24 10 Tracy Marsh NSW 18.33 11 Ilka Barr VIC 18.52 12 Rachel West WA 19.16 13 Lauren Gillis SA 20.00 14 (2) Michele Dawson NSW 20.11 15= (3) Mary Fleming VIC 20.45 15= Natasha Key VIC 20.45 17 Belinda Lawford ACT 21.00 18 Katelyn Effeney QLD 21.04 19 (4) Alison Burrill QLD 21.14 20 Jenny Casanova SA 21.26 21 (5) Jacqui Doyle ACT 21.32 22 Brea Pearce TAS 21.38 23 Kellie Whitfield WA 21.45 24 (6) Shea-Cara Hammond ACT 21.51 25 (7) Heather Muir QLD 22.05 26 Leida Williams TAS 22.13 27 (8) Nicola Blatchford NSW 22.18 28 Ainsley Cavanagh TAS 23.06 29 (9) Emily Cantwell QLD 24.01 30 (10) Amy Buckerfield TAS 24.09 31 Brooke Pye QLD 25.04 32 (11) Rebecca Butler TAS 26.05 33 (12) Jessie West TAS 30.04

Teams – senior

1 Queensland Cyclones 52.15 (R.Effeney, Neumann, Anderson) 2 Southern Arrows 52.31 (Round, S.Casanova, Gillis) 3 Victorian Nuggets 54.02 (Prendergast, Neve, Barr) 4 Tassie Foresters 59.01 (Crane, Pearce, Williams) 5 NSW Stingers 61.02 (Marsh, Dawson, Blatchford) 6 Canberra Cockatoos 64.23 (Lawford, Doyle, Hammond) 7 Western Nomads 41.01/2 (West, Whitfield)

Teams – junior

1 Queensland Cyclones 61.43 (L.Burrill, A.Burrill, Cantwell) 2 Tassie Foresters 80.18 (Buckerfield, Butler, West) 3 NSW Stingers 42.29/2 (Dawson, Blatchford) 4 Canberra Cockatoos 43.23/2 (Doyle, Hammond) 5 Victorian Nuggets 20.45/1 (Fleming)