2004 National Orienteering League

Round 9 (Australian 3-Days, Day 3), Old Hidden Vale, 12 April

Results

Men (11.0km)

1 David Shepherd ACT 66.19 2 Tom Quayle ACT 68.18 3 Julian Dent NSW 68.25 4 Eric Morris NSW 70.13 5 Rob Preston NSW 72.22 6 Craig Dufty WA 76.06 7 Anthony Scott ACT 76.28 8 Stewart Fishwick ACT 76.34 9 Andrew Hill NSW 78.55 10 Simon Goddard VIC 79.14 11 Blair Trewin VIC 80.47 12 Bruce Arthur VIC 81.41 13 Nathan Lawley QLD 83.43 14 Reuben Smith SA 85.48 15 Ian Meyer NSW 87.48 16 Mark Nemeth QLD 88.41 17 Adrian Jackson VIC 88.43 18 Kerrin Rattray ACT 90.27 19 Torgeir Watne QLD 90.36 20 Jim Russell VIC 91.14 21 Ian Anderson QLD 92.24 22 Scott Simson QLD 93.05 23 Paul Liggins VIC 98.15 24 Matthew Schepisi VIC 98.45 25 Peter Preston NSW 99.34 26 Matthew Bourke QLD 107.06 27 Lance Read QLD 110.31 28 James Williams GBR 110.55 29 Miguel Clark SA 114.17 30 Michael Derlacki ACT 114.55 31 Johan Fors SWE 119.52 32 Ian Dalton WA 122.11 Glenn Meyer NSW DNF

Teams

1 NSW Stingers 211.00 (Dent, Morris, R.Preston) 2 Canberra Cockatoos 211.05 (Shepherd, Quayle, Scott) 3 Victorian Nuggets 241.42 (Goddard, Trewin, Arthur) 4 Queensland Cyclones 263.00 (Lawley, Nemeth, Watne) 5 Western Nomads 198.17/2 (Dufty, Dalton) 6 Southern Arrows 200.05/2 (Smith, Clark)

Women (7.6km)

1 Jo Allison ACT 62.11 2 Natasha Key VIC 62.46 3 Hanny Allston TAS 63.37 4 Nicki Taws ACT 65.11 5 Allison Jones ACT 66.26 6 Orla Murray NSW 68.09 7 Kathryn Ewels VIC 70.39 8 Danielle Winslow TAS 70.59 9 Grace Elson TAS 75.09 10 Wendy Read QLD 75.16 11 Anna Sheldon QLD 76.44 12 Susanne Casanova SA 77.01 13 Sarah Noot GBR 81.25 14 Thorlene Egerton QLD 83.12 15 Briohny Davey NSW 83.22 16 Karen Staudte WA 85.12 17 Rachel West WA 87.12 18 Hania Lada VIC 92.12 19 Cath Chalmers WA 92.55 20 Leida Williams WA 95.32 21 Clare Hawthorne VIC 95.42 22 Ruth Schulz QLD 108.35 Tracy Bluett NSW DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 193.48 (Allison, Taws, Jones) 2 Tassie Foresters 209.45 (Allston, Winslow, Elson) 3 Victorian Nuggets 225.37 (Key, Ewels, Lada) 4 Queensland Cyclones 235.12 (Read, Sheldon, Egerton) 5 Western Nomads 265.19 (Staudte, West, Chalmers) 6 NSW Stingers 151.31/2 (Murray, Davey) 7 Southern Arrows 77.01/1 (S.Casanova)

Junior National Orienteering League, Round 7

Men (8.1km)

1 Conrad Elson TAS 63.55 2 Lee Andrewartha TAS 68.03 3 Peter Sheldon QLD 70.13 4 Simon Uppill SA 70.47 5 Lachlan Hallett SA 71.20 6 Matthew Parton NSW 76.01 7 Hayden Lebbink VIC 76.15 8 Louis Elson TAS 78.00 9 Murray Scown ACT 79.07 10 Cody Whitfield WA 80.08 11 Matthew Hope TAS 83.12 12 Chris Naunton VIC 83.45 13 Daniel Orr NSW 84.25 14 Kieran Sullivan QLD 86.31 15 Luke Topfer TAS 89.55 16 Aaron Simson-Woods QLD 92.26 17 Aaron Dodd VIC 96.54 18 Rhys Challen WA 96.55 19 Jamie Dougall QLD 101.11 20 Tim Denham NSW 106.07 21 Calvin Deacon QLD 117.58 22 Philip Watt NSW 125.18 23 Patrick Murphy NSW 131.36 Richard Pywell ACT DNF Rob Fell VIC DNF David Hudson VIC DNF

Teams

1 Tasmania 209.58 (C.Elson, Andrewartha, L.Elson) 2 Queensland 249.10 (Sheldon, Sullivan, Simson-Woods) 3 Victoria 256.54 (Lebbink, Naunton, Dodd) 4 New South Wales 266.33 (Parton, Orr, Denham) 5 South Australia 142.07/2 (Uppill, Hallett) 6 Western Australia 177.03/2 (Whitfield, Challen) 7 ACT 79.07/1 (Scown)

Women (4.6km)

1 Julia Davies QLD 39.15 2 Sophie Barker ACT 40.52 3 Erin Post WA 42.23 4 Kellie Whitfield WA 43.41 5 Felicity Brown NSW 43.54 6 Jasmine Neve VIC 44.32 7 Vanessa Round SA 46.24 8 Melanie Simpson ACT 48.06 9 Ainsley Cavanagh QLD 49.24 10 Mace Neve ACT 50.20 11 Zebedy Hallett SA 52.46 12 Anthea Barrow TAS 54.23 13 Claire Hawkins QLD 55.06 14 Ellie Haas TAS 55.08 15 Ilka Barr VIC 58.49 16 Alice Prudhoe NSW 60.10 17 Amy Gibbens QLD 61.43 18 Kirrilee Russell NSW 61.45 19 Jess Smith TAS 64.35 20 Moira Goddard VIC 65.35 21 April Freese QLD 66.16 22 Claire Dawson NSW 66.57 23 Rosa Monsour QLD 67.45 24 Ceridwen Challen WA 68.18 25 Clare Murphy NSW 70.12 26 Rachel Edmonds VIC 81.03 27 Jacqueline Wood QLD 87.01 28 Sarah Jarvis QLD 96.47 29 Rachel Scott SA 116.32

Teams

1 ACT 139.18 (Barker, Simpson, M.Neve) 2 Queensland 143.45 (Davies, Cavanagh, Hawkins) 3 Western Australia 154.22 (Post, Whitfield, Challen) 4 New South Wales 165.49 (Brown, Prudhoe, Russell) 5 Victoria 168.56 (J.Neve, Barr, Goddard) 6 Tasmania 174.06 (Barrow, Haas, Smith) 7 South Australia 215.42 (Round, Hallett, Scott)