2005 National Orienteering League

Round 9, Umuna, WA, 7 May

Results

M21E (3.0km)

1 Grant Bluett ACT 13.48 2 Rune Olsen VIC 13.59 3 Eric Morris NSW 14.09 4 Ben Rattray SA 14.44 5 David Shepherd ACT 14.46 6 Bruce Arthur VIC 15.23 7 Craig Dufty WA 15.35 8 Jim Russell VIC 15.37 9 Rob Preston NSW 15.46 10 Warren Key VIC 16.10 11 Blair Trewin VIC 16.16 12 Matt Bourke QLD 16.21 13 Gareth Candy ACT 16.41 14 Lorenzo Calabro QLD 16.47 15 Lachlan Hallett SA 16.51 16 John Toomey WA 16.58 17 Steve Fletcher WA 17.20 18 Jason McCrae ACT 18.08 19 Nino Calabro QLD 18.21 20 Matthew Seward WA 19.34 21 Ian Anderson QLD 20.13 22 Eoin Rothery WA 20.28 23 Lance Read QLD 21.06 24 Michael Post WA 21.42 Tom Quayle ACT DNF Paul Liggins VIC DNF Peter Preston NSW DNF

M17-20E (3.0km)

1 David Meyer NSW 15.30 2 Simon Uppill SA 16.09 3 Rhys Challen WA 17.32 4 Cody Whitfield WA 18.47 5 Chris Naunton VIC 19.45

Teams - senior

1 Victorian Nuggets 44.59 (Olsen, Arthur, Russell) 2 Canberra Cockatoos 45.15 (Bluett, Shepherd, Candy) 3 NSW Stingers 45.25 (Morris, R.Preston, Meyer) 4 Southern Arrows 47.44 (Rattray, Uppill, Hallett) 5 Western Nomads 49.53 (Dufty, Toomey, Fletcher) 6 Queensland Cyclones 51.29 (Bourke, L.Calabro, N.Calabro)

Teams junior

1 Western Australia 36.19/2 (Challen, Whitfield) 2 New South Wales 15.30/1 (Meyer) 3 South Australia 16.09/1 (Uppill) 4 Victoria 19.45/1 (Naunton)

W21E (2.3km)

1 Clare Hawthorne VIC 13.07 2= Jo Allison ACT 13.11 2= Kathryn Ewels VIC 13.11 4 Jasmine Neve VIC 13.32 5 Mace Neve ACT 13.44 6 Grace Elson TAS 13.47 7 Anna Danielsson ACT 13.52 8 Anna Sheldon QLD 13.53 9 Orla Murray NSW 14.14 10 Briohny Davey NSW 14.32 11 Thorlene Egerton QLD 14.41 12 Rebecca Minty ACT 15.00 13 Tracy Bluett NSW 15.07 14 Susanne Casanova SA 15.10 15 Rachel West WA 15.39 16= Kellie Whitfield WA 16.02 16= Julia Davies QLD 16.02 18 Natasha Key VIC 16.48 19 Karen Staudte WA 17.48 20 Leida Williams WA 17.54 21 Sophie Giles WA 17.55 22 Wendy Read QLD 20.27 23 Danielle Winslow TAS 23.20 Emelie Agnedal SA DNF Cath Chalmers WA DNF

W17-20E (2.3km)

1 Erin Post WA 18.21 2 Sarah Dunnage WA 20.24 Kendal Sutherland WA DNF

Teams senior

1 Victorian Nuggets 39.50 (Hawthorne, Ewels, J.Neve) 2 Canberra Cockatoos 40.47 (Allison, M.Neve, Danielsson) 3 NSW Stingers 43.53 (Murray, Davey, Bluett) 4 Queensland Cyclones 44.36 (Sheldon, Egerton, Davies) 5 Western Nomads 49.29 (West, Whitfield, Staudte) 6 Tassie Foresters 37.07/2 (Elson, Winslow) 7 Southern Arrows 15.10/1 (Casanova)

Teams junior

1 Western Australia 38.45/2 (Post, Dunnage)