2004 National Orienteering League

Round 7 (Day 1, Australian 3-Days), Old Hidden Vale, 10 April

Results

Men (5.9km)

1 Eric Morris NSW 35.07 2 Rob Preston NSW 35.21 3 Tom Quayle ACT 35.33 4 David Shepherd ACT 36.36 5 Julian Dent NSW 37.04 6 Reuben Smith SA 37.17 7 Bruce Arthur VIC 38.06 8 Craig Dufty WA 38.40 9 Warren Key VIC 38.59 10= Anthony Scott ACT 39.07 10= Stewart Fishwick ACT 39.07 12 Ian Meyer NSW 39.22 13 Adrian Jackson VIC 39.37 14 Andrew Hill NSW 39.44 15 Gareth Candy ACT 39.54 16 Blair Trewin VIC 41.09 17 Jim Russell VIC 42.44 18 Kerrin Rattray ACT 42.49 19 Nathan Lawley QLD 43.08 20 Simon Goddard VIC 43.28 21 John Toomey WA 43.40 22 Glenn Meyer NSW 44.35 23 Scott Simson QLD 45.01 24 Torgeir Watne QLD 45.17 25 Peter Preston NSW 45.30 26 Mark Nemeth QLD 48.00 27 Ian Anderson QLD 48.18 28 Paul Liggins VIC 50.19 29 Lance Read QLD 51.52 30 Michael Derlacki ACT 52.19 31 Matthew Schepisi VIC 53.18 32 Miguel Clark SA 57.17 33 Ian Dalton WA 58.17 34 Matthew Bourke QLD 67.17 James Williams GBR DNF

Teams

1 NSW Stingers 107.32 (Morris, R.Preston, Dent) 2 Canberra Cockatoos 111.16 (Quayle, Shepherd, Fishwick) 3 Victorian Nuggets 117.42 (Arthur, Key, Jackson) 4 Queensland Cyclones 133.26 (Lawley, Simson, Watne) 5 Western Nomads 140.37 (Dufty, Toomey, Dalton) 6 Southern Arrows 94.34/2 (Smith, Clark)

Women (5.0km)

1 Jo Allison ACT 36.27 2 Nicki Taws ACT 39.13 3 Susanne Casanova SA 39.55 4 Allison Jones ACT 40.31 5 Kathryn Ewels VIC 40.44 6 Natasha Key VIC 41.29 7 Orla Murray NSW 41.38 8 Anna Sheldon QLD 41.58 9 Danielle Winslow TAS 42.21 10 Grace Elson TAS 42.53 11 Hanny Allston TAS 43.13 12 Tracy Bluett NSW 43.25 13 Wendy Read QLD 45.05 14 Clare Hawthorne VIC 45.07 15 Rachel West WA 47.32 16 Briohny Davey NSW 49.37 17 Thor Egerton QLD 51.02 18 Karen Staudte WA 51.42 19 Cath Chalmers WA 55.14 20 Belinda Allison ACT 55.59 21 Hania Lada VIC 56.38 22 Ruth Schulz QLD 56.52 23 Leida Williams WA 59.13 24 Sarah Noot GBR 60.23

Teams

1 Canberra Cockatoos 116.11 (J.Allison, Taws, Jones) 2 Victorian Nuggets 127.20 (Ewels, Key, Hawthorne) 3 Tassie Foresters 128.27 (Winslow, Elson, Allston) 4 NSW Stingers 134.40 (Murray, Bluett, Davey) 5 Queensland Cyclones 138.05 (Sheldon, Read, Egerton) 6 Western Nomads 154.28 (West, Staudte, Chalmers)

Junior National Orienteering League, Round 5

Men (5.0km)

1 Conrad Elson TAS 36.18 2 Lachlan Hallett SA 36.57 3 Murray Scown ACT 41.59 4 Simon Uppill SA 42.02 5 Hayden Lebbink VIC 43.45 6 Louis Elson TAS 43.48 7 Lee Andrewartha TAS 43.52 8 Kieran Sullivan QLD 44.05 9 Chris Naunton VIC 45.18 10 Aaron Dodd VIC 46.18 11 Matthew Hope TAS 48.26 12 Ryan Smyth TAS 48.28 13 Peter Sheldon QLD 49.00 14 Rhys Challen WA 50.09 15 Calvin Deacon QLD 51.12 16 Aaron Simson-Woods QLD 51.24 17 Steven Cusworth VIC 51.25 18 Matthew Parton NSW 51.28 19 Cody Whitfield WA 52.31 20 Daniel Orr NSW 55.16 21 Luke Topfer TAS 56.12 22 Tim Denham NSW 62.58 23 Philip Watt NSW 64.03 24 Richard Pywell ACT 64.18 25 Patrick Murphy NSW 65.22 26 Mathieu McGuire QLD 65.59 27 Matt Ryder QLD 68.19 28 Jamie Dougall QLD 70.16 29 David Hudson VIC 74.05 Rob Fell VIC DNF

Teams

1 Tasmania 123.58 (C.Elson, L.Elson, Andrewartha) 2 Victoria 135.21 (Lebbink, Naunton, Dodd) 3 Queensland 144.17 (Sullivan, Sheldon,Deacon) 4 New South Wales 169.42 (Parton, Orr, Denham) 5 South Australia 78.59/2 (Hallett, Uppill) 6 Western Australia 102.40/2 (Challen, Whitfield) 7 ACT 106.17/2 (Scown, Pywell)

Women (3.2km)

1 Julia Davies QLD 25.38 2 Ilka Barr VIC 26.47 3 Zebedy Hallett SA 27.21 4 Erin Post WA 28.26 5 Ainsley Cavanagh QLD 29.26 6 Jasmine Neve VIC 30.26 7 Kellie Whitfield WA 30.42 8 Mace Neve ACT 30.48 9 Moira Goddard VIC 30.51 10 Felicity Brown NSW 30.57 11 Vanessa Round SA 31.49 12 Sophie Barker ACT 32.24 13 Ellie Haas TAS 32.37 14 Anthea Barrow TAS 33.10 15 Ceridwen Challen WA 35.08 16 Alice Prudhoe NSW 36.32 17 Melanie Simpson ACT 37.54 18 Rosa Monsour QLD 41.00 19 Clare Murphy NSW 42.35 20 Jess Smith TAS 45.27 21 Kirrilee Russell NSW 46.58 22 Claire Hawkins QLD 47.39 23 Rachel Edmonds VIC 48.38 24 Amy Gibbens QLD 49.05 25 Claire Dawson NSW 51.39 26 Rachel Scott SA 59.40 27 Jacqueline Wood QLD 64.40 28 Sarah Jarvis QLD 69.23 29 April Freese QLD 93.22

Teams

1 Victoria 88.01 (Barr, J.Neve, Goddard) 2 Western Australia 94.16 (Post, Whitfield, Challen) 3 Queensland 96.04 (Davies, Cavanagh, Monsour) 4 ACT 101.06 (M.Neve, Barker, Simpson) 5 New South Wales 110.04 (Brown, Prudhoe, Murphy) 6 Tasmania 111.14 (Haas, Barrow, Smith) 7 South Australia 118.50 (Hallett, Round, Scott)