2007 National Orienteering League

Round 8, Monash University, 5 May

Results in the junior division are given in brackets.

Results

Men (3.2km)

1 Matt Crane GBR 16.16 2 Bruce Arthur VIC 16.36 3 Simon Uppill SA 17.14 4 Adrian Jackson VIC 17.21 5 Ben Rattray SA 17.43 6 Ryan Smyth TAS 18.08 7 Dave Meyer NSW 18.12 8 Kerrin Rattray SA 18.26 9 Martin Grotle Soukup NOR 18.34 10 John Nieuwenhoven SA 19.17 11 David Brownridge VIC 19.33 12 Rob Preston NSW 19.35 13 Glenn Meyer NSW 19.39 14= Torgeir Watne VIC 20.04 14= Chris Naunton VIC 20.04 16 Jim Russell VIC 20.06 17 Warren Key VIC 20.11 18 (1) Rob Fell VIC 20.23 19 (2) Tristan Lee SA 20.27 20 Ian Meyer NSW 20.28 21 Adam Scammell VIC 20.33 22 Ian Anderson QLD 21.23 23 Peter Sheldon QLD 21.26 24 (3) Leon Keely VIC 21.29 25 Ian Dodd VIC 21.35 26 (4) Kieran Sullivan QLD 21.51 27 (5) Bryan Keely VIC 23.11 28 (6) Oliver Mitchell QLD 23.48 29 Tyson Hillyard SA 24.04 Evan Barr VIC DNF

Teams - senior

1 Southern Arrows 53.23 (Uppill, B.Rattray, K.Rattray) 2 Victorian Nuggets 53.50 (Arthur, Jackson, Brownridge) 3 NSW Stingers 57.26 (D.Meyer, Preston, G.Meyer) 4 Queensland Cyclones 64.40 (Anderson, Sheldon, Sullivan) 5 Tassie Foresters 18.08/1 (Smyth)

Teams junior

1 Victorian Nuggets 65.03 (Fell, L.Keely, B.Keely) 2 Queensland Cyclones 45.39/2 (Sullivan, Mitchell) 3 Southern Arrows 20.27/1 (Lee)

Women (2.9km)

1= Grace Elson TAS 18.21 1= Kathryn Ewels VIC 18.21 3 Jasmine Neve VIC 18.32 4 Tracy Bluett NSW 18.34 5 Susanne Casanova SA 18.44 6 Anna Sheldon QLD 18.44 7 Kirsten Fairfax VIC 19.38 8 (1) Rachel Effeney QLD 19.43 9 Briohny Davey NSW 20.04 10 Vanessa Round SA 20.32 11 (2) Belinda Lawford VIC 20.47 12= (3=) Heather Harding ACT 21.00 12= (3=) Clare Brownridge VIC 21.00 14 Rachel West WA 21.03 15 Jenny Casanova SA 21.31 16 Zoe Radford SA 21.57 17 Wendy Read QLD 22.12 18 (5) Laurina Neumann QLD 22.14 19 (6) Bridget Anderson QLD 22.25 20 (7) Aislinn Prendergast VIC 22.41 21 Ainsley Cavanagh QLD 23.23 22 (8) Jess Davis TAS 26.19 23 Anna Quayle ACT 30.36 Julie Lawford VIC DNF

Teams - senior

1 Victorian Nuggets 56.31 (Ewels, Neve, Fairfax) 2 Queensland Cyclones 60.43 (Sheldon, Effeney, Neumann) 3 Southern Arrows 60.47 (S.Casanova, Round, J.Casanova) 4 NSW Stingers 38.38/2 (Bluett, Davey) 5 Tassie Foresters 44.40/2 (Elson, Davis) 6 Canberra Cockatoos 51.36/2 (Harding, Quayle) 7 Western Nomads 21.03/1 (West)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 64.22 (Effeney, Neumann, Anderson) 2 Victorian Nuggets 64.28 (Lawford, Brownridge, Prendergast) 3 Canberra Cockatoos 21.00/1 (Harding) 4 Tassie Foresters 26.19/1 (Davis)