2009 SILVA National Orienteering League

Round 8 (ASC Galaxy/Tasmanian Sprint Championships), University of Tasmania Launceston, 18 April

Results in the junior division are given in brackets.

Results

Men (3.2km)

1 Julian Dent NSW 12.48 2 Simon Uppill SA 13.20 3 Matthew Parton NSW 13.27 4 Grant Bluett ACT 13.43 5 Ryan Smyth TAS 13.52 6 Bryan Keely VIC 14.28 7= Kerrin Rattray SA 14.29 7= (1) Josh Blatchford NSW 14.29 9 (2) Max Neve VIC 14.34 10 Reuben Smith SA 14.35 11 Bruce Arthur VIC 14.40 12 Murray Scown ACT 14.44 13 Ben Rattray SA 14.52 14 Nick Andrewartha TAS 14.54 15 Patrick Saile TAS 14.55 16= Lachlan Hallett SA 14.58 16= (3=) Lachlan Dow ACT 14.58 16= (3=) Oscar Phillips TAS 14.58 19 Evan Barr VIC 15.12 20 Mathias Lang SA 15.16 21= Ian Anderson QLD 15.20 21= (5) Kurt Neumann QLD 15.20 23 Rob Preston NSW 15.32 24 (6) Callum Fagg TAS 15.33 25 Oliver Mitchell QLD 15.39 26 (7) Stuart Lawrie TAS 15.41 27 (8) James Robertson VIC 15.47 28 Sebastien Dunne ACT 15.50 29 Jim Russell VIC 15.54 30 (9) Oliver Poland ACT 15.55 31 Louis Elson TAS 15.56 32 Mathieu McGuire QLD 15.57 33 Peter Preston NSW 16.04 34 (10) Patrick Watts TAS 16.10 35 John Nieuwenhoven SA 16.11 36 Blair Trewin VIC 16.14 37 Toby Imhof SUI 16.22 38 (11) Ian Lawford ACT 16.27 39 (12) Oliver Crosato QLD 16.29 40 Lee Andrewartha TAS 16.33 41 (13) Aaron Breed QLD 16.36 42 Caine Batten QLD 16.52 43 (14) Chris Firman QLD 16.53 44 (15) Todd Neve VIC 17.02 45 (16) Tom Palfrey TAS 17.36 46 Geoff Lawford ACT 17.37 47 (17) Joshua Neumann QLD 18.20 48 Tyson Hillyard SA 22.18 49 (18) Graham Tulich TAS 23.24 50 (19) Christopher Horne TAS 23.26

Teams senior

1 NSW Stingers 40.54 (Dent, Parton, Blatchford) 2 Southern Arrows 42.24 (Uppill, K.Rattray, Smith) 3 Canberra Cockatoos 43.25 (Bluett, Scown, Dow) 4 Tassie Foresters 43.41 (Smyth, Andrewartha, Saile) 5 Victorian Nuggets 43.42 (Keely, M.Neve, Arthur) 6 Queensland Cyclones 46.19 (Anderson, K.Neumann, Mitchell)

Teams junior

1 Tassie Foresters 46.12 (Phillips, Fagg, Lawrie) 2 Victorian Nuggets 47.23 (M.Neve, Robertson, T.Neve) 3 Queensland Cyclones 48.25 (K.Neumann, Crosato, Breed) 4 NSW Stingers 14.29/1 (Blatchford) 5 Canberra Cockatoos* 14.58/1 (Dow) (*) - runners not included in score due to uniform rule breaches

Women (3.0km)

1 Hanny Allston TAS 14.05 2 Kathryn Ewels VIC 14.16 3 Jasmine Neve VIC 15.16 4= Shannon Jones ACT 15.49 4= (1) Belinda Lawford ACT 15.49 6 Felicity Brown NSW 15.55 7 Anna Sheldon QLD 15.57 8 (2) Bridget Anderson QLD 15.59 9 Ilka Barr TAS 16.00 10 Susanne Casanova SA 16.02 11 Rachel Effeney QLD 16.04 12 Vanessa Round SA 16.13 13 Mace Neve ACT 16.39 14 (3) Aislinn Prendergast VIC 16.42 15 Julia Davies TAS 17.13 16 Su Yan Tay QLD 17.23 17 Jenny Casanova SA 17.30 18 Clare Brownridge VIC 17.54 19 Laurina Neumann QLD 17.58 20 Jenny Bourne ACT 18.02 21 (4) Mary Fleming VIC 18.15 22 Jess Davis TAS 18.32 23 (5) Katelyn Effeney QLD 18.36 24 (6) Kristen Walker ACT 18.42 25 (7) Krystal Neumann QLD 19.03 26 (8) Lilian Burrill QLD 19.19 27 (9) Sarah Buckerfield TAS 19.23 28= (10=) Lauren Gillis SA 19.35 28= (10=) Claire Butler TAS 19.35 30 (12) Emily Prudhoe NSW 19.36 31 (13) Brea Pearce TAS 19.37 32 Emma Warren TAS 20.11 33 (14) Isobel Cusick TAS 20.51 34 Kristin Raw TAS 21.14 35 Jess Fuller-Smith TAS 21.23 36 (15) Glennie Nottle QLD 21.37 37 (16) Catherine Hewitt TAS 22.01 38 (17) Tamara Orr NSW 22.07 39 (18) Jessica Phillips TAS 22.17 40 Bethany Thompson ACT 24.13

Teams senior

1 Victorian Nuggets 46.14 (Ewels, J.Neve, Prendergast) 2 Tassie Foresters 47.18 (Allston, Barr, Davies) 3 Queensland Cyclones 48.00 (Sheldon, Anderson, R.Effeney) 4 Canberra Cockatoos 48.17 (Jones, Lawford, M.Neve) 5 Southern Arrows 49.45 (S.Casanova, Round, J.Casanova) 6 NSW Stingers 57.38 (Brown, Prudhoe, Orr)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 53.38 (Anderson, K.Effeney, K.Neumann) 2 Tassie Foresters 58.35 (Buckerfield, Butler, Pearce) 3 Canberra Cockatoos 34.31/2 (Lawford, Walker) 4 Victorian Nuggets 34.57/2 (Prendergast, Fleming) 5 NSW Stingers 41.43/2 (Prudhoe, Orr) 6 Southern Arrows 19.35/1 (Gillis)