2009 SILVA National Orienteering League

Round 9, Livelys Bog, 19 April

Results

M21E (12.0km)

1 Julian Dent NSW 72.21 2 Simon Uppill SA 78.55 3 Rob Preston NSW 85.08 4 Bryan Keely VIC 91.06 5 Ben Rattray SA 91.10 6 Reuben Smith SA 91.11 7 Murray Scown ACT 92.14 8 Grant Bluett ACT 92.59 9 Paul Pacque TAS 93.14 10 Lachlan Hallett SA 93.31 11 Louis Elson TAS 93.58 12 Blair Trewin VIC 94.03 13 Kerrin Rattray SA 95.53 14 Oliver Mitchell QLD 96.09 15 Evan Barr VIC 96.18 16 Patrick Saile TAS 96.21 17 Geoff Lawford ACT 97.08 18 Nick Andrewartha TAS 97.47 19 Ian Anderson QLD 100.28 20 Mathias Lang SA 101.51 21 Matthew Parton NSW 102.01 22 Lee Andrewartha TAS 102.44 23 John Nieuwenhoven SA 104.03 24 Jim Russell VIC 105.42 25 Mathieu McGuire QLD 120.00 26 Glenn Meyer NSW 125.24 27 Sebastien Dunne ACT 131.32 Bruce Arthur VIC DNF Ryan Smyth TAS DNF

Teams

1 NSW Stingers 259.30 (Dent, Preston, Parton) 2 Southern Arrows 261.16 (Uppill, B.Rattray, Smith) 3 Victorian Nuggets 281.27 (Keely, Trewin, Barr) 4 Canberra Cockatoos 282.21 (Scown, Bluett, Lawford) 5 Tassie Foresters 283.33 (Pacque, Elson, Saile) 6 Queensland Cyclones 316.37 (Mitchell, Anderson, McGuire)

W21E (9.7km)

1 Hanny Allston TAS 73.39 2 Kathryn Ewels VIC 83.39 3 Shannon Jones ACT 88.39 4 Vanessa Round SA 90.52 5 Jasmine Neve VIC 91.08 6 Julia Davies TAS 92.29 7 Anna Sheldon QLD 94.12 8 Mace Neve ACT 94.21 9 Susanne Casanova SA 97.17 10 Felicity Brown NSW 104.31 11 Jenny Bourne ACT 111.04 12 Clare Brownridge VIC 114.34 13 Jess Davis TAS 121.59 14 Jenny Casanova SA 141.19 15 Jess Fuller-Smith TAS 149.55

Teams

1 Victorian Nuggets 289.21 (Ewels, J.Neve, Brownridge) 2 Canberra Cockatoos 294.04 (Jones, M.Neve, Bourne) 3 Southern Arrows 329.28 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 4 Tassie Foresters* 345.33 (Allston, Davis, Fuller-Smith) 5 Queensland Cyclones 94.12/1 (Sheldon) 6 NSW Stingers 104.31/1 (Brown) (*) runners not counted due to uniform violations.

M17-20E (9.7km)

1 Lachlan Dow ACT 72.11 2 Joshua Blatchford NSW 78.33 3 Rory McComb SA 79.52 4 Joshua Neumann QLD 80.14 5 Oliver Crosato QLD 80.56 6 Stuart Lawrie TAS 82.58 7 Kurt Neumann QLD 88.58 8 Aaron Breed QLD 95.58 9 Oliver Poland ACT 101.22 10 Tom Palfrey TAS 101.54 11 Chris Firman QLD 119.09 12 Todd Neve VIC 143.08 Max Neve VIC DNF Christopher Horne TAS DNF Callum Fagg TAS DNF Oscar Phillips TAS DNF

Teams

1 Queensland Cyclones 250.08 (J.Neumann, Crosato, K.Neumann) 2 Tassie Foresters 184.52/2 (Lawrie, Palfrey) 3 Canberra Cockatoos* 72.11/1 (Dow) 4 NSW Stingers 78.33/1 (Blatchford) 5 Southern Arrows 79.52/1 (McComb) 6 Victorian Nuggets 143.08/1 (T.Neve)

W17-20E (7.7km)

1 Bridget Anderson QLD 75.59 2 Aislinn Prendergast VIC 79.04 3 Sarah Buckerfield TAS 79.30 4 Belinda Lawford ACT 80.04 5 Krystal Neumann QLD 83.41 6 Kristen Walker ACT 90.31 7 Mary Fleming VIC 99.29 8 Catherine Hewitt TAS 100.39 9 Lilian Burrill QLD 103.13 10 Tamara Orr NSW 111.01 11 Isobel Cusick TAS 111.03 12 Emily Prudhoe NSW 130.29 13 Lauren Gillis SA 140.06 Brea Pearce TAS DNF

Teams

1 Queensland Cyclones 262.53 (Anderson, Neumann, Burrill) 2 Tassie Foresters 291.12 (Buckerfield, Hewitt, Cusick) 3 Canberra Cockatoos 170.35/2 (Lawford, Walker) 4 Victorian Nuggets 178.33/2 (Prendergast, Fleming) 5 NSW Stingers 241.30/2 (Orr, Prudhoe) 6 Southern Arrows 140.06/1 (Gillis)