National Orienteering League 2005

Round 7 (ASC Galaxy), Sydney Park, 25 April

Results

Junior division results are given in brackets.

Men (3.5km)

1 Grant Bluett ACT 13.56 2 (1) Julian Dent NSW 14.06 3 Tom Quayle ACT 14.10 4 David Shepherd ACT 14.15 5 Rune Olsen VIC 14.35 6 Eric Morris NSW 14.54 7 Ben Rattray SA 15.00 8 Kerrin Rattray SA 15.16 9 Gareth Candy ACT 15.19 10 Ian Anderson QLD 15.25 11 Bruce Arthur VIC 15.26 12 Andy Hill NSW 15.31 13= Robert Molnar VIC 15.35 13= Rob Preston NSW 15.35 15= Jock Davis NSW 15.53 15= Jim Russell VIC 15.53 17 Ian Meyer NSW 15.58 18 Lachlan Hallett SA 16.00 19= Craig Dufty WA 16.11 19= (2) David Meyer NSW 16.11 21 Nino Calabro QLD 16.36 22 Peter Preston NSW 16.51 23 Blair Trewin VIC 16.56 24 (3) Chris Naunton VIC 17.22 25 Lance Read QLD 17.38 26 Jason McCrae ACT 17.51 27 Matthew Bourke QLD 18.08 Sebastien Dunne ACT DNF

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 42.21 (Bluett, Quayle, Shepherd) 2 NSW Stingers 44.31 (Dent, Morris, Hill) 3 Victorian Nuggets 45.36 (Olsen, Arthur, Molnar) 4 Southern Arrows 46.16 (B.Rattray, K.Rattray, Hallett) 5 Queensland Cyclones 49.39 (Anderson, Calabro, Read) 6 Western Nomads 16.11/1 (Dufty)

Teams junior

1 New South Wales 30.17/2 (Dent, D.Meyer) 2 Victoria 17.22/1 (Naunton)

Women (3.0km)

1 Anna Danielsson ACT 15.25 2 Tracy Bluett NSW 15.29 3 Jo Allison ACT 15.31 4 (1) Hanny Allston TAS 15.43 5 Julia Davies QLD 15.59 6= Mace Neve ACT 16.35 6= Grace Elson TAS 16.35 8 Rachel West WA 16.45 9 Anna Sheldon QLD 17.06 10 Wendy Read QLD 17.07 11 Susanne Casanova SA 17.08 12= Felicity Brown NSW 17.27 12= (2) Erin Post WA 17.27 14 Briohny Davey NSW 17.31 15 Thorlene Egerton QLD 17.41 16 Orla Murray NSW 17.54 17 (3) Jasmine Neve VIC 17.58 18 Cath Chalmers WA 18.09 19 Hania Lada VIC 18.59 20 Catherine Murphy NSW 19.11 21 (4) Ainsley Cavanagh QLD 19.21 22 Anthea Barrow TAS 20.00 23 Moira Goddard VIC 20.09 24 (5) Mari Troeng SWE 20.40 25 (6) Clare Murphy NSW 23.09

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 47.31 (Danielsson, J.Allison, M.Neve) 2 Queensland Cyclones 50.12 (Davies, Sheldon, Read) 3 NSW Stingers 50.27 (Bluett, Brown, Davey) 4 Tassie Foresters 52.18 (Allston, Elson, Barrow) 5 Western Nomads 52.21 (West, Post, Chalmers) 6 Victorian Nuggets 57.06 (J.Neve, Lada, Goddard) 7 Southern Arrows 17.08/1 (Casanova)

Teams junior

1 Tasmania 15.43/1 (Allston) 2 Western Australia 17.27/1 (Post) 3 Victoria 17.58/1 (J.Neve) 4 Queensland 19.21/1 (Cavanagh) 5 New South Wales 23.09/1 (Clare Murphy)