2011 SILVA National Orienteering League

Round 8 (Australian Sprint Championships), Mandurah, 30 April

Junior placings are given in brackets.

Results

Men (3.9km)

1 (1) Lachlan Dow ACT 16.53 2 (2) Oscar McNulty WA 16.56 3 Simon Uppill SA 17.07 4 (3) Ian Lawford ACT 17.11 5 Grant Bluett ACT 17.18 6 (4) Oliver Poland ACT 17.31 7 Bruce Arthur VIC 17.40 8 Murray Scown ACT 17.42 9 Evan Barr VIC 17.45 10 (5) Oscar Phillips TAS 17.48 11 (6) Max Neve VIC 18.01 12 Rob Preston NSW 18.10 13 (7) Stuart Lawrie TAS 18.20 14 (8) James Robertson VIC 18.35 15= (9) Josh Blatchford NSW 18.50 15= Steve Fletcher WA 18.50 17 Lachlan Hallett SA 18.54 18 (10) Kasimir Gregory NSW 19.16 19 Eric Morris NSW 19.21 20 (11) Oliver Crosato QLD 19.39 21 (12) Kurt Neumann QLD 19.40 22 Ben Corry WA 20.00 23 (13) Bill Mann WA 20.01 24 Sten Claessens WA 20.07 25 John Toomey WA 20.17 26 Ricky Thackray WA 20.18 27 Blair Trewin VIC 20.28 28= Glenn Meyer WA 20.42 28= Paul Liggins VIC 20.42 30 Rob Jessop NZL 21.02 31 Kwok Keung Yeung HKG 21.07 32 Graham Braid WA 21.26 33 Adrian Day WA 23.18 34 Ian Dalton WA 23.23 35 Raphael Neukom VIC 23.57 36 Paul Williams WA 24.12 37 Tyson Hillyard SA 24.23 38 (14) Richard Hyslop ACT 26.53 39 Paul Dowling WA 27.15 Brodie Nankervis TAS DNF

Teams senior

1 Canberra Cockatoos 51.22 (Dow, Lawford, Bluett) 2 Victorian Nuggets 53.26 (Arthur, Barr, Neve) 3 Western Nomads 55.46 (McNulty, Fletcher, Corry) 4 NSW Stingers 56.16 (Preston, Blatchford, Gregory) 5 Southern Arrows 60.24 (Uppill, Hallett, Hillyard) 6 Tassie Foresters 36.08/2 (Phillips, Lawrie) 7 Queensland Cyclones 39.19/2 (Crosato, Neumann)

Teams junior

1 Canberra Cockatoos 51.35 (Dow, Lawford, Poland) 2 Tassie Foresters 36.08/2 (Phillips, Lawrie) 3 Victorian Nuggets 36.36/2 (Neve, Robertson) 4 Western Nomads 36.57/2 (McNulty, Mann) 5 NSW Stingers 38.06/2 (Blatchford, Gregory) 6 Queensland Cyclones 39.19/2 (Crosato, Neumann)

Women (3.4km)

1 Kathryn Ewels VIC 16.24 2 Mace Neve ACT 17.03 3 Rachel Effeney QLD 17.09 4 Shannon Jones ACT 17.22 5 Aislinn Prendergast VIC 17.28 6 Vanessa Round SA 17.41 7 Jasmine Neve VIC 17.50 8 (1) Belinda Lawford ACT 17.52 9 Tracy Marsh NSW 18.03 10 Susanne Casanova SA 18.33 11= Bridget Anderson QLD 18.37 11= Rachel West WA 18.37 13 Sarah Dunnage WA 19.06 14 (2) Lilian Burrill QLD 19.18 15 Jenny Casanova SA 19.44 16 Cath Chalmers NSW 20.05 17 (3) Jacqui Doyle QLD 20.10 18 Erin Post WA 20.13 19 (4) Georgia Parsons ACT 20.16 20 (5) Katelyn Effeney QLD 20.20 21 (6) Krystal Neumann QLD 20.21 22 Fern Tomas SA 20.49 23 Ceri Pass WA 20.55 24 (7) Nicola Blatchford NSW 21.16 25 (8) Amy Buckerfield TAS 21.48 26 (9) Rebecca Butler TAS 22.19 27 Jen Graham-Taylor WA 22.35 28 (10) Sally-Anne Henderson NSW 23.17 29 Cassandra Wade WA 23.20 30 (11) Emma Campbell TAS 24.26 31 (12) Jessie West TAS 25.28

Teams senior

1 Victorian Nuggets 51.42 (Ewels, Prendergast, J.Neve) 2 Canberra Cockatoos 52.17 (M.Neve, Jones, Lawford) 3 Queensland Cyclones 55.04 (R.Effeney, Anderson, Burrill) 4 Southern Arrows 55.58 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 5 Western Nomads 57.56 (West, Dunnage, Post) 6 NSW Stingers 59.24 (Marsh, Chalmers, Blatchford) 7 Tassie Foresters 68.33 (Buckerfield, Butler, Campbell)

Teams junior

1 Queensland Cyclones 59.48 (Burrill, Doyle, K.Effeney) 2 Tassie Foresters 68.33 (Buckerfield, Butler, Campbell) 3 Canberra Cockatoos 38.08/2 (Lawford, Parsons) 4 NSW Stingers 44.33 (Blatchford, Henderson)