2006 National Orienteering League

Round 8 (Australian Middle Distance Championships), Korong Spur, 22 April

Results

M21E (6.3km)

1 David Shepherd ACT 39.16 2 Grant Bluett ACT 40.28 3 Eric Morris NSW 40.31 4 Adrian Jackson VIC 41.09 5 Rune Olsen VIC 41.29 6 Ben Rattray SA 42.01 7 Simon Uppill SA 42.45 8 Jukka Oikarinen FIN 43.16 9 Kerrin Rattray SA 43.40 10 Bruce Arthur VIC 43.51 11 Warren Key VIC 44.57 12 Ian Meyer NSW 45.20 13 Dave Meyer NSW 45.47 14 Rob Preston NSW 45.58 15 Andy Hogg ACT 46.45 16 Jim Russell VIC 47.07 17 Blair Trewin VIC 47.42 18 Peter Preston NSW 48.07 19 John Toomey WA 49.38 20 Gareth Candy ACT 50.55 21 Eddie Wymer VIC 51.05 22 Lee Andrewartha TAS 51.48 23 Torgeir Watne VIC 52.19 24 John Nieuwenhoven SA 53.33 25 Matthew Schepisi VIC 53.41 26 David Brownridge VIC 53.48 27 Rhys Challen WA 55.38 28 Glenn Meyer NSW 57.53 29 Tyson Hillyard SA 59.11 30 Dion Keech VIC 59.50 31 Hayden Lebbink VIC 61.08 32 Adam Scammell VIC 64.51 33 Ian Anderson QLD 66.55 34 Dane Cavanagh QLD 68.26 Ian Dalton WA DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 126.29 (Shepherd, Bluett, Hogg) 2 Victorian Nuggets 126.29 (Jackson, Olsen, Arthur) 3 Southern Arrows 128.26 (B.Rattray, Uppill, K.Rattray) 4 NSW Stingers 131.38 (Morris, I.Meyer, D.Meyer) 5 Queensland Cyclones 178.37 (Oikarinen, Anderson, Cavanagh) 6 Western Nomads 105.16/2 (Toomey, Challen) 7 Tassie Foresters 51.48/1 (Andrewartha)

W21E (5.0km)

1 Grace Elson TAS 36.58 2 Hanny Allston TAS 38.13 3 Susanne Casanova SA 39.56 4 Danielle Winslow TAS 40.38 5 Felicity Brown NSW 42.33 6 Orla Murray NSW 44.09 7 Anna Sheldon QLD 44.36 8 Cath Chalmers WA 44.41 9 Anna Quayle ACT 44.50 10 Jasmine Neve VIC 44.53 11 Kathryn Ewels VIC 45.09 12 Sophie Barker ACT 45.24 13 Kirsten Fairfax VIC 45.58 14 Karen Staudte WA 46.09 15 Sarah Dunnage WA 46.26 16 Briohny Davey NSW 47.19 17 Ainsley Cavanagh QLD 48.21 18 Kellie Whitfield WA 48.42 19 Shannon Jones ACT 49.05 20 Clare Hawthorne VIC 49.44 21 Vanessa Round SA 50.00 22 Jenny Casanova SA 51.52 23 Zoe Radford SA 54.08 24 Susannah King VIC 61.20 25 Bridget Anderson QLD 63.15 26 Hania Lada VIC 64.42

Teams

1 Tassie Foresters 115.49 (Elson, Allston, Winslow) 2 NSW Stingers 134.01 (Brown, Murray, Davey) 3 Victorian Nuggets 136.00 (Neve, Ewels, Fairfax) 4 Western Nomads 137.16 (Chalmers, Staudte, Dunnage) 5 Canberra Cockatoos 139.19 (Quayle, Barker, Jones) 6 Southern Arrows 141.48 (S.Casanova, Round, J.Casanova) 7 Queensland Cyclones 156.12 (Sheldon, Cavanagh, Anderson)

M17-20E (4.5km)

1 Chris Naunton VIC 31.10 2 Murray Scown ACT 32.43 3 Ryan Smyth TAS 33.09 4 Matt Hope TAS 36.48 5 Louis Elson TAS 36.59 6 Bryan Keely VIC 37.11 7 Oliver Mitchell QLD 37.55 8 Matthew Parton NSW 38.01 9 Morten Neve VIC 38.40 10 Sebastian Woof TAS 40.56 11 Nick Andrewartha TAS 41.11 12 Kieran Sullivan QLD 41.59 13 Tristan Lee SA 42.13 14 Matt Barratt TAS 42.38 15 Rob Fell VIC 43.09 16 Peter Sheldon QLD 45.57 17 Evan Barr VIC 47.11 Seb Dunne ACT DNF

Teams

1 Tassie Foresters 106.56 (Smyth, Hope, Elson) 2 Victorian Nuggets 107.01 (Naunton, Keely, Neve) 3 Queensland Cyclones 125.51 (Mitchell, Sullivan, Sheldon) 4 Canberra Cockatoos 32.43/1 (Scown) 5 NSW Stingers 38.01/1 (Parton) 6 Southern Arrows 42.13/1 (Lee)

W17-20E (3.3km)

1 Clare Brownridge VIC 33.11 2 Ineka Booth ACT 37.05 3 Jess Davis TAS 37.15 4 Aislinn Prendergast VIC 55.49 5 Mallory Hughes SA 74.27 Heather McDonald ACT DNF

Teams

1 Victorian Nuggets 89.00/2 (Brownridge, Prendergast) 2 Canberra Cockatoos 37.05/1 (Booth) 3 Tassie Foresters 37.15/1 (Davis) 4 Southern Arrows 74.27/1 (Hughes)