2004 National Orienteering League

Round 8 (Australian 3-Days, Day 2), Old Hidden Vale, 11 April

Results

Men (15.4km)

1 David Shepherd ACT 88.59 2 Tom Quayle ACT 91.20 3 Rob Preston NSW 91.54 4 Eric Morris NSW 92.23 5 Ian Meyer NSW 93.48 6 Julian Dent NSW 95.14 7 Bruce Arthur VIC 96.05 8 Reuben Smith SA 97.59 9 Craig Dufty WA 99.05 10 Anthony Scott ACT 99.12 11 Andrew Hill NSW 99.42 12 Blair Trewin VIC 100.18 13 Stewart Fishwick ACT 102.56 14 Simon Goddard VIC 107.08 15 Warren Key VIC 107.10 16 Nathan Lawley QLD 108.54 17 Glenn Meyer NSW 110.06 18 Torgeir Watne QLD 110.25 19 Peter Preston NSW 111.37 20 Kerrin Rattray ACT 111.57 21 Lance Read QLD 115.18 22 Paul Liggins VIC 115.39 23 Scott Simson QLD 117.16 24 Mark Nemeth QLD 118.17 25 Jim Russell VIC 118.35 26 John Toomey WA 120.31 27 Miguel Clark SA 123.37 28 Ian Anderson QLD 127.16 29 Matthew Bourke QLD 137.02 30 Matthew Schepisi VIC 140.03 31 Ian Dalton WA 147.51 Adrian Jackson VIC DNF Gareth Candy ACT DNF James Williams GBR DNF

Teams

1 NSW Stingers 278.05 (R.Preston, Morris, I.Meyer) 2 Canberra Cockatoos 279.31 (Shepherd, Quayle, Scott) 3 Victorian Nuggets 303.31 (Arthur, Trewin, Goddard) 4 Queensland Cyclones 334.37 (Lawley, Watne, Read) 5 Western Nomads 367.27 (Dufty, Toomey, Dalton) 6 Southern Arrows 221.36/2 (Smith, Clark)

Women (10.4km)

1 Jo Allison ACT 74.38 2 Susanne Casanova SA 75.14 3 Allison Jones ACT 76.07 4 Nicki Taws ACT 76.09 5 Orla Murray NSW 76.35 6 Grace Elson TAS 79.09 7 Kathryn Ewels VIC 80.20 8 Danielle Winslow TAS 80.29 9 Hanny Allston TAS 80.31 10 Natasha Key VIC 80.56 11 Anna Sheldon QLD 80.58 12 Wendy Read QLD 83.00 13 Sarah Noot GBR 85.23 14 Clare Hawthorne VIC 87.12 15 Rachel West WA 91.16 16 Karen Staudte WA 92.25 17 Thor Egerton QLD 94.03 18 Briohny Davey NSW 95.30 19 Leida Williams WA 100.11 20 Ruth Schulz QLD 113.33 21 Hania Lada VIC 131.59 Cath Chalmers WA DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 224.54 (Allison, Jones, Taws) 2 Tassie Foresters 240.09 (Elson, Winslow, Allston) 3 Victorian Nuggets 248.28 (Ewels, Key, Hawthorne) 4 Queensland Cyclones 258.01 (Sheldon, Read, Egerton) 5 Western Nomads 283.52 (West, Staudte, Williams) 6 NSW Stingers 172.05/2 (Murray, Davey) 7 Southern Arrows 75.14/1 (Casanova)

Junior National Orienteering League, Round 6

Men (11.0km)

1 Conrad Elson TAS 73.29 2 Lachlan Hallett SA 74.36 3 Hayden Lebbink VIC 75.57 4 Louis Elson TAS 77.11 5 Simon Uppill SA 79.07 6 Lee Andrewartha TAS 82.28 7 Chris Naunton VIC 84.38 8 Matthew Parton NSW 85.09 9 Murray Scown ACT 85.19 10 Aaron Dodd VIC 86.26 11 Steven Cusworth VIC 86.52 12 Peter Sheldon QLD 88.36 13 Calvin Deacon QLD 88.47 14 Ryan Smyth TAS 89.43 15 Rob Fell VIC 93.48 16 Aaron Simson-Woods QLD 97.26 17 Kieran Sullivan QLD 98.26 18 Cody Whitfield WA 98.55 19 Rhys Challen WA 99.11 20 Daniel Orr NSW 99.46 21 Luke Topfer TAS 103.56 22 Richard Pywell ACT 104.32 23 Matthew Hope TAS 113.16 24 Matt Ryder QLD 114.42 25 Jamie Dougall QLD 121.19 26 Patrick Murphy NSW 126.49 27 David Hudson VIC 129.36 28 Philip Watt NSW 133.31 29 Tim Denham NSW 139.08 30 Greg Wilson QLD 142.21

Teams

1 Tasmania 223.08 (C.Elson, L.Elson, Andrewartha) 2 Victoria 247.01 (Lebbink, Naunton, Dodd) 3 Queensland 274.49 (Sheldon, Deacon, Simson-Woods) 4 New South Wales 311.44 (Parton, Orr, Murphy) 5 South Australia 153.43/2 (Hallett, Uppill) 6 ACT 189.51/2 (Scown, Pywell) 7 Western Australia 198.06/2 (Whitfield, Challen)

Women (5.9km)

1 Julia Davies QLD 45.14 2 Mace Neve ACT 45.31 3 Sophie Barker ACT 45.46 4 Felicity Brown NSW 48.06 5 Jasmine Neve VIC 49.08 6 Ainsley Cavanagh QLD 49.20 7 Erin Post WA 49.36 8 Zebedy Hallett SA 50.12 9 Amy Gibbens QLD 50.31 10 Vanessa Round SA 51.18 11 Kellie Whitfield WA 52.21 12 Melanie Simpson ACT 53.18 13 Ilka Barr VIC 53.34 14 Moira Goddard VIC 54.17 15 Anthea Barrow TAS 57.42 16 Claire Hawkins QLD 59.36 17 Ellie Haas TAS 60.28 18 Ceridwen Challen WA 60.55 19 Alice Prudhoe NSW 64.28 20 Clare Murphy NSW 68.48 21 Rosa Monsour QLD 70.06 22 Jess Smith TAS 71.49 23 Rachel Edmonds VIC 79.02 24 Claire Dawson NSW 81.57 25 Jacqueline Wood QLD 84.20 26 April Freese QLD 88.06 27 Sarah Jarvis QLD 112.50 28 Rachel Scott SA 131.21

Teams

1 ACT 144.35 (M.Neve, Barker, Simpson) 2 Queensland 145.05 (Davies, Cavanagh, Gibbens) 3 Victoria 156.59 (J.Neve, Barr, Goddard) 4 Western Australia 162.52 (Post, Whitfield, Challen) 5 New South Wales 181.22 (Brown, Prudhoe, Murphy) 6 Tasmania 189.59 (Barrow, Haas, Smith) 7 South Australia 232.51 (Hallett, Round, Scott)