2005 National Orienteering League

Round 8, Umuna, 7 May

Results

M21E (6.8km)

1 Grant Bluett ACT 34.35 2 David Shepherd ACT 35.29 3 Ben Rattray SA 36.54 4 Tom Quayle ACT 37.24 5 Rune Olsen VIC 37.25 6 Eric Morris NSW 37.42 7 Rob Preston NSW 37.51 8 Gareth Candy ACT 38.30 9 Bruce Arthur VIC 38.44 10 Warren Key VIC 38.54 11 Craig Dufty WA 38.57 12 Lachlan Hallett SA 39.33 13 Blair Trewin VIC 40.37 14= Ian Anderson QLD 40.56 14= Lorenzo Calabro QLD 40.56 16 Paul Liggins VIC 41.21 17 Peter Preston NSW 41.23 18 John Toomey WA 42.02 19 Terry Farrell WA 42.56 20 Nino Calabro QLD 43.33 21 Jason McCrae ACT 44.24 22 Lance Read QLD 45.03 23 Jim Russell VIC 45.42 24 Michael Post WA 48.31 25 Steve Fletcher WA 50.05 26 Eoin Rothery WA 50.29 27 Ian Dalton WA 51.20 28 Matt Bourke QLD 51.33 29 Adrian Day WA 62.08

M17-20E (6.8km)

1 David Meyer NSW 40.07 2 Simon Uppill SA 40.45 3 Chris Naunton VIC 43.05 4 Rhys Challen WA 45.01 5 Cody Whitfield WA 45.21

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 107.28 (Bluett, Shepherd, Quayle) 2 Victorian Nuggets 115.03 (Olsen, Arthur, Key) 3 NSW Stingers 115.40 (Morris, Preston, Meyer) 4 Southern Arrows 117.12 (Rattray, Hallett, Uppill) 5 Western Nomads 123.55 (Dufty, Toomey, Farrell) 6 Queensland Cyclones 125.25 (Anderson, L.Calabro, N.Calabro)

Teams junior

1 Western Australia 90.22/2 (Challen, Whitfield) 2 New South Wales 40.07/1 (Meyer) 3 South Australia 40.45/1 (Uppill) 4 Victoria 43.05/1 (Naunton)

W21E (4.8km)

1 Natasha Key VIC 29.51 2 Tracy Bluett NSW 30.45 3 Jo Allison ACT 30.51 4 Anna Sheldon QLD 33.00 5 Grace Elson TAS 33.10 6 Jasmine Neve VIC 34.07 7 Susanne Casanova SA 34.12 8 Danielle Winslow TAS 34.16 9 Mace Neve ACT 34.49 10= Orla Murray NSW 34.52 10= Kathryn Ewels VIC 34.52 12 Kellie Whitfield WA 34.56 13 Julia Davies QLD 35.36 14 Clare Hawthorne VIC 35.54 15= Wendy Read QLD 36.10 15= Rachel West WA 36.10 17= Thorlene Egerton QLD 36.51 17= Anna Danielsson ACT 36.51 19 Rebecca Minty ACT 38.17 20 Briohny Davey NSW 38.26 21 Anthea Feaver WA 38.54 22 Cath Chalmers WA 39.54 23 Emelie Agnedal SA 40.39 24 Karen Staudte WA 40.57 25 Sophie Giles WA 41.37 26 Leida Williams WA 42.52 27 Natalie Smith WA 50.06

W17-20E (4.8km)

1 Erin Post WA 36.54 2 Sarah Dunnage WA 38.59 3 Kendal Sutherland WA 44.05

Teams senior

1 Victorian Nuggets 98.50 (Key, J.Neve, Ewels) 2 Canberra Cockatoos 102.31 (Allison, M.Neve, Danielsson) 3 NSW Stingers 104.03 (Bluett, Murray, Davey) 4 Queensland Cyclones 104.46 (Sheldon, Davies, Read) 5 Western Nomads 108.00 (Whitfield, West, Post) 6 Tassie Foresters 67.26/2 (Elson, Winslow) 7 Southern Arrows 74.51/2 (Casanova, Agnedal)

Teams junior

1 Western Australia 119.58 (Post, Dunnage, Sutherland)