National Orienteering League 2000

Round 7 (Australian Short Distance Championships), Cantara Dunes, 13 May

Results

Heats

Men (first 7 qualify)

Heat 1

1 Lorenzo Calabro ALL/Q 27.36 2 Blair Trewin VIC 28.03 3 Scott Simson ALL/Q 28.04 4 Reuben Smith SA 28.30 5 Rob Preston NSW 29.08 6 Gareth Candy WA 30.44 7 Kerrin Rattray SA 30.47 8 John Toomey WA 31.00 9 Jon McComb SA 31.05 10 Craig Dufty WA 31.58 11 Lachlan Hallett SA 32.08 12 Miguel Clark SA 36.04

Heat 2

1 Jock Davis NSW 28.23 2 Michael White SA 28.51 3 Andy Hogg WA 29.16 4 Jim Russell VIC 29.23 5 Bruce Arthur SA 29.54 6 David Brickhill-Jones ALL/T 31.20 7 Eric Morris NSW 31.31 8 Ben Schulz ALL/Q 31.34 9 Ben Rattray SA 31.56 10 Eoin Rothery WA 33.26 11 Matthew Schepisi VIC 35.54

Women (first 5 qualify)

Heat 1

1 Karen Staudte WA 28.38 2 Kathryn Ewels VIC 29.26 3 Susanne Casanova SA 31.07 4 Heather Smith SA 33.33 5 Julie Calder NSW 37.55 6 Zoe Radford SA 39.06 7 Cath Chalmers WA 39.52 Lian Prendergast VIC DNF Catherine Loye SA DNF

Heat 2

1 Orla Murray NSW 29.03 2 Amber Tomas SA 29.44 3 Jenny Casanova SA 31.16 4 Danielle Winslow ALL/T 31.39 5 Rachel West WA 34.41 6 Natalie Smith WA 41.16 7 Naomi Francis SA 41.40 8 Clemmie Thompson VIC 50.32

Finals

(Placings in brackets indicate placings in M/W20 for those eligible)

Men A

1 Reuben Smith SA 25.24 2 Rob Preston NSW 25.53 3 Eric Morris NSW 26.23 4 Jock Davis NSW 26.42 5 Gareth Candy WA 27.32 6 Blair Trewin VIC 27.33 7 Scott Simson ALL/Q 27.42 8 Andy Hogg WA 28.08 9 Bruce Arthur SA 28.30 10 Lorenzo Calabro ALL/Q 28.48 11 (1) David Brickhill-Jones ALL/T 31.22 12 Jim Russell VIC 33.30 13 (2) Kerrin Rattray SA 34.30 14 (3) Michael White SA 43.49

Men B

1 John Toomey WA 26.24 2 Craig Dufty WA 27.32 3 (4) Matthew Schepisi VIC 29.28 4 Ben Schulz ALL/Q 31.07 5 Eoin Rothery WA 32.31 6 Miguel Clark SA 38.01 7 Ben Rattray SA 40.24 8 Jon McComb NSW 45.08 Lachlan Hallett SA DNF

Teams

1 NSW Stingers 9 (Preston, Morris, Davis) 2 Southern Arrows 22 (Smith, Arthur, K.Rattray) 3 Western Nomads 28 (Candy, Hogg, Toomey) 4 Allies 28 (Simson, Calabro, Brickhill-Jones) 5 Victorian Nuggets 35 (Trewin, Russell, Schepisi)

Women

A Final

1 Danielle Winslow ALL/T 28.19 2 Susanne Casanova SA 28.46 3 Karen Staudte WA 29.32 4 Julie Calder NSW 30.04 5 Heather Smith SA 30.47 6 Orla Murray NSW 31.55 7 Rachel West WA 32.32 8 Jenny Casanova SA 33.03 9 (1) Amber Tomas SA 33.44 10 (2) Kathryn Ewels VIC 33.50

B Final

1 Natalie Smith WA 28.51 2 Cath Chalmers WA 30.32 3 (3) Clemmie Thompson VIC 34.41 4 (4) Zoe Radford SA 35.29 Naomi Francis SA DNF

Teams

1 Southern Arrows 7 (S.Casanova, Smith) 2 Western Nomads 10 (Staudte, West) 3 NSW Stingers 10 (Calder, Murray) 4 Victorian Nuggets 23 (Ewels, Thompson)