2003 National Orienteering League

Round 9 (senior)/Round 8 (junior) (Australian Middle Distance Championships), Gunapin Ridge, 25 April

Results in M/W20 were declared at the end of an initial loop. Competitors had the option of completing a second loop to complete the M/W21 course and be eligible for senior National League placings.

Placings in M/W18 are given in brackets in the junior division.

Results

Senior men

1 David Shepherd ACT 33.12 2 Reuben Smith SA 33.56 3= John Toomey WA 35.20 3= Eric Morris NSW 35.20 5 Stewart Fishwick ACT 36.30 6 Julian Dent NSW 36.38 7 Craig Dufty WA 37.23 8 Bruce Arthur VIC 37.37 9 Tristram Miller ACT 37.42 10 Rob Preston NSW 38.39 11 Gareth Candy ACT 38.40 12 Adrian Jackson VIC 38.46 13 Terry Farrell WA 38.47 14 Anthony Scott ACT 39.17 15 Kerrin Rattray SA 39.19 16 Alex Randall VIC 39.43 17 Oskar Booth ACT 40.51 18 Matthew Schepisi VIC 41.15 19 Conrad Elson TAS 41.23 20 Steven Todkill NSW 42.43 21 Blair Trewin VIC 42.59 22 Lachlan Hallett SA 43.15 23 Nathan Lawley QLD 43.51 24 Erik Raberg WA 44.14 25 Michael Derlacki ACT 44.16 26 Stewart Greig WA 44.22 27 Steve Fletcher WA 45.01 28 Hayden Lebbink VIC 45.41 29= Ian Meyer NSW 46.23 29= Paul Pacque TAS 46.23 31 Peter Preston NSW 47.17 32 Eoin Rothery WA 48.53 David Meyer NSW DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 107.24 (Shepherd, Fishwick, Miller) 2 NSW Stingers 110.37 (Morris, Dent, R.Preston) 3 Western Nomads 111.30 (Toomey, Dufty, Farrell) 4 Victorian Nuggets 116.06 (Arthur, Jackson, Randall) 5 Southern Arrows 116.30 (Smith, Rattray, Hallett) 6 Tassie Foresters 87.46/2 (Elson, Pacque) 7 Queensland Cyclones 43.51/1 (Lawley)

Senior women

1 Allison Jones ACT 34.38 2 Kathryn Ewels VIC 34.39 3 Jo Allison ACT 35.20 4 Grace Elson TAS 36.15 5 Cassie Trewin ACT 37.29 6 Susanne Casanova SA 37.34 7 Orla Murray NSW 38.35 8 Danielle Winslow VIC 38.48 9 Anna Sheldon QLD 40.04 10 Mace Neve VIC 40.10 11 Rachel West WA 40.36 12 Karen Staudte WA 40.58 13 Hania Lada VIC 41.17 14 Leida Williams WA 41.46 15 Erin Post WA 41.57 16 Cath Chalmers WA 43.31 17 Carolyn Jackson VIC 44.28 18 Ainsley Cavanagh QLD 47.20 19 Ilka Barr VIC 48.10 20 Jenny Casanova SA 48.18 21 Heike Torggler QLD 48.34 22 Briohny Davey NSW 49.04 23 Julia Davies QLD 51.30 24 Anthea Barrow TAS 52.37 25 Zebedy Hallett SA 53.17 Hanny Allston TAS DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 107.27 (Jones, Allison, Trewin) 2 Victorian Nuggets 113.37 (Ewels, Winslow, Neve) 3 Western Nomads 122.20 (West, Staudte, Williams) 4 Queensland Cyclones 135.58 (Sheldon, Cavanagh, Torggler) 5 Southern Arrows 138.09 (S.Casanova, J.Casanova, Hallett) 6 NSW Stingers 87.39/2 (Murray, Davey) 7 Tassie Foresters 88.52/2 (Elson, Barrow)

Junior men

1 Julian Dent NSW 28.12 2 Adrian Jackson VIC 28.18 3 Oskar Booth ACT 30.27 4 Kerrin Rattray SA 30.36 5 David Meyer NSW 30.54 6 Matthew Schepisi VIC 31.56 7 Conrad Elson TAS 32.46 8 Steven Todkill NSW 33.07 9 Nathan Lawley QLD 34.31 10 Clinton Russell NSW 34.48 11 Lachlan Hallett SA 34.50 12 Stewart Greig WA 34.58 13 Peter Preston NSW 35.38 14 Hayden Lebbink VIC 35.48 15 (1) Cody Whitfield WA 40.13

Junior women

1 Grace Elson TAS 25.53 2 Mace Neve VIC 28.24 3 Erin Post WA 29.53 4 Jasmine Neve VIC 32.55 5 Ainsley Cavanagh QLD 33.39 6 Briohny Davey NSW 34.01 7 Julia Davies TAS 34.53 8 Ilka Barr VIC 35.47 9 Heike Torggler QLD 36.28 10 Anthea Barrow TAS 37.44 11 Zebedy Hallett SA 38.26 12 Moira Goddard VIC 38.44 13 Felicity Brown NSW 42.50 14 (1) Kellie Whitfield WA 47.50 15 (2) Kris Todkill NSW 50.19 Hanny Allston TAS DNF Kirrilee Russell NSW DNF